preloader

16. Contemporary İstanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

06.09.2021
16. Contemporary İstanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

Yazı Boyutu:

aaa

Akbank’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 16. Contemporary İstanbul, 5-6 Ekim ön izleme ve 7-10 Ekim tarihleri arasındaki genel ziyaretçi programı ile yerli ve yabancı çağdaş sanat galerini bir araya getiriyor.

Bu yıl ilk kez Tersane İstanbulda yapılacak olan 16. Contemporary İstanbul, mekan değişikliği ile çağdaş sanatı, tarihin içinde izleyicilerle buluşturacak. Fuar, Akbank ana sponsorluğunda 5-10 Ekim tarihlerinde, İstanbulun kültür mirasında önemli bir yeri olan ve Camialtı ve Taşkızak Tersanelerini kapsayan bölgesel yenileme ve restorasyon projesi olarak bilinen, Tersane İstanbul’da kapılarını ziyaretçilere açacak.

16. Contemporary İstanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

Bu yıl yine ilk kez Focus Russia projesi ile Moskova ve St. Petersburgdan çağdaş sanat galerilerini, sanatçılarını ve de koleksiyonerlerini ağırlayacak olan fuarda ayrıca Moma ve Garage Museum of Contemporary Art da müzeler bölümünde yer alacak.

Proje yönetimi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ve World Architecture Festival Awards 2019'un Gelecek Projeleri” kategorisinde yer alan ve açılışı merakla beklenen Tersane İstanbul, Contemporary Istanbul için proje bitiş süresini öne çekerek, hedeflenen tarihten sekiz ay önce kapılarını açacak. İstanbulun yeni simge mekanlarından biri olacak, bölge insanı için önemli bir buluşma noktası haline gelecek Tersane İstanbul, son yıllarda İstanbula kazandırılan kültür sanat alanındaki en önemli yenileme ve bölgesel gelişim projesi.

16. Contemporary İstanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

“İstanbulun yaşadığı değişim ve kabuk değiştirme, kültür – sanat alanında gerçekleştirilen önemli atılım ve hayata geçirilen projelerle İstanbulun tekrar dünya metropolleri anılması için ve adının ilk beş arasında anılması için Contemporary Istanbul olarak üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz.” – Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli

Sonbaharda gerçekleştirilecek İstanbul The Lightstan eserler de fuar alanında yer alacak.

16. Contemporary İstanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

İlki 2020 Aralık ayında İBBnin mekan desteği ile gerçekleştirilen dev heykel ve dijital-yeni medya alanında eser veren yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinin İstanbulun park-meydanlarında sergilendiği İstanbul The Lights’ın ikincisinin hazırlıkları devam ederken, bu seçkiden eserler de fuar alanında izleyicilerin ilgisine sunulacak.

{774072}