preloader

24. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

19.10.2022
24. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yazı Boyutu:

aaa

Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu sezonun sahipleri belli oldu. Pandemi dönemi sebebiyle iki yıl aradan sonra gerçekleşen ödül töreninde 16 dalda ödül verildi.

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü  Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri,   Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu. Pandemi dönemi sebebiyle iki yıl aradan sonra tiyatro sanatçılarını yeniden onurlandırmaya başlayan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde toplam 16 dalda ödül verildi. Sanat ve iş dünyasını bir araya getiren ödül töreninin bu seneki sunuculuğunu ise Nezaket Erden ile Ali Yoğurtçuoğlu üstlendi.

24. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türk tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün sahibi  Gomidas  isimli oyunuyla  Ahmet Sami Özbudak  olduKomedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü Amadeus kazanırken,tiyatronun gelişimine katkıda bulunan isimlere verilen  Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi  Zihni Göktay  oldu. Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen  Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Engin Uludağ’a verildi. 

Yılın En Başarılı Oyunu Ödülü ‘Vişne Bahçesi’nin Oldu

Gecede Haldun Dormen Özel Ödülü “Amadeus” ekibine, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü Ahmet Sami Özbudak, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü de Engin Uludağ’a verildi. Yılın En Başarılı Oyunu Ödülü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen “Vişne Bahçesi”ne verilirken, Yılın En Başarılı Yönetmeni ise “İki Efendinin Uşağı” oyunuyla Aslı Öngören seçildi.

Etkinlikte, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü’nü “Herkes Kocama Benziyor” oyunundaki performansıyla Pınar Güntürkün, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü de “Aşınma” oyunundaki performansıyla Yiğit Özşener aldı. “Nora 2″deki rolüyle Nihal Geyran Koldaş Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncu, “Acting”deki rolüyle Fatih Sönmez de Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncu seçildi.

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü’ne “Toz” oyunuyla Yakup Çartık, Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü’ne “İki Efendinin Uşağı” oyunuyla Burhan ve Gökhan Şeşen’in layık görüldüğü törende, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı Ödülü’nü Eylül Gürcan, Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı Ödülü’nü de Efter Tunç aldı. Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülü Sena Başdoğan’ın, Yılın En Başarılı Hareket Düzeni (Koreografisi) Ödülü ise “Vişne Bahçesi” ile Tuğçe Ulugün Tuna’nın oldu.