16. Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Buluşması Başlıyor

16. Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Buluşması Başlıyor

OGGUSTO olarak basın sponsorları olmaktan gurur duyduğumuz 16. Contemporary İstanbul, şehrin kültürel ve endüstriyel mirasını bir araya getiren Tersane İstanbul’da sanatseverleri buluşturuyor. 

Akbank ana sponsorluğunda 16. Contemporary Istanbul, şehrin kültürel ve endüstriyel mirasının en nadide unsurlarını bir araya getiren Tersane İstanbul’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuar, 5-6 Ekim’de ön izleme ve 7-10 Ekim tarihleri arasında genel ziyarete açık olacak.

Haliç'i eski ihtişamına kavuşturmak ve şehrin yeni kültür sanat merkezi olmak için hazırlıklarına devam eden Tersane İstanbul ve İstanbul’u 16 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda dünya sanat çevrelerinde başarı ile temsil eden Contemporary Istanbul, tarih ve çağdaş sanatın bir araya geleceği çok özel bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Contemporary Istanbul, ikinci on beş yılına Tersane İstanbul’da başlıyor.

Tersane İstanbul, son yıllarda İstanbula kazandırılan kültür sanat alanındaki en önemli yenileme ve bölgesel gelişim projesi. 

Pandemi sonrasında gerçekleşecek ilk uluslararası fuarında Contemporary Istanbul, 9500 m2 kapalı ve 10.000 m2 açık alanda 57 galeri ve kurumu, sanatçıları, koleksiyonerleri, uluslararası basını ve de sanat severleri Tersane İstanbul’da ağırlayacak.

Kapalı mekanları, açık hava kullanım alanları ile Tersane İstanbul genelinde geniş bir alanda sanat izleyicilerine farklı bir fuar deneyimi sunmaya hazırlanan Contemporary Istanbul, bir sanat fuarının sadece fuar değil, eğitim, sanatsal gelişim ve daha da önemlisi sürdürebilirlikle ilgili olduğunu 16. edisyonda gerçekleştirme hedefi ile hareket etmiş olup, hazırlıklarına bu yönde devam etti.  16. edisyonda bu bilinçle özel temalı sergilere fuar alanında yer veren Contemporary Istanbul, sanatın ve dünyanın sürdürebilirliği adına üzerine düşen görevleri de yerine getirdi.

16. Contemporary Istanbulda sanatseverler neler görecek?

Rachel Hayes, Cloud Report

Tersane İstanbul’a gelecek sanatseverler, 30 sanatçının büyük ölçekli iş ve heykellerin yer aldığı The Yard açık alan yerleştirmesinde, ölçekli işler üretmek için kumaşı tercih eden Rachel Hayesin enstalasyonunu, sanatın sürdürülebilirliğine dikkat çeken Gelecek için Bayraklar sergisini, 100 Yaşındaki Heykelci: İlhan Koman sergisini, 15 kadın sanatçının yer aldığı Akrasia sergisini, Sıtkı Kösemen’in Dönüşümler Sergisi ile 1970’lerden başlayan siyah-beyaz Bodrum fotoğraflarını, Burhan Doğançay ile Ekrem Yalçındağ’ın eserlerinin birbirlerine dokunuşları sergisini hafta boyunca fuar alanında görme fırsatı bulacak.

Ayrıca 31. yaş gününü kutlayan Akbank Caz Festivali kapsamında Tersane İstanbul’daki fuar alanında caz konserleri de yapılacak.

 

16. Contemporary Istanbul özel projeler

The Yard - Evdeyim Evdeyim Evdeyim

Contemporary Istanbul’un 16. Edisyonu, The Yard isimli, düzenlemesi Aslı Ünal tarafından gerçekleştirilen bir heykel sergisi ile izleyiciyi karşılıyor. "Evdeyim Evdeyim Evdeyim" isimli sergi, fuara yeni ev sahipliği yapan Tersane İstanbul'un T8 binasına ve dış avlu alanına yayılan, büyük boyutlu heykeller ve yerleştirmeler ile seçim yapma kapasitesini, yapmak ve seçmek ya da yapmamak veya seçmemek arasında karar verme kapasitesini inceliyor. Bu yeni sergi, duygu ve düşüncelerin değişkenlik içinde önemini yitirdiği ya da önem kazandığı dünyada, bu tarihi mekanda yapılan kurgu ile izleyici ile samimi bir iletişim kurabilmeyi umuyor. Program 30 sanatçı ve 38 eser içeriyor. The Yard sergisi dahilinde Contemporary Istanbul iş birliği ile gerçekleşen Gelecek için Bayraklar bayrak kavramını yeni bir anlayış ile ifade ederken bayrağı kolektif düşünce ve özgür sanatsal ifade için bir çalışma alanı olarak görmeye davet ediyor. 25 sanatçının katılımı ile gerçekleşen Gelecek için Bayraklar satışlarından elde edilen gelirlerle Parley for the Oceans ve TURMEPA’ya bağış yaparak kıyı ve denizlerin korunmasını desteklemeyi amaçlıyor.

Anke Eilergerhard

Hepsiburada – Akrasia

Dünyada ve ülkemizde büyümesi izlenen sanat pazarının dijitalleşmesi ile genişlemesi, genç kitlelerin öncelikli ilgisini alması da kaçınılmaz oldu. Bu bağlamda Contemporary Istanbul ve Hepsiburada olarak sanat ve sanat ekonomisinin dijitalleşme gelişiminin izlenmesi için birlikte bir planlama sürecini başlatmak amacı ile iş birliği yapma anlayışını benimsedi. Bununla birlikte iş birliğinin temelini sanatta dijitalleşme olarak belirlenmiş olsak da Hepsiburada ve Contemporary Istanbul olarak birlikte Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimi için farklı projelere de birlikte imza atacağız. Bu bağlamda 16. Contemporary Istanbul, CI ve Hepsiburada’nın uzun süreli iş birliğinin ilk adımı olarak düzenlenen Akrasia temalı sergiye ev sahipliği yapacak. Küratörlüğünü Contemporary Istanbul Vakfı ekibinin üstlendiği sergide 15 kadın sanatçının eserleri yer alacak ve sergiden elde edilen gelir Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanacak.

Mustafa Boğa, Days into Nights

Tosyalı Holding- 100 yaşındaki heykelci: İlhan Koman

Heykel boşluktaki hacimdir. Aynı zamanda hacimdeki boşluktur heykel. Matematik ise mekanın görünmeyen dili ve doğanın dengesini açıklayan araçtır. Koman’ın büyüsü bu ilişkileri çok derinden kavramasından kaynaklanır. Koman heykeliyle hacmin içindeki boşluğu değil, matematiği ve matematiğin içindeki boşluğu yakalıyordu. Matematik bir öte-dildi. Gerçek öte-dil ise Koman’ın büyüleyici heykelleridir. Bunlar sadece matematiğin diline dayanmaz. Sanatın kendi gizemini ve asla çözülemeyecek şifrelerini de içerir. Bu heykelleri Osmanlıdan bize kalan bu gizemli mekanda sergiliyoruz. Koman’ın 100. Yaşını bu eşsiz mekanın büyüleyici atmosferinde kutluyoruz. Koman yaşamının çok büyük bir bölümünü suların üstünde geçirdi. Heykeller bu mekanda heykelcinin sulardan esinlenmiş dünyasında kendi serüvenlerini yaşıyor.

İlhan Koman

 

Mina’nın Çocukları Projesi, Kolektif "Hafıza"

İlhamını sevginin ve emeğin gücünden alarak, zorlu koşullarda büyüyen çocukların değişim ve dönüşüm süreçlerine katkı sağlamayı hedefleyen Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) İstanbul Şubesi bünyesindeki Mina’nın Çocukları Projesi, sanatla dolu yolculuğuna Contemporary Istanbul ile devam ediyor. Mina’nın Çocukları Projesi, Mina Başaran ve arkadaşlarının anısını yaşatmak amacıyla, Türkiye'nin dört bir yanından dezavantajlı kız çocuklarının maddi ve manevi gelişimlerine destek olmak, kendilerine güven duymalarını, bedenlerini ve kimliklerini sevmelerini ve her türlü ayrımcılığa karşı durabilmelerini amaçlıyor. Geçtiğimiz ay Ayça Okay küratörlüğünde Bodrum’da gerçekleştirdiği Kolektif "Hafıza" sergisi ile herkesi bireysel hafızadan kolektif olana doğru bir yolculuğa çıkaran proje, sanatseverlerle Tersane İstanbul’un tarihi anıtları arasında yer alan standında yeniden buluşuyor.

Yiğit Yazıcı, RTU239621, Tuval üzerine akrilik

Nef – Sıtkı Kösemen – Dönüşümler

Fotoğraf sanatçısı ve mimar Sıtkı Kösemen’in 1973-1989 yılları arasında Bodrum’da çektiği fotoğraflardan oluşan ve kentin tüm bileşenlerine tanıklık eden ‘Dönüşümler’ sergisi ile Tersane İstanbul’da gerçekleştirilecek 16. Contemporary İstanbul’da yer alacak. ‘Dönüşümler’ sergisi Sıtkı Kösemen’in 1973-1989 yılları arasında çektiği Bodrum fotoğraflarından oluşuyor. Küratörlüğünü Bihter Sabanoğlu’nun yaptığı ve Nef’in katkılarıyla gerçekleşen sergide sanatçının 21 eseri bulunuyor. Geçmişle bugünü buluşturan eserler, Sıtkı Kösemen’in bakış açısıyla zamandan bağımsız bir şekilde ortaya konulan bir Bodrum günlüğünü yansıtıyor. Sıtkı Kösemen, Sanatçı, eserlere konu olan zamanları, “ODTU Mimarlık Fakültesi 1. sınıf öğrencisi iken Bodrum'a âşık olmuştuk. Otobüs ile Ankara'dan yaptığımız yolculuklar 12 saat sürerdi. Plaj olarak en çok vakit geçirilen yer Kale’nin yanındaki beton dalgakıran veya Bardakçı Koyu. O zaman Bardakçı’ya yol yoktu. Küçük motorlar sizi Bardakçı’ya götürürdü. Malum Bardakçı’nın en popüler siması Zeki Müren hep bu güzel koyda denize girerdi.” sözleriyle anlatıyor.

Sıtkı Kösemen

Yıldız Holding- Ekrem Yalçındağ & Burhan Doğançay Diyalog

Geçtiğimiz senelerde Yıldız Holding, Yıldız Sergi Salonu’nda bir dizi sergiye ev sahipliği yapmıştı. Bunlardan biri “İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay” bir diğeri de Ekrem Yalçındağ’ın “Renk, Doğa, Ornament ve Öteki Şeyler Üzerine” adlı sergileriydi. Bu iki sergide de eserleri yorumlarken vurgulanan fikirlerin üslup farklılıklarına karşın, kavramsal çerçevede kesişim gösterdiklerine sanatseverler tanıklık etmişti. Bu sergide de işte tam bu nedenle sanat severler, bu iki önemli sanatçının eserlerine Ekrem Yalçındağ gözünden bir düzenlemeyle birlikte bakacaklar. Ekrem Yalçındağ’ın Burhan Doğançay okuması CI 16’da bir diyalog sergisine dönüşüyor. Bu buluşmanın sanatseverler için heyecan dolu bir karşılaşma olacağı ise şüphesiz…

Erdil Yaşaroğlu

Görmeden dönmeyin; Şükran Moral, Portreler Sergisi

Faar Gallery, Şükran Moral’in “Portreler” isimli solo sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Otobiyografik bir özellik taşıyan “Portreler” sergisinde travmatik olaylar sonrası oluşan kırılganlık duygusunu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde gerçekleştirdiği performans portresi üzerinden; kadınların kimlik oluşturmada kostümlerin etkisini yine o rollere bürünerek “Bordello” ile ve sürgün olmayı, göçmen bir sanatçının öfkesini “Speculum” ve “Bülbül”  isimli performans portreleriyle sunuyor.

“Portreler” Şükran Moral’in uluslararası bir sanatçı olma yolunda yaşadığı duygusal kırılmalar ve performans pratiğinin bu yola nasıl eşlik ettiğine dair biyografik izler de taşıyor.

Fuara giriş koşulları

Contemporary Istanbul, COVID-19 önlem ve tedbirleri kapsamında belirli saat aralıklarında gezilebilecektir. Fuar alanına giriş yapacak tüm ziyaretçi, katılımcı, sponsor, fuar görevlileri ve davetlilerden HES kodu istenecektir. Fuara katılımda fotoğraflı kimliğinizle birlikte en az iki doz aşı yapılmış aşı kartı, aşı olunmadıysa en geç 48 saat önce yapılmış ve negatif sonucu olan PCR testleri ya da hastalığı geçirmiş olan misafirlerimizin (bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) belgelerini ibraz etmeleri zorunlu olacaktır. Aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan misafirlerimiz etkinliğimize kabul edilmeyecektir. Fuar alanında aynı anda içeride olacak kişi sayısı TOBB yönetmeliklerine uygun olarak her bir ziyaret saat aralığında maksimum 1000 kişi bulunacaktır. 15 yaş altı katılımcı etkinlik alanına alınmayacaktır.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.