preloader

Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar

Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar

Yazı Boyutu:

Siyah rengin tasarıma nasıl dahil edileceğini mekân örnekleriyle birlikte sunuyoruz.

Siyah her türlü tarzda iç mekânda karşılaşabileceğimiz bir renktir. Mekân ister rustik, ister modern isterse vintage tarzda olsun siyah tüm stillere uyum sağlayan çok yönlü bir renktir. İşin püf noktası ise bu baskın rengi doğru oranda mekâna katmaktan geçiyor. Siyah rengi tasarıma nasıl dahil edeceğimize mekân örnekleriyle birlikte bakalım…

Cephede Bir Bütün Olarak Siyah Kullanın

Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar

Robert Elliott

Tamamı tek renkten oluşan cepheler tasarımda çok tercih edilmese de doğru renk seçimi ve detaylarla güçlü bir sonuç sağlamak mümkün. Görselde mutfak cephesinde tercih edilen siyah dolaplar, siyah duvar kaplaması ve siyah tezgah bütün olarak tek renk tercih edilmiş. Bu alanı zarif kılan ise detaylarda tercih edilen gold seçimler olmuş. Batarya, dolap kulpları ve lavabo iç kaplamasında kullanılan gold seçimler ile siyah renk çok iyi dengelenmiş.

Bosa, Sehpa

Grohe

Duvarlarda Kontrast Yaratın

Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar

Klé Studio/ Twin Texture

Bazen mekânda tek ihtiyaç güçlü bir tablo tercihidir. Duvarda tercih edeceğiniz koyu renk tablo seçimi ile o mekânı vurgulayabilirsiniz. Donna Karan’nın bir zamanlar Manhattan’daki dairesinin karşılama alanında olduğu gibi renkli bir tablo tercihi yapıp arkasında tercih edeceğiniz siyah duvar ile de kontrast oluşturmanız mümkün. Bu iki yaklaşımla giriş alanlarınızı daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Klé-Studio Brushes

Palmhouse Living, Sticks Akrilik Tablo

Mekânın Merkezini Belirleyin

Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar

Her mekânın bir merkezi bulunur. Yönlendirilmek istenen nokta salondaki şömine, mutfaktaki geniş ocak alanı veya giriş alandaki merdiven olabilir. Bu yönlendirmeyi kontrast yaratarak sağlamak mümkün. Örnekteki mutfakta tercih edilen siyah seramikler ile ocak alanı vurgulamış. Aynı şekilde şömine cephesinde tercih edilen siyah renk mekanın odak noktası olmuş. Siz de bu yaklaşım ile koyu renk tercihinizi yapabilirsiniz.

H&M Home, Vazo

DLC Ev & Yaşam, Şömine Kasası

{773752}

Renkleri Siyahla Tamamlayın

Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar

Farklı renkleri bir arada tercih ettiğinizde onları destekleyen kontrast bir renk gerekebilir. Eğer renkler canlı ve cesur ise mat siyah renk mekânın ambiyansını dengeleyecektir.

Zifiri, Tekil Abajur

Designlab, Grissini Puf

Dolaşım Alanlarında Siyah Kullanın

Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar

Elizabeth Roberts

Bir mekândan diğerine geçildiğini vurgulamak, kat geçişini sağlayan unsurları ön plana çıkarmak için siyah iyi bir tercihtir. Calderone Townhouse projesinin farklı cephelerinde görebileceğimiz gibi bütünde açık renkler tercih edilirken dolaşım alanlarında baskın bir renk olan siyah kullanılmış. Tasarımcı Roberts kontrast vurgusunu projenin tüm geçişlerinde göstermiş.

Vakko, Ahşap Sehpa

Zara Home, Gold Kulp

Gizem Gürsel Şener
Gizem Gürsel Şener Tüm Yazıları