preloader

IWC'den Göz Kamaştıran Ceratinium® Top Gun Pilot Saatleri

27.10.2021
IWC'den Göz Kamaştıran Ceratinium® Top Gun Pilot Saatleri

Yazı Boyutu:

IWC Schaffhausen, TOP GUN Pilot’s Watch serisine iki Ceratanium® modeli ekliyor. Schaffhausen’da geliştirilen bu yenilikçi materyal, titanyumun yapısal bütünlüğünü seramiğin çizilmeye dayanıklılığıyla bir araya getirirken mat siyah rengiyle göz alıyor. Yıllık üretimi sınırlı sayıda gerçekleşen bu iki özel tasarımı OGGUSTO aracılığı ile keşfedin.

Seramik, titanyum ve Ceratanium® gibi gelişmiş performans materyalleri IWC’nin TOP GUN pilot saatleri serisinin özgün özelliklerinden biri. Bu seri, adını ABD Donanması’nın elit pilotları uçuş becerileri ve taktiksel alanda eğittiği efsanevi Strike Fighter Tactics Instructor Program’dan alıyor. Üstün performans özellikleriyle üretilen TOP GUN saatleri pilotların süpersonik jetlerin kokpitinde deneyimledikleri ekstrem kasılma ve gerginliklere karşı dayanıklı.

1980’lerde kol saatlerinde seramik ve titanyum kullanımına öncülük ettikten sonra IWC’nin materyal mühendisleri bu iki maddenin eşsiz güçlerini alanında çığır açan, tek bir materyalde bir araya getirmeyi başardı. Beş yılda geliştirilen Ceratanium®, titanyumun hafifliğini ve yapısal bütünlüğünü seramiğe özgü sertlik ve çizilmeye dayanıklılık özellikleriyle birleştiriyor. Ayrıca Ceratanium® cilt dostu ve aşınmaya karşı son derece dayanıklı.

IWC'den Göz Kamaştıran Ceratinium® Top Gun Pilot Saatleri

IWC Schaffhausen CEO’su Christoph Grainger-Herr “Ceratanium® sadece üstün özellikleri yüzünden benzersiz bir madde değil. Mat siyah rengi sayesinde tamamen simsiyah tasarımlar yapabiliyoruz. Ceratanium® kasalı birçok modelin ardından şimdi bir adım ileri gidip bu yenilikçi materyalden üretilmiş ilk saat bileziğini beğeniye sunuyoruz” diye açıklıyor.

Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar TOP GUN Ceratanium

IWC'den Göz Kamaştıran Ceratinium® Top Gun Pilot Saatleri

Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar TOP GUN Ceratanium (Ref. IW503604) modelinin kasası, kurma kolu ve ilk kez olmak üzere bileziği Ceratanium®’dan yapıldı. Ceratanium® titanyum alaşımını baz aldığı için çelik bilezikten yaklaşık yüzde 30 daha hafif ve bileğe son derece rahat oturuyor. Gri rakamlar barındıran siyah kadran, simsiyah tasarımı zenginleştiren bir ayrıntı. Bu TOP GUN modeli, renkli safir cam kasa arkasından görülen IWC üretimi 52615 kalibreyle çalışıyor. Pellaton kurma sisteminde neredeyse hiç aşınmayan seramik parçalar mevcut ve iki yay tamburunda yedi günlük güç rezervi biriktiriyor. Daimi takvim temel mekanizmada geceleri tetiklenen tek bir impals ile işliyor. Daimi takvimin mekanik programı, ayların farklı uzunluklarını ve artık yılları otomatik olarak algılarken 2100 yılına kadar düzeltilmeye ihtiyaç duymuyor. Saatin IWC’ye özgü bir diğer komplikasyonu Ay’ı Kuzey ve Güney yarımkürelerinden görülen haliyle yansıtan ay evre göstergesi. Bu öylesine hassas bir gösterge ki ancak 577.5 yıl sonra bir gün düzeltilmesi gerekecek. Bu olağanüstü saatin yıllık üretimi 150 örnekle sınırlı.

Pilot’s Watch Timezoner TOP GUN Ceratanium

IWC'den Göz Kamaştıran Ceratinium® Top Gun Pilot Saatleri

Pilot’s Watch Timezoner TOP GUN Ceratanium (Ref. IW395505) saati Timezoner® komplikasyonuyla donatılmış ilk TOP GUN modeli. Saati farklı bir zaman dilimine göre ayarlamak için bezelin hafifçe bastırılıp döndürülmesi yeterli. Yelkovan, 24 saat göstergesi ve tarih göstergesi bir saatlik basamaklarla ileri ya da geri gidiyor. Aynı zamanda gün değiştirme çizgisi geçildiğinde de tek bir saniye kaybı bile olmadan çalışıyor. Kasa Ceratanium®’dan, şehir halkası ise seramikten üretildi. Şehir halkasında her biri uluslararası zaman dilimlerini temsil eden 25 şehrin adı var. Siyah kadran üzerindeki gri renkli rakamlar arasında 12, 3, 6 ve 9 rakamları lüminesans madde kaplı. Kuzguni siyah taktiksel tasarım renkli safir cam kasa arkası ve kumaş astarlı siyah kauçuk kayışla tamamlanıyor. IWC üretimi 82760 kalibrede seramik parçalarla güçlendirilmiş Pellaton kurma sistemi mevcut ve ana yayında 60 saat güç rezervi biriktiriyor. Pilot’s Watch Timezoner TOP GUN Ceratanium modelinin yıllık üretimi 500 örnekle sınırlı.

{774653}

Torna ve Freze Tezgahlarının Ardından Yüksek Isıda Fırınlandı

IWC'den Göz Kamaştıran Ceratinium® Top Gun Pilot Saatleri

Ceratanium® hiç kuşkusuz IWC’nin son yıllarda materyal alanında imza attığı en önemli yeniliklerden biri. IWC bu materyali ilk kez 2017’de Aquatimer Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition “50 Years Aquatimer” (Ref. 379403) saatinin kasasında kullandı. 2019’da Pilot’s Watch Double Chronograph TOP GUN Ceratanium (Ref. IW371815) tamamı kuzguni siyah olan ilk pilot saatiydi. Ceratanium® IWC’nin geliştirdiği özel bir formülle hazırlanan bir titanyum alaşımını baz alıyor. Kasa parçaları Ceratanium® çubuklardan en ufak bir hataya yer vermeyecek biçimde bilgisayar kontrollü freze ve torna makineleriyle şekillendirildikten sonra son işlemler elle tamamlanıyor. Ardından yüksek ısılarda fırında pişme sürecine tabi tutuluyor. Bu esnada bir faz dönüşümü gerçekleşiyor. Sonuçta materyalin yüzeyi hem sertlik ve çizilmeye dayanıklılık gibi seramik benzeri özellikler hem de mat siyah rengini kazanıyor. Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar TOP GUN Ceratanium ve Pilot’s Watch Timezoner TOP GUN Ceratanium modelleri IWC butiklerinde, yetkili bayilerde ve IWC.com adresinde satışta. Ayrıca her iki saat de My IWC bakım programına kaydedildiğinde iki yıllık standart Uluslararası Sınırlı Garanti süresi 6 yıla kadar uzuyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları