preloader

Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

21.01.2019
Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Yazı Boyutu:

Cartier, SIHH 2019’da en yeni erkek saatlerini tanıttı.

Koleksiyonerler ve saat tutkunları için seçkin bir kürasyon sunan Cartier’nin yeni erkek saat koleksiyonu Cartier Prive, 2015’te Crash ve 2017’de Tank Cintree’nin yeniden yorumlanmasının ardından Masion de Cartier’nin ikonik modelleriyle farklı erkek saat şekillerini kutlamaya devam ederek yeni bir sayfa daha açıyor. Cartier, tasarımın talepkar gerekliliklerine hizmet eden ileri teknolojisiyle, saat ustalığını en üst noktaya taşımak için bu anı kaçırmıyor; mekanizmalar ve kalibreler saatin formunun zorunluluklarına uyum sağlarken, şekillerin zamana meydan okuyan güzelliğini benzersiz ve sınırlı edisyonlar dahilinde sunulan tasarımlarına ayak uyduruyor. Cartier bu yıl bu efsanevi saat şeklini, yeniden tasarlanmış bir akrep ve yelkovan modeli ve iskelet çift zaman dilimiyle kutlarken, 100 parçayla sınırlı Cartier Prive, tüm modelleriyle saat estetiğini yeni bir boyuta taşıyor.

Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Başlangıç Noktası; Bir Vizyonerin Saati

Cartier, bu yıl odak noktasını en eski kol saati modelleri arasında yer alan Tonneau’ya çeviriyor. 1904 yılında tasarlanan Santos de Cartier’nin ardından 1906’da tasarlanan Tonneau, yuvarlak cep saatleri geleneğini bir kez daha sınanmaya tabi tutmuştu. Peki Tonneau? Varil anlamına gelen Tonneau, özellikle de modern saatlerin müjdecisi haline gelecek bir model için enteresan bir isim seçimi gibi gelebilir.

Bu isim, o zaman da tuhaf bulunmuştu ama saatin şekli hem güçlü hem de sadeydi. Kadran, dikdörtgen ve ovalin tam kesişim noktasında yer alırken kasa, hafif kıvrımlarıyla bileğe daha iyi oturmasını sağlayacak ilk önemli modifikasyonlardan biri haline gelmişti. Cartier, birçok saatin altından yapıldığı bir çağda,Tonneau’yu avangart estetik anlayışını vurgularcasına platin kapladı. Çerçeve kulaklarını süsleyen “vis armurier” stili tüp vidalar, 1910’larda bile ayrıntıya verilen önemi kanıtlar nitelikte. Sade ve doğal bir materyal olan deri kayışı değerli taşlarla bir araya getiren Louis Cartier, saatin güzelliğine bu sadelikle vurgu yaptı; saat çok moderndi ve insanlar sevmişti.

Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019Cartier Tonneau

Pembe altın ya da platin iki braket, bileğin dış hatlarını takip eden, kıvrımlı diktörgen şekili oluşturuyor. Romen rakamları, tren hattı şeklindeki imleçler, kurma kolu üstündeki kabaşon, deri kayış, çerçeve kulaklarındaki vidalar; Cartier saat işçiliğinin tüm kodları Tonneau’da kendini gösteriyor. Saatin kesinlikle su geçirmez olması gibi günümüz taleplerini karşılamak amacıyla her şey yeniden tasarlanmış olsa bile saat, orijinal 1906 modeline yadsınamaz ölçüde sadık.

Tonneau’nun bezeli, plakada herhangi bir çıkıntı ya da kesinti olmaksızın tek bir bloktan oluşturuldu. Dış kenarları ve çerçeve kulakları, saat kasasıyla kesintisiz birleşiyor. Cilalı rodyum kaplı rakamlar, pembe altın versiyonunda parıltılı bej rengi, platin modelde gümüş olmak üzere, kadran arka planıyla kontrast oluşturarak öne çıkıyor. Gerek pembe altın gerek platin olsun, yakut kabaşonla süslenmiş bu 100 parçalık sayılı ve sınırlı edisyonun tüm modelleri, 1917 MC Manufacture kalibreye sahip.

Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Çift Zaman Dilimli İskelet Mekanizmalı Tonneau

İster yeniden varoluş, ister geri dönüş olarak adlandırılsın, Cartier, Tonneau saatini tasarım mertebesindeki materyallerin dünyasına şimdiden dahil etti. Cartier, koleksiyona eklenen bu yeni tasarımla, önceden asıl saat dilimi ve ikinci saat dilimi için iki ayrı mekanizması olan Tonneau XL çift zaman dilimli modeline şapka çıkarıyor. Teknik saat işçiliğinin en üst noktası, tamamen estetiğin hizmetine sunulmuş. Cartier aynı talepkar özellikleri, değiştirmeksizin ilk şekle uyarlamış.

Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Kıvrımlı bir kasa seçip içine çift zaman dilimi yerleştirmek ve tüm işleyişi tek bir mekanizmada, yani 9919 MC kalibresinde gerçekleştirmek ve dişli takımını bir hatta oturtmak; teknik ustalığın her bir zerresinin seferber edilmesini ve Cartier’nin sergileyebileceği inovasyon ruhunu gerektiriyordu. Orijinal şekile sadık kalmak için iki karmaşık görev gerekiyordu; ilk olarak saat kasasının uzatılmış formunu koruyabilmek için dişli takımının tüm çarkları saat 12 ve 6 arasında hizalanmak zorundaydı. Ardından mekanizmanın şekli modifikasyondan geçerek, Tonneau saat kasasının kıvrımlı dış hatlarına oturacak şekilde kıvrımlı hale getirildi. Dişli takımı, yay tamburunun ve eşapman çarkının üzerinde açılı bir kesime sahip.

Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

Konfor ve ergonomik tasarıma gösterilen bu ihtimam, saatin bileğin kıvrımını takip etmesini sağlarken, saat yapım hünerinde böyle bir cesaret gerektiriyordu. Son olarak, estetik tutkusuyla, faydalı olanı keyifli olanla birleştiren etkileyici bir ekran yaratmak için iki saat dilimi bir araya getirildi. Saati iskelet köprülerde okumak çok kolay; ikinci saat dilimi ise saat 4 pozisyonunda kola basarak ve bir saatlik atlamalarla ayarlanıyor.

Cartier, saat işçiliğindeki imzasını, iskelet mekanizmayla ve geleneksel olarak zorlu bir işe hafiflik ve asalet kazandırarak atıyor; biçimi ve işlevi kusursuzca dengelemenin gerçek bir gösterisi. Pembe altın ve platin versiyonlar, sınırlı ve sayılı olan 100 parçalık edisyonlarla sunulurken, 20 sayılı parça ise baget kesimli elmasa oturtulmuş platin serisinde yer alıyor.

Cartier En Yeni Erkek Saatlerini Tanıttı - SIHH 2019

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları