preloader

Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

30.01.2019
Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Yazı Boyutu:

Montblanc’ın SIHH 2019’da tanıttığı yeni saatleri inceleyin.

Hassas, rahat okunabilir ve ekstrem koşullarda kullanım için dayanıklı olan, 1920’li ve 1930’lu yıllardan kalma efsanevi Minerva saatleri, askeri kullanım ve keşif için üretilmişti. Bu tarihi saatlerden ilham alan Montblanc 1858, Minerva’nın olağanüstü mirasına saygı duruşunda bulunuyor. Yeşil ve bronz renklerin şık birlikteliğini sergileyen bu üç yeni model, macera ruhunu yansıtıyor. Montblanc 1858 Automatic, Montblanc 1858 Automatic Chronograph ve Montblanc 1858 Geosphere modelleri ormanda, tarlalarda veya en yüksek zirvelerde yapılan yürüyüşlerde korkusuz maceracı ve kaşiflerin güvenilir yoldaşı oluyor.

Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Montblanc Keşif Ruhu

Montblanc 1858, doğayla olan bağlantıyı simgeleyen yeni haki yeşil rengin kullanımıyla dağ keşiflerinden ilham alıyor. 1920’lerin ve 1930’ların Minerva cep saatlerine yeni bir yorum getiren Montblanc 1858 saatler, zamanla değişen alüminyumla zenginleştirilen vintage görünümlü bronz kasa ve atölye üretimi yenilikçi ve çok işlevsel mekanizmaları bir araya getirerek, geçmişin ruhunu modern bir şekilde yansıtıyor. Outdoor maceralarında güvenilir yoldaşlar olan bu saatler, kendi zorluklarını kendisi belirleyen, kişisel stilini yansıtan, özgün bir yaşam süren ve hayatta yeni hedeflere ulaşmak için doğayla uyum yakalayan modern zaman kaşifleri için tasarlandı.

Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Doğa ile Bağlantı

Parlak ve mat finisajlı bronz kasalar, ince yivli boynuzlara sahip. Kasa arkası ise bronz renkli kaplamaya sahip titanyum malzemeden üretilmiş. Kasa arkasında, dağcılık ruhuna saygı göstermek amacıyla ünlü Mont Blanc dağı, bir pusula ve çapraz yerleştirilmiş iki buz baltasından oluşan işlemeler yer alıyor. Diğer ayrıntılar arasında bu dönem saatlerini andıran oluklu tepe ve her bir saatin vintage görünümünü vurgulayan sağlam, kubbe şeklinde cam kutular bulunuyor.

Rahat okunabilirlik ve tasarım amacıyla, haki yeşil kadranlar, hafif kubbe formu verilmiş “cloisonné” tasarımlı katedral şeklindeki tarihi ışıklı ibrelerle kontrast oluşturuyor. Diğer ayrıntılar arasında bej SuperLumiNova* kaplamalı Arabik sayılar, ray formundaki dakika çemberi ve tarihi yazı tipi ve Mont Blanc dağı amblemiyle 1930’larda kullanılan orijinal Montblanc logosu yer alıyor. *Super-LumiNova, Montblanc’a ait bir tescilli marka değildir.

Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Modern bir görünüm sunan saatler, yüksek kaliteli dokuma “NATO” kayışlarla tamamlanıyor. Bu kayışlar, Fransa’da 150 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren geleneksel bir dokuma tesisinde tamamen elde üretildi. Bu zanaatkarlık bilgisi sayesinde “NATO” kayışlar sade, sağlam, dayanıklı ve bilekte son derece konforlu.

Üretim hattının performansını garantilemek için tüm Montblanc 1858 modelleri, çetin koşullar altında gerçekleşen belirli test ve denetimlerle 500 saatin üzerinde kullanım simülasyonuna tabi tutuluyor. Automatic, Chronograph ve Geosphere modelleri 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği de sunarak tüm ortamlarda performansı garantiliyor.

Bu yıl, dört yeni 1858 model karşımıza çıkıyor: İki yeni 1858 Automatic model, bir 1858 Chronograph ve bir 1858 Geosphere. İki yeni 1858 Automatic modelde, tamamen bronz 40 milimetrelik kasada haki yeşil kadran (önceki versiyonlar çelik kasa ve bronz bezele sahipti) veya çelik kasada siyah kadran seçenekleri bulunuyor. Yeni 1858 Chronograph, haki yeşil kadranlı 42 milimetrelik bronz kasasıyla bi-compax sayaçlar için ideal bir zemin oluşturuyor. Dağcılık maceralarının kutsal kasesi olarak görülen Yedi Zirve görevine adanan 1858 Geosphere de artık yeni bronz/haki renk tonlarında sunuluyor.

Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Karakter ile Seçkin Saat Üretimi

Yüzyılların bilgi birikimi, onyılların tecrübesi, yıllar süren geliştirme faaliyetleri ve yüzlerce saat işgücü. Bunların hepsi, hayat bulan bir Montblanc saate katkıda bulunuyor. Nesilden nesle aktarılan becerileri ve bilgi birikimleriyle, Villeret ve Le Locle’daki Montblanc atölyelerinde çalışan saat ustaları her bir saate gururlarını, tutkularını ve ruhlarını katıyor. Villeret saat üretim geleneği neredeyse 160 yıl önce, Charles-Yvan Robert 1858 yılında Saint-Imier vadisindeki küçük bir köyde saat atölyesi kurduğunda başladı. Firma, Minerva adı altında hassas kronometrisiyle dünya çapında tanındı ve profesyonel saat üretiminde önde gelen bir uzman oldu. 1916 yılında zamanı saniyenin 1/100’ü hassasiyetle ölçebilen mekanik kronometreleri, modern zaman motosiklet yarışlarının evriminde önemli rol oynadı.

Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019
Minerva’nın eski yuvası olan Villeret’deki Montblanc atölyesi, firmanın uzmanlık mirasını yaşatıyor. Montblanc’ın buradaki Mekanizma ve İnovasyon Mükemmellik Merkezi, İsviçre üretimi seçkin saatçiliği çığır açan inovasyonlarla zenginleştirmeyi sürdürüyor. Seçkin mekanizmalardan kazanılan bu saat üretimi ustalığı, son derece işlevsel küçük komplikasyonların üretiminde de kullanılıyor. Firmanın atölyelerinde, tüm mekanizma bileşenleri geleneksel yöntemler kullanılarak dikkatlice elde üretiliyor ve süsleniyor. Saat ustaları her bir kenara yivler açıyor, en ufak çarkı bile cilalıyor ve plaka ve köprüleri geleneksel dairesel desen ve “Côtes de Genève” şeritleriyle süslüyor. Ustaların mükemmel becerileri, çok az saat üreticisinin başarabildiği hassas pandül üretiminde de vazgeçilmez. Üst seviye bir zanaatkarlığa ve zamandan bağımsız şık tasarım esaslarına bağlı olan Montblanc firmasının saat üretimi bilgisi, tüm Montblanc saatlerinin derinlerine işlenerek seçkin saat üretimine olan tutkuyu grand komplikasyon saatlerden rafine üç ibreli saatlere kadar devam ettiriyor.

Montblanc Yeni Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları