preloader

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

31.05.2021
İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Yazı Boyutu:

İstanbul’daki en yeni sanat sergi programlarını takip etmeniz için detaylı bir rehber hazırladık. Sergi takviminizi yapmadan önce, güncel sergilerle ilgili tüm merak ettiğiniz konuların yer aldığı OGGUSTO Haziran Sergi Rehberini mutlaka inceleyin.

İstanbul sanat şehri olmaya devam ediyor. Birçok yeni sergiye ev sahipliği yapan İstanbul’da hangi sergiye gidilmeli diye düşünüyorsanız, en yeni sergi rehberini mutlaka keşfedin. Arter, Meşher, Pera Müzesi gibi İstanbul’un önemli galerilerinde yer alan sanatçıların en çok merak edilen sergilerini bir araya getirdik.

Mozaik Design, Halil Altındere “Güvenlik Ağacı”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Türkiye’nin uluslararası alanda en çok tanınan sanatçılarından olan Halil Altındere’nin 2021 yılında ürettiği, “Güvenlik Ağacı” isimli heykeli, PİLOT Galeri ve Mozaik Design işbirliği ile Ortaköy, Dereboyu Caddesi, 78 numarada sergileniyor. Halil Altındere’nin bienaller ve müzeler için ürettiği projelerinin ötesinde dış mekanda, sokaktan geçen tesadüfi izleyici ile buluşacağı bu eser, sanat meraklılarının olduğu kadar sanatla ilgilenmeyen pek çok kişinin de radarına takılacak gibi görünüyor.

Sanatçının, Yaman Erturan’ın davetiyle ürettiği ve Mozaik önünde kalıcı olarak sergilenecek olan Güvenlik Ağacı isimli çalışması, ilhamını, 21. yy’ın gözetleme merakından alıyor. Gözetlemenin neredeyse bir obsesyona dönüştüğü çağımızda, göz retinası okuyan kameralar, drone’lar, internet çerezleri ve daha birçok araç bedenlerimizin bildiğimiz ve bilmediğimiz verilerini toplar ve işlerken, gözetlenmek giderek daha sofistike/görünmez ve gerekli olduğu düşünülecek şekiller alıyor. Telefonunuza indirdiğiniz app’lerle, robot call center çalışanlarının kaydettiği sesinizle veya instagrama yüklediğiniz 20 yaş fotoğraflarınızla, çoğu zaman gönüllü olarak paylaştığınız bilgiler, sizle ilgili bir bilgi ağacı oluşturuyor. Altındere’nin ürettiği Güvenlik Ağacı, tüm bu gözetleme kültünün bir metaforu olduğu gibi, uygarlığımızın arka bahçesindeki ağacın, 21. yy’da açan çiçeklerinin nasıl göründüğünün bir akıl yürütmesi olarak da görülebilir.

Arter, Füsun Onur “Opus II – Fantasia”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Türkiye’de çağdaş sanatın öncülerinden Füsun Onur’un Arter Koleksiyonu’nda yer alan Opus II – Fantasia adlı yerleştirmesi, ziyarete açılıyor. Füsun Onur’un diğer pek çok yapıtında olduğu gibi doğrudan müziksel referanslar taşıyan bu yerleştirmede, sanatçı dört sıradan nesneyi müziğin mecrası ve unsurları olarak kullanıp, mekânı ve zamanı ritim ve varyasyonlar yoluyla yorumluyor. Emre Baykal küratörlüğünde sergilenen Opus II – Fantasia, 20 Şubat 2022 tarihine kadar Arter’de görülebilir.

Ferda Art Platform “Seçki”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

26 Haziran’a kadar farklı disiplinlerden sanatçıların bir araya gelmesiyle düzenlenen Seçki, Ferda Art Platform’da sanatseverler ile buluşuyor. Hüseyin Aksoy, Mert Diner, Ahmet Duru, Buğra Erol, Murat Germen, Ilgın Seymen, Eda Soylu ve Nazım Ünal Yılmaz’ın üretimlerinin ve sanatsal süreçlerinin birbirleriyle etkileşimiyle ortaya çıkan sergi, seyircisine farklı disiplinlerden sanatçıların pratiklerini keşfetme fırsatı sunuyor. Seçki sergisi, katılan sanatçıların yaratıcı süreçleri hakkında etkileyici bir fikir ortaya koyuyor ve her sanatçının bu sergiye getirdiği özgün vizyonla birlikte, hepimizin dünyayı ne kadar farklı gördüğünü ve bunun sonucunda nasıl bir üretim ortaya koyduklarını izleyiciye gösteriyor. Çağdaş toplumlarda algı, bütünlük, özgünlük ve etik değerlerin durumu ile ilgili soruları sergideki eserlerlerle gündemine alan Seçki, bu karşılaşmanın sonucunda meydana gelen görsel diyaloğu merkezine alarak izleyiciyi de bu etkileşime katılmaya davet ediyor.

BE Contemporary Art Gallery, Genco Gülan “Güzel Şeyler”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

BE Contemporary Art Gallery, 6 Temmuz 2021 tarihine kadar, Genco Gülan’ın kavramsal sanat ve güzellik sorunsalını ele aldığı Güzel Şeyler ismindeki solo sergisini ağırlıyor. Sergi, Genco Gülan’ın son dönemde gerçekleştirdiği büyük boyutlu soyut resimlerini, figüratif heykellerini, deneysel objelerini ve seramik yapıtlarını bir araya getiriyor. Sergide yer alacak yapıtların büyük bir bölümü ilk defa seyirci karşısına çıkacak ve önce İzmirli sanatseverlerle buluşacak.

Güzel Şeyler sergisi, güzellik kavramının uzun süre sanatla ilişkilendirilmiş olmasından sonra post-modern dönemde bu ilişkide yaşanılan ciddi kopuştan yola çıkıyor. Genco Gülan, kavramsal sanatın güzellik ile yaşadığı bu yol ayrımından sonra post-postmodern dönemde tekrar yakınlaşmalarını öngörüyor. Çağdaş sanatçı, kavramsal sanat ve güzellik algısının tekrar bir arada anılabilmesi için Güzel Şeyler sergisinde yeni yöntemler deniyor. Gülan, izleyicilerin zihinlerindeki güzellik tanımını yeniden ele alan, bazen kitsch bazen minimal yapıtlar veren bu yaklaşımı, bir final değil bir bekleme alanı olarak değerlendiriyor.

{774024}

Arter Dinleyen Gözler İçin, Dick Higgins Albüm Sayfası

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ve küratörlüğünü Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin üstlendiği Dinleyen Gözler İçin başlıklı sergi, çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran yirmi üç yapıtı bir araya getiriyor. Ziyaretçiler, galeri alanına hakim olan sessizliğin içinde yapıtlardan yükselen “sesleri” keşfetmeye ve hayal etmeye davet ediliyor. Sergi, 25 Temmuz’a kadar görülebilir.

David Tudor tarafından tasarlanan ve Composers Inside Electronics, Inc. tarafından gerçekleştirilen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık yapıt ise “Sesli Dizi”nin dördüncü sergisi olarak yine Melih Fereli’nin küratörlüğüyle Karbon’da deneyimlenebilecek. Dinleyen Gözler İçin ve Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) sergileri birbiriyle yakından ilişkilenerek ses ve sessizlik kavramları üzerinden tek bir sergi gibi de işliyor. Yağmur Ormanı V, 11 Temmuz’a kadar görülebilir.

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ve küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendiği Gökcisimleri Üzerine başlıklı grup sergisi, yaşamsal bir biraradalık düzleminin bugün yeniden düşünülebilir ve inşa edilebilir olmasına dair sorulara odaklanıyor. Yirmi sekiz sanatçının yapıtlarını kapsayan sergi, var olanların bir araya gelme ve dağılma biçimlerini, ilişki kurma tarzlarını, birbirlerine mesafe alma ve yakınlaşma yollarını birlikte düşünmeye davet ediyor. Sergi, 25 Temmuz’a kadar görülebilir.

Pera Müzesi, Etel Adnan “İmkansız Eve Dönüş”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Rum olan İzmirli bir anne ve Şamlı Osmanlı subayı olan bir babanın çocuğu olarak 1925’te Beyrut’ta çok yönlü bir aile ve coğrafyada doğmuş sanatçının bu zengin kimliğinin izlerini eserlerinde görmek mümkün. Çevresindeki dünyayı doğallıkla yorumluyor, özgün soyut manzaraları ve özellikle dağları renk, yazı, hafıza ve zaman gibi konuları işlediği eserleri dünyayla kurduğu hassas ve dinamik ilişkiyi yansıtıyor.

Yaşamından eksik olmayan savaşlara, siyasal ve toplumsal olaylara kayıtsız kalmayan Etel Adnan, üretimlerinde iki temel ifade aracını, yazıyı ve resmi, bazen birbirinden ayrı bazen birbirinin içinde kullanıyor.

Ressam, yazar ve şair Etel Adnan’ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki bu sergiyi 8 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

x-ist, Burak Dak-Gökhan Gökseven-Metin Alper Kurt “Kesişme VI”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

x-ist’in, genç sanatçıların evrensel fikre dayalı eser üretimini destekleme misyonu ile gelenekselleşen Kesişme serisiyle temelleniyor. Birçok başarılı sanatçının kariyerine ivme kazandıran Kesişme, bu edisyonunda Burak Dak, Gökhan Gökseven ve Metin Alper Kurt’un sergiye özel hazırladıkları yapıtlarına yer veriyor.

Genç yeteneklerin bir araya geldiği keşif serisi Kesişme, 6. edisyonunu 12 Haziran 2021 tarihine kadar izleyiciyle buluşturuluyor.

{774045}

Anna Laudel “Karma Yaz Sergisi: Art Market III”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat mekânlarından Anna Laudel, ulaşılabilir sanat fikriyle üçüncü edisyonunu gerçekleştireceği “Art Market III” sergisine 2 Temmuz tarihine kadar ev sahipliği yapıyor.

Çoğunlukla genç sanatçıları ve üretimlerini desteklediği sergi programlarıyla dikkat çeken Anna Laudel’in “Art Market III” sergisi için hazırladığı seçkide, Sara Baruh, Lal Batman, Beyza Boynudelik, Özlem Can, Ramazan Can, Tuğçe Diri, A.G. Ehsan, Anke Eilergerhard, Onur Hastürk, Mathias Hornung, Kadriye İnal, Hayal İncedoğan, Bilal Hakan Karakaya, Ekin Su Koç, Nuray Koschowsky, Mehmet Sinan Kuran, Serkan Küçüközcü, Emin Mete Erdoğan, Ardan Özmenoğlu, Meltem Sırtıkara, Cem Sonel, Esma Paçal Turam, Halil Vurucuoğlu, Hanefi Yeter ve Serpil Yeter dahil olmak üzere Türkiye ve yurt dışından farklı teknik ve materyallerle üretim yapan sanatçıların eserleri yer alıyor.

Gru Sanat Galerisi “Kağıttan Kaplan”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Geçtiğimiz mart ayında Urla’da açılan Gru Sanat Galerisi, dijital eşikte kağıda bir saygı duruşu ya da veda göndermesiyle tekrar bakan kolektif sergi Kağıttan Kaplan’ı ağırlıyor.

Gru Sanat Galerisi, on çağdaş sanatçının kağıt üzerine gerçekleştirdikleri çalışmaları bir araya getiren Kağıttan Kaplan isimli kolektif sergiyi 11 Temmuz 2021 tarihine kadar Urla’daki mekanında izleyiciyle buluşturuyor. Sanatçı Cemal Demir’in seçkisini gerçekleştirdiği ve ismini verdiği sergi; Basako, Beyza Boynudelik, Gökhan Deniz, Bedia Ekiz, Güler Güçlü, Horasan, Ali İbrahim Öcal, Meltem Sarıkaya ve Şevket Sönmez’in kağıt üzerine gerçekleştirdiği çalışmaları izleyiciye sunuyor.

Versus Art Project, SABO “Time Machine”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Versus Art Project, 10 Temmuz tarihine kadar SABO’nun “Time Machine” sergisine ev sahipliği yapıyor. Geçmiş, şimdi ve gelecek kurgusunda temellenen sergi, sanatçının figürleri üzerinden zamanda bir yolculuğun kapılarını aralıyor.

Zaman kavramının birçoğumuz için anlamını yitirdiği, bulanıklaştığı günler yaşıyoruz. Zamanı yakalayamadığımızdan ya da zamanın bir türlü akmadığından aynı anda şikâyet edebilecek kadar “an”da olma/kalma mücadelesi veriyoruz. SABO da tam bu açıdan yaklaşarak “an”dan çıkıp, zaman kavramına bütünsel bakıyor ve zaman kipleri arasında bağlantılar kurarak tek bir düzlemde birleştiriyor.

Vuslat Foundation, Giuseppe Penone “Dinleyici”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

‘Birlikte Nasıl Yaşarız?’ temalı Bienal’de ünlü İtalyan sanatçı Penone’nin anıtsal eseri Dinleyici, Vuslat Foundation’ın ilk projesi olarak izleyiciyle buluşuyor.

Dünyada ‘can kulağıyla dinleme’ becerisini bireysel ve toplumsal ilişkilerin olmazsa olmaz parçası haline getirme amacıyla kurulan Vuslat Foundation, küratörlüğünü Hashim Sarkis’in yaptığı ve bu yılki teması ‘Birlikte Nasıl Yaşarız?’ olan Venedik Bienali 17. Mimarlık Sergisi’ne özel proje ortağı olarak davet edildi. Vakıf, ünlü İtalyan sanatçı Giuseppe Penone’nin anıtsal enstalasyonu “Dinleyici”yi, 21 Kasım 2021 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Dokuz metre yüksekliğinde, ağaç formunda olan bronz heykel, Bienal’in özel etkinliği olarak Venedik’in tarihi mekânı Gaggiandre’de kanal suyuna yerleştirilecek. Bu projeyle doğayı cankulağıyla dinlemenin önemine dikkat çekmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlayan Vuslat Foundation, izleyiciyi bu konuda düşünmeye ve üretmeye davet ediyor. Küratör Sarkis ise Vuslat Foundation’ın gerçek anlamda ilham verdiğini belirtirken, “Bu proje, mekân anlayışımızın, bir görme alanından dinleme alanına geçmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor” diyor.

{774072}

Simbart Projects, Tuğçe Diri, Aras Seddigh, Rabia Seyhan “Artık Hafıza”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Simbart Projects Çukurcuma’da 17 Temmuz 2021 tarihine kadar gerçekleşen ‘Artık Hafıza / Residual Recollection’ adlı grup sergisi Tuğçe Diri, Aras Seddigh ve Rabia Seyhan’in desen merkezli son dönem üretimlerini bir araya getiriyor. Eserlerdeki mimari kesitler, dokular ya da semboller aracılığıyla bilinçaltından taşarak kurgusalı gerçekle bir araya getiren melez imgeler, yeni anlam katmanları oluşturuyor. Geçmişte yaşanan, görülen, öğrenilen, deneyimlenen veya unutulduğu sanılan bazı detayların yeniden canlandırılmasıyla elde edilen bu görüntüler, sergi bağlamında hafızada “arta kalanlar” olarak tanımlanıyor. Edinilen bilgiler ve bilinçli olarak kaydedilen görüntüler arasında uçuşan bu imgeler, sanatçıların bedenlerinin ve zihinlerinin adeta bir uzantısı gibi davranan desen pratiğinde somutlaşıyor.

Galeri 77, Kirkor Sahakoğlu “Zamansız”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

“Zamansız”, Kirkor Sahakoğlu’nun zaman ve mekân ilişkisini sorguladığı son dönem çalışmaları arasında yer alan 35’i aşkın yapıtını bir araya getiriyor ve tıpkı sergi mekânının kendisi gibi, geçmişle geleceğin tam ortasında bir yerde duruyor. Sahakoğlu’nun yeni sergisi “Zaman, insan zihninden bağımsız bir gerçekliğe sahip midir?”sorusuna yanıt arayıp, mekânın insanın aidiyet kavramını pekiştiren temel bir olgu olup olmadığını sorgularken, serginin mekânı da bu tartışmaya katılıyor. Söz konusu mekân, Karaköy’de, çok yakında restorasyon çalışmalarına başlanacak olan 200 yıllık metruk bir yapı… Eski bir şarap deposu olan bu yapı, serginin ardından kapsamlı bir restorasyonla yenilenecek ve çalışma tamamlandıktan sonra GALERİ 77’nin yeni sergi mekânı olarak kapılarını sanatseverlere açacak.

Kirkor Sahakoğlu’nun “Zamansız” adlı kişisel sergisi 11 Haziran tarihine kadar Galeri 77’nin yeni mekânında görülebilecek. Sergi, eşzamanlı olarak Galeri 77 Youtube kanalında çevrimiçi de izlenebilecek.

Mixer ”Mixer Sessions V”

Mixer’in kariyerlerinin başındaki genç sanatçılara alan açma ve destek olma arzusuyla hayata geçirdiği sergi serisi Mixer Sessions’ın beşinci edisyonu 15 Haziran – 4 Ağustos tarihleri arasında izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Mixer Sessions’ın beşinci edisyonu, farklı şehirlerde eğitim gören sanatçıların video, fotoğraf, tuval, karakalem, seramik, hazır nesne ve mekana özgü yerleştirmeler gibi çeşitli sanatsal üretim biçimlerini kullanan çalışmaları izleme fırsatı sunuyor. Bu yılki seçki de, toplumsal hafıza; birey-kimlik; aidiyet; aile; ev-mekan, doğa-insan ilişkisi ve iktidar kavramları öne çıkıyor.

15 Haziran – 4 Ağustos tarihleri arasında çalışmalarını Mixer Sessions’ın beşinci edisyonu sergisi aracılığıyla izleyiciler ile buluşturacak sanatçılar: Cemil Toprak, Delal Eken, Derya Gözükızıl, Duygu Tanrıverdi, Eda İlbeyci, Ege Subaşı, Ekin Keser, Ferhat Salman, Gökhan Tanrıöver, Hale Arslan, Hazel Kılınç, Irmak Dönmez, Kübra Zor, Nagihan Aydınlık, Pelda Aytaş, Rıdvan Aşar, Serap Alakaz, Volkan Dinçer, Zeynep Tunçel olarak belirlendi.

Mezo Dijital ”Dalınç”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Tarihi yarımada, Haziran ayında dijital sanat alanında 10 önemli sanatçıyla Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleşecek “DALINÇ” sergisine ev sahipliği yapacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve PASHA Bank ana sponsorluğunda, Mezo Dijital tarafından düzenlenecek sergiyi sanatseverler 15, 16, 17 Haziran tarihlerinde gezebilecekler.

Seyhan Musaoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşecek olan DALINÇ sergisi, IDAF – İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin ilk adım sergisi niteliğinde. Küratör Seyhan Musaoğlu serginin kavramsal çerçevesini şöyle anlatıyor: “Dalınç sergisi Binbirdirek Sarnıcı’nda mekânın tarihsel dokusunu ve kültürümüzün ritüel ögelerini birleştirerek izleyiciyi farklı bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor. Sarnıcın mistik havası ve hikâyesine uygun, organik fiziksel ögelerle dijital sanatları harmanlayarak izleyicinin deneyimlemesi için işitsel ve görsel bir aura oluşturuluyor. Dalınç sergisi ilhamını yaşamın kaynağını anlamak için antik çağlardan beri felsefeye konu olan elementlerden alır. Dalınç; güzel bir görünüş, bir düşünce karşısında, kendinden geçercesine sessiz bir coşkuya dalma, meditasyon anlamına gelir. Hava, ateş, toprak ve sarnıcın birincil inşa nedeni olan “su” yanında, bazı doğu felsefelerine göre -eğer bu dört mistik element varlığı açıklayan yapı birimleriyse- onu tamamlayan beşinci element olarak da transandantal meditasyon ya da diğer tabiriyle “dalınç” yer alır.

{773652}

Kalyon Kültür “Sabırla Bekleyen Büyülü Şeyler”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Kalyon Kültür, 25 Kasım 2021 tarihine kadar, farklı teknik ve malzemelerle çalışan yedi sanatçıyı Sabırla Bekleyen Büyülü Şeyler isimli sergide bir araya getiriyor.

Doğanın önermelerine dikkat kesilerek yavaşlamaya, detaylarına mercek tutarak duyumsamaya; zaman, emek ve sabır kavramları etrafında birlikte düşünmeye bir davet niteliğinde olan sergide Ali İbrahim Öcal, Ahmet Duru, Ayşe Gül Süter, Melis Buyruk ve Sadık Arı’nın yeni ve yakın dönem yapıtları yer alırken Dikine Ongoing Project’in ‘Şey ve Tekrar’ isimli uzun süreli performansı, performansçı Umut Sevgül ve fotoğraf sanatçısı Barbaros Kayan tarafından gerçekleştirilecek. Serginin küratörlüğünü Sezgi Abalı, koordinatörlüğünü ise Bahar Güneş üstleniyor.

Meşher “Mâziyi Korumak”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Türkiye’nin ilk özel müzesi olma özelliğini taşıyan Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonundan derlenen “Mâziyi Korumak” sergimizi şimdi dilediğiniz yerden ziyaret edebilirsiniz. Anadolu uygarlıklarını kesintisiz bir kronolojiyle ve çarpıcı örneklerle gözler önüne seren sergi, kültürel mirasın korunarak gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekiyor.

Evin Sanat Galerisi “Nuri İyem Resim Ödülü 2021 Sergisi”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Yarışmaya 64 farklı şehirden 456 katılımcı 686 resimle katıldı. İstanbul, İzmir, Eskişehir, Ankara, Aydın, Antalya ve Adana başta olmak üzere, Konya, Mersin , Muğla ,Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Bursa, Zonguldak, Siirt ,Kütahya, Sakarya, Çanakkale, Gaziantep, Kocaeli, Batman, Hatay, Kastamonu, Bilecik, Burdur, Kırşehir, Van gibi bir çok şehirden katılım oldu. Öğrenci olan katılımcılar ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi başta olmak üzere 234 öğrenci 60 farklı üniversitede öğrenimine devam etmektedir.

24 Haziran 2021 Perşembe günü, saat: 11:00’da Evin Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek sergide; Prof. Rahmi Aksungur tarafından özel olarak hazırlanan ve Nuri İyem Resim Ödülü’nü temsil eden heykel ile 15.000 TL.’lik ödül, Cansu Kahraman’a verilecek. Evin İyem Özel Jüri Ödülü’nü temsil eden Nasip İyem heykeli reprodüksiyonu ve 7.500 TL’lik ödülse Ömer Koçağ’a verilecek. Bu yıl seçici kurulun kararıyla iki ödülün yanı sıra Jüri Destek Ödülü Ferhat Yüksekbağ’ın resmine verilecek.

Kıraathane İstanbul, Meltem Şahin “Birinin Acısı Öbürüne Geçmiyor”

İstanbul Sergi Rehberi: Haziran 2021

Meltem Şahin’in Türkiye’deki 3. solo sergisi kadın cinayetleri konu alıyor. Birhan Keskin ve Aslı Serin’in kadın cinayetlerini konu alan Anıt Sayaş şiirine çizimleriyle yeni bir boyut kazandıran Şahin, Anıt Sayaç kitabının tasarımınıda üstlendi. Şairlerin ses kayıtlarını dinleyerek kendini şiirin dizelerinden oluşan bir çemberin içine alarak 8 çizimi canlı bir performans olarak gerçekleştirdi. 8 adet çizimle birlikte portre kolajlar beraber kitaplaştırıldı. Sergiyi 6 Ağustos’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları