preloader

Simyacı Bir Saat Markası: Rado

12.12.2018
Simyacı Bir Saat Markası: Rado

Yazı Boyutu:

Saat Dünyasının geleneksel ve yenilikçi ruhunun sınırlarını aşmayı amaçlayan ve dayanıklılıkla estetikliğin harmanlandığı saat markası Rado’nun dünyasını keşfedin.

Saat dünyası içerisinde farklı ve eşsiz bir yere sahip olan Rado, hepimize güzelliğin asla kaybolmadığını gösteriyor ve ardından da sağlamlığın yıllara meydan okuyabileceğini kanıtlıyor. Hayat başarısı edinilen felsefelerin sonucu ise Rado’nun ”Hayal edebiliyorsak, yapabiliriz de.” mottosu, günümüze kadar geliştirerek getirdiği teknolojisini daha da ileriye rahatlıkla taşıyabileceklerini ifade ediyor.

Simyacı Bir Saat Markası: RadoRado, saat dünyasının geleneksel ve yenilikçi ruhunun sınırlarının aşılmasını amaçlayan ve dünyanın en dayanıklı saatlerini, estetik tasarımlar içerisinde, teknoloji ile birleştirerek yenilikçi alaşımları kullanan bir marka. Özellikle firmanın kurulduğu dönemlerdeki saatlerin kolayca çizilir ve zarar görür olması, bulunduğu endüstriye artı değer katma kaygısı taşıyan markayı ebedi parlaklıkla, uzun ömürlü modeller üretmeye itmiştir.

{771595}

Rado, kalıcı güzelliğe inanıyor

1917 yılında üç kardeş tarafından, aile evinin bir bölümünde İsviçre Lengnau’da kuruldu. Schlup & Co saat yapım fabrikası daha sonra Rado’ya dönüşecek olan şirketlerinin ilk ismi oldu. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası saat mekanizmaları üretilmesi konusunda dünya çapında iddialı bir firma haline geldi. Kuruluşlarının 40. yılında Rado Uhren AG firma adıyla, ikonik olan Golden Horse koleksiyonunun ilk lansmanı yapıldı. Daha sonra üretilen Green Horseise suya dayanınıklı olması ile bütün ilgiyi üzerinde topladı.

Simyacı Bir Saat Markası: RadoDia Star

Sertliğin sembolü olan diamondan Dia, parlaklığını simgeleyen Star’ı birleştirerek Dia Star 1’i ürettiğinde “Dünyanın çizilmeye karşı dayanıklı ilk saati” olarak yaratıldı. Böylece saat endüstrisini hardmetal, safir kristal ile tanıştırarak, 70’li yılları daha da renkli hale getirdi. Daha sonra minimalistik kasa tasarımı ile Rado Dia 67’yi tanıtırken, kenardan kenara metalik safir kristal ile kaplanmış konstrüksiyonu da saatçiliğe sunmuş oldular.

{771427}

Her adımda baş döndüren inovatif gelişmelerle dolu bir tarihi zevkle sevenlerini yaşatmaya Rado, Integral ile devam etti. Rado Integral, yüksek teknoloji seramiği bileziğe de taşıyarak devrimleriyle her geçtiği yılı taçlandırdı. 90’lı yıllarda ise Rado rüzgarı, ileri teknolojik seramiği kullanarak daha güçlü eserek devam etti. Rado Ceramica, safir kristal ile ileri teknoloji birleşimi kasa ve bilezikte kullandı. Birkaç yıl sonra da aynı modelin büyüleyici parlaklığa sahip ilk patentli plazma* yüksek teknolojik seramik uygulaması ile yeni edisyonu Ceramica doğdu.

Simyacı Bir Saat Markası: RadoTrue Thinline

Rado’nun Milenyumu

2000’li yıllara girerken kurma kolu olmadan tasarlanan Esenza ile Rado’nun da milenyumu başlamış oldu. Tüm başarılarının ardından seramiğin en ince kullanımı ile elde edilen modeliyle de artık saat kasasının esas elemanının paslanmaz çelik yerine seramiğin de olabileceğini tüm dünyaya ispatladı.

*Plazma: Yüksek seramik teknolojisi ilk defa olarak Rado tarafından kullanılan bir modern simya çeşidi. Plazma materyalinin karbonlanmasıyla yapılan bu işlem markanın metal görünümlü, çizilmez yüksek seramikten yapılmış saatler tasarlamasını sağlıyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları