preloader

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

18.01.2019
Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

Yazı Boyutu:

Jaeger-LeCoultre, SIHH 2019’da üç yeni Master Ultra Thin Enamel modelini tanıttı.

Jaeger-LeCoultre’un en talep gören koleksiyonlarından Master Ultra Thin ailesi, saatçiliğin en köklü ve sembolik komplikasyonlarını içeren üç yeni modelle genişliyor: Ay evresi göstergesi, tourbillon, tarih göstergesi ve perpetual takvim. Beyaz altın kasa ve gece mavisi elde üretim mine kadranlarıyla teknik hassasiyet ve sofistikeliğe adanan bu üç yeni limitli edisyon, Master koleksiyonunu tamamlıyor.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

Master Ultra Thin Tourbillon Enamel

Master Ultra Thin Tourbillon Ename, yeni bir tourbillon mekanizması ve görünümü yenilenen tarih göstergesiyle donatıldı. Bu komplikasyonlar, 50 adetle limitli üretilen saatte, birbirlerini dengeleyen bir ikiliye dönüşüyor. Master Ultra Thin koleksiyonunun zarif kasasını mesken tutan ünlü Jaeger-LeCoultre Caliber 978, hem teknik hem estetik açıdan yeniden tasarlandı. Finisaj işlemleri bakımından, hafif ve incelikli altın osilasyon ağırlığı ile birlikte, güneş ışını efektli finisajı özellikle öne çıkıyor. Saat altı konumundaki aralıktan izlenen tourbillon’un büyüleyici görüntüsü ise her zamanki gibi tüm dikkatleri üzerine topluyor.

Jaeger-LeCoultre tourbillon

Master Ultra Thin Tourbillon Enamel, markanın saat yapımcılığı uzmanlığını yakından görme fırsatı sunuyor. Şeffaf safir kristal camın arkasında dokunacak kadar yakın hissi veren tourbillon, mavi ve beyaz altın fonun üzerinde akrobatik maharetini nadir rastlanır bir hassasiyetle sergilerken, istisnai finisaj detaylarını da ortaya çıkarıyor. Jaeger-LeCoultre’un in house üretim ödüllü tourbillon’u ebedi dansıyla zamanı hem en değerli hem en dakik haliyle yansıtıyor.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

{771721}

Sofistike detaylar

Master Ultra Thin Tourbillon Enamel ile seçkin saat yapımcılığı rafinelikte bir adım daha ileri gidiyor. Saniye kolunun kadranın etrafında yolunu çizerken okuyla 60 rakamı birden göstermesi, ancak gerçek bir kusursuzluk gösterisi olarak tanımlanabilir. Manüfaktürün Nadir El Sanatları (“Métiers Rares®”) atölyesindeki sanatçılar ve zanaatkarlar için Master Ultra Thin serisi sonsuz bir ilham kaynağı. Her detayın katıksız bir sofistikelikle ifade edildiği yeni model, hassasiyeti seven herkesin kalbini kazanacak. Elde guilloché deseniyle süslenerek güzeller güzeli mavi mine fonla bütünleşen kadran da bunlardan biri. Ya da 40 mm’lik çapıyla mükemmel orantılara sahip beyaz altın kasa veya bu sınırlı edisyona özel tasarlanan, zamansız ve ölçülü Dauphine saat kollarının doğal uzantısı gibi görünen ince saat imleri… Jaeger-LeCoultre’un Master Ultra Thin Tourbillon Enamel modeli, Joux Vadisi’ndeki Manüfaktürün istisnai uzmanlığının mükemmel bir örneği. Fonksiyonları ve formuyla kusursuz tasarımını tamamlayan model, olağanüstü hassas mekanizmasıyla en küçük detaylara bile gösterilen özeni karakterize ediyor.

Master Ultra Thin Perpetual Enamel

Saat yapımcılığı komplikasyonlarını cisimleştiren dört göstergesi ve mavi mine guilloché kadranıyla yeni Master Ultra Thin Perpetual Enamel daha ilk bakışta dikkatleri üzerine çekiyor. Ultra ince saat, Grande Maison’un en simgesel mekanizmalarından biri olan ünlü Jaeger-LeCoultre Caliber 868’in yeniden tasavvur edilmiş hali. Sadece 100 adetle limitli üretilmesinden de anlaşılacağı üzere bu yeni yorum kasanın hem içinde hem de dışında seçkinliğin tüm niteliklerini taşıyor.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

Yeni perpetual takvim

Perpetual takvim komplikasyonunun yeni ve orijinal göstergesi (saat 3 konumunda gün, saat 9 konumunda tarih, saat 12 konumunda ay ve yıl) Ay’ın kuzey ve güney yarımkürelerdeki konumunu eş zamanlı gösteriyor. Ay evresi enfes biçimde perdahlı yıldızlı gökyüzünde saat 6 konumundaki bir diske yerleştirilmiş durumda. Dikkatleri hemen üzerine çeken oyma sayaç dahil yeni bir tasarımla zenginleşen göstergede dolunaydan hilale dek Ay’ın tüm evreleri görülebiliyor. Nadir El Sanatları (“Métiers Rares®”) ustalığının mükemmel bir örneği olan sembolik komplikasyon, Master Ultra Thin Perpetual Enamel’e saat erbaplarının takdirini kazanacak bir cazibe katıyor.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

Bu sınırlı edisyon için özel olarak geliştirilen saat imleri

Aynı ailenin sınırlı üretilen diğer iki üyesi gibi Master Ultra Thin Perpetual Enamel modeli de inceltilmiş ve uzatılmış saat imleriyle farkını ortaya koyuyor. Saat imlerinin uzatılmış siluetleri guilloché desenli mavi mine kadranla zarifçe bütünleşiyor. Jaeger-LeCoultre Manüfaktürde elde yapılan bu sanatsal çalışma, ergonomik yaklaşımın çıplak gözle görülebildiği modelin fonksiyonlarını pekiştiriyor. Mükemmel bir geometriye sahip yeni guilloché kadranın derin ve ışıltılı mavi rengi, masmavi timsah derisi kayışla tamamlanıyor.

Master Ultra Thin Perpetual Enamel sadece mekanizma ve komplikasyonlarının hassasiyetiyle değil, el işçiliğindeki maharetle de ayrı bir yerde konumlanıyor. Bizzat Grande Maison tesislerinde üretilen ata yadigarı aletlerin de yardımıyla, asırlık tekniklerin izindeki zanaatkarların ellerini kullanarak kadranları, mekanizmaları ve komplikasyonları minelemesi, parlatması, inceltmesi, düzeltmesi ve guilloché desenini uygulaması başlıca saat üreticilerinden biri olarak Jaeger-LeCoultre’un şöhretinin somut bir yansıması. Hassasiyet sanatı, 1833’ten itibaren Antoine LeCoultre için öylesine önemli oldu ki, Joux Vadisi’nin ve İsviçre’deki Jura dağlarının sınırları kat be kat aşıldı.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

Master Ultra Thin Moon Enamel

100 parçayla sınırlı üretilen yeni Master Ultra Thin Moon Enamel, guilloché desenli yeni mavi mine kadranı, yeni saat imleri, yeni Ay evresi göstergesi ve yeni oymalı sayacında karşılığını bulan saf ve rafine saat yapımcılığı tarzıyla karakterini yansıtıyor. Olağanüstü ince beyaz altın kasasının (10.04 mm) içinde ise 70 saatlik güç rezervi barındıran otomatik mekanik mekanizma Jaeger-LeCoultre Caliber 925 saklı.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

El işi guilloché desenli mavi mine kadran

Yeni Master Ultra Thin Moon Enamel modelinin zarafeti, elde işlenmiş guilloché desenli mavi mine kadranının iddialı kişiliğinden geliyor. Bu büyüleyici mavi renk her zamankinden daha popüler olan geleneksel dekorasyon tekniği guilloché’ye özgü geometrik motifleri ve rölyef efektini vurgulayarak meydana çıkarıyor. Asırlık bir uzmanlık olan minecilik ise 1996’dan beri Manüfaktürün himayesinde yeniden yükselişte. Manüfaktürün tedrisatından geçmiş bir avuç zanaatkarın tamamen elde uyguladığı mine işi, müthiş bir konsantrasyon ve sonsuz sabrın ürünü. Daha önemlisi guilloché işlemi ve yarı saydam mavi mine katmanını uygulamak, emsalsiz bir seviyede dikkat gerektiriyor.

Yeni Ay evresi göstergesi

Master Ultra Thin Moon Enamel modelinin yeni Ay evresi göstergesi titiz ve detaycı bir yaklaşımın ışığında düzenlenerek yeniden tasarlandı. Ay dolunay halindeyken kusursuz yuvarlak formuyla parlak beyaz disk yıldızlarla bezeli bir fonun üzerinde görülüyor.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

Saat imlerine ve oyma sayaca yeni bir yorum

100 adetle sınırlı üretilen bu saat, parlak ay evresi göstergesinin çekici görünümünün yanında 20 yılı aşkın süredir saat yapımcılığı klasiği olan Master Ultra Thin serisinin standartlarına sahip. Biraz daha uzayan ve saat 12, 3, 6 ve 9 konumlarında ikiye bölünen saat imlerinin yeni tasarımı, saat erbaplarının gözünden kesinlikle kaçmayacaktır. Saat 6 konumundaki pencerede ise Ay evresi göstergesini barındıran sayacın oyma işlemiyle şekillendirilerek tarihi gösteren rakamların belirginleştirilmesi görsel açıdan hem iddialı hem de ölçülü bir tavrı bir araya getiren bir etki yaratıyor. Bu sembolik parça mekanik hassasiyeti durmaksızın yeniden icat ederken, benzersiz sanatsal yaratıcılıklarıyla da harmanlayan Jaeger-LeCoultre saat ustalarının, sanatçılarının ve zanaatkarlarının uzmanlığını yansıtıyor.

Jaeger-LeCoultre Üç Yeni Master Ultra Thin Enamel Modelini Tanıttı

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları