preloader

Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

14.04.2020
Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

Yazı Boyutu:

Astronotların “Apollo 13” görevinden Dünya’ya güvenle dönmesini sağlayan OMEGA’nın, bu tarihi görevde oynadığı büyük rolü keşfedin.

1965 yılından beri NASA’nın insanlı görevlerinde saat olarak kullanılan ve kritik bir öneme sahip olan OMEGA, 1970 yılında Astronotların, Ay yüzeyine ayak basmayı hedefleyen “Apollo 13” görevinden Dünyaya güvenle dönmesinde önemli bir rol oynadı.

Başarı ve başarısızlık arasındaki kritik 14 saniye…

Apollo 13 görevi, 11 Nisan 1970’de kalkışa geçtiğinde ne görev ekibi ne de yer kontrol, gerçekleşecek drama ve neredeyse felaketle sonuçlanabilecek olayları tahmin etmiyordu.

Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

Astronot James Lovell

Deneyimli astronot James Lovell tarafından yönetilen mürettebat Ay’a gitmek üzere görevlendirilmişti. Bu görev insanlığın üçüncü kez Ay yüzeyine ayak basışı ve Apollo görevlerinin bir sonraki başarılı bölümü olacaktı.

Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

Apollo 13, Fırlatma Anı

Komuta modülü pilotu Jack Swigert ve Ay modülü pilotu Fred Haise ile birlikte 3 astronot da 1965 yılından beri resmi NASA görevlerinin bir parçası olan OMEGA Speedmaster Professional Chronograph kullanıyorlardı.

Her zaman olduğu gibi saatler görevin vazgeçilmez bir parçasıydı. OMEGA Speedmaster’ı geliştiren ve ilk kez test eden NASA mühendisi James Ragan’ın söylediği gibi; “Saatler kritik bir yedek sistem görevi görüyor. Eğer astronotlar yer ile iletişimlerini kaybeder ya da dijital zamanlayıcılarda problem olursa, güvenebilecekleri tek şey bileklerindeki saatleri olur.”

Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

Speedmaster Moonwatch

Apollo 13 fırlatıldıktan 2 gün sonra gerçekten büyük bir problem meydana geldi. Gemide bir oksijen tankı patladığında servis modülünde meydana gelen hasar, astronotları zor bir duruma soktu. Ay görevi iptal edildi, artık görev mürettebatı güvenle Dünya’ya döndürmekti.

{772863}

Houston tarafından yönetilen yenilikçi kurtarma stratejisi, astronotları Ay modülüne yönlendirmeyi planlıyordu. Ancak bu modül, bu kadar çok sayıda insanı Dünya’ya dönüş için yetecek süre hayatta tutabilecek özellikte üretilmemişti. Enerji tasarrufu yapabilmek için mürettebat neredeyse tüm sistemleri kapattı ve dijital zamanlayıcılar devre dışı kaldı. Astronotlar uzayın karanlık ve dondurucu ortamının insafına kalmıştı.

Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

Apollo 13, Servis Modülünde Meydana Gelen Hasar Görüntüsü

Apollo 13 Dünya’ya inişte bir çok ciddi zorlukla karşılaştı. NASA günlerce her an değişen parametreler ışığında çalıştıktan sonra, son engele gelindiğinde OMEGA’nın kusursuz dakikliğine başvuruldu. Mekik ortalama 60-80 mil hızla Dünya’ya doğru sürüklendiğinden, atmosfere yanlış açıyla girecek ve iniş şansı bulamadan uzay boşluğuna geri dönecekti.

Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

Astronot James Lovell, Ay Modülü

Bu nedenle mekiğin rotasını manuel olarak yeniden ayarlamak için 14 saniyelik bir yakıt tüketimi gerekiyordu ve hesaplamalarda hataya yer yoktu. Dijital zamanlayıcılar çalışmadığından, Lovell Dünya’yı ufuk çizgisi gibi klavuz olarak kullanırken, Swigert OMEGA Speedmaster Chronograph’ını yanma zamanlamasını hesaplamak için kullandı. Görev komutanı Lovell’; “Jack bileğindeki OMEGA saat ile bizi eve döndürecek hesaplamaları yaparken ben de uzay aracının kontrolünü üstlenmiştim” dedi.

Eşsiz manevranın kusursuzca işlemesiyle, Apollo 13, 142 saat 54 dakika sonra; 17 Nisan’da Güney Pasifik’e güvenle indi. Saat görevini başarıyla yerine getirmişti.

Tarihi Görevin Yıl Dönümü: OMEGA ve Apollo 13

Apollo 13 Kurtarma Anı, Güney Pasifik

5 Ekim 1970’de OMEGA, insanlı uzay görevlerine olan başarılı katkılarından ötürü NASA’nın “Gümüş Snoopy Ödülü”ne layık görüldü. Ödül yaratılırken NASA’nın resmi olmayan maskotu Snoopy seçilmişti. Snoopy ciddi durumları bile kolaylaştırdığı için NASA’nın bekçi köpeği olmuştu.

Bugün hala gümüş iğne, OMEGA’nın uzay araştırmalarındaki tarihini ve Apollo 13’ün başarılı başarısızlığında oynadığı rolü hatırlatıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları