preloader

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Yazı Boyutu:

Ev dekorasyonundaki renk uyumundan en trend duvar renklerine, renklerle ilgili merak ettiklerimizi Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen’a sorduk.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen

Zamansız bir ev dekorasyonu yaratmak için odalarda hangi renkleri kullanmalıyız?

Kendi hikayenizi yaratmak için renklerle oynamanız ve dilediğiniz gibi eşleşmeler yapmanız gerektiğine inanıyoruz. Çünkü evlerimizi, yaşam alanlarımızı da aynen bu şekilde kendimiz yaratıyoruz. Bu yıl Yeniden Keşif koleksiyonumuz ile renklerimizi 4 farklı temada 4 farklı hikaye yaratmak üzere bir araya getirdik. Sıcak ve Rustik Tonlar paletinde yer alan 20167 Welcoming Red kitaplık için çok ideal. Aynı koleksiyonda yer alan, terracotta hissini uyandıran 12124 Natural Clay yatak odalarında kullanılabilir. 8469 Green Leaf ise iştah açıcı bir renk, mutfaklarda kullanmak için uygun.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Pandemi ile beraber evlerde yeni çalışma odaları kurgulanmaya başladı. Verimli bir çalışma ortamı yaratmak için duvarların hangi renge boyanmasını tavsiye edersiniz?

Yaşam alanlarımızdaki sadelik; zihnimizi özgürleştirir, rahatça odaklanabilmemizi sağlar. Evimizde yaratacağımız yeni bir ofis ortamı için Yumuşak ve Doğal Tonlar paletinde yer alan 12125 Impression ve 1303 Observe renkleri tercih edilebilir. Gökyüzü ve Denizlerin Mavi Tonları paletinde yer alan 5504 Coastal Blue, 5503 Natural Blue ve 4894 Ocean Air gibi okyanuslardan ve gökyüzünden gelen mavi tonlar ise dijital dünyadan uzaklaşıp odaklanmak için ideal.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Dekorasyondan mindful minimalizm akımını uygulamak için renk seçimlerimizi nasıl yapmalıyız?

Minimalist mekanlar sıklıkla soğuk algılanıyor ancak özenle bir araya getirilmiş nötr tonlarla da stil sahibi bir mekan yaratabilirsiniz. Evinizde güçlü bir etkiye sahip olmak için çarpıcı tonlara ihtiyacınız yok. Yumuşak ve Doğal Tonlar paletindeki 1288 Grand Shadow, 0486 Kuş Tüyü, 1563 Lucerne gibi nötr tonları bir arada kullanarak, evinizde zamansız bir tarz ve sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz.

{771166}

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Yeniden Keşif adlı 2021 koleksiyonu hangi akımlara ışık tutuyor?

Son dönemde yaşadıklarımızla birlikte kontrolsüz tüketimin ve sadece yeni olanı takip etmek uğruna yenilik getirmenin sonuna geldiğimizi görüyoruz. Neye sahip olursak olalım, sağlığımız, evimiz, ailemiz ve arkadaşlarımız varsa hayatta yeterli şeye sahip olduğumuza inanıyoruz. Yeniden Keşif’in renklerini dört farklı grupta, dört farklı hikayeyle bir araya getirdik. Evimiz de hayatımız gibi, bizim seçimlerimizle şekilleniyor. Hangi rengi seçersek seçelim; özenle tasarlanmış evlerin, zamana yenik düşmeden tarzını hep koruduğuna inanıyoruz.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Yeniden Keşif koleksiyonu ile beraber Jotun kütüphanesine hangi renkler eklendi?

Jotun’da yaklaşık 60 yıldır renk tasarlıyoruz. Renk kütüphanemiz, her biri anlatacak bir hikayesi olan binlerce tona sahip. Şu ana kadar koleksiyonlarımızda hep yeni renklere yer verirken; bu sene arşivimizdeki renklerimizi yeniden keşfediyoruz. Koleksiyonumuzdaki tonlardan bazıları yeni, ancak renklerin çoğu, evlerimizde yeni hikayeler yaratmak üzere arşivimizden özenle seçildi.

Yeni renklerimiz arasında yer alan 20167 Welcoming Red rustik kırmızı tonuyla kitaplıklar için ideal. Şeftali tonları içeren pembe 12120 Desert Pink ile de çok yakışıyor. Bu iki renk, içinde krem tonları barındıran rafine sarı tonu 12118 Hummus ile birlikte mükemmel bir uyum sağlıyor. Ve tabii terracotta hissi uyandıran turuncu tonu 12124 Natural Clay de bu renk ailesinin vazgeçilmez bir parçası.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

Huzur ve dinginlikten bahsettik… Sakin ve duru 1303 Observe, grimsi sarı tonu 12126 Silhouette, şık ve zamansız 12125 Impression ve zarif ve modern 12123 Contemporary White gibi renklerle zihninizi arındırabilirsiniz. Topraktan ilham alan koyu kahve tonu 12127 Earthy Brown, rustik ve kızıl kahverenginin ustalıklı karışımı 20162 Mellow, yumuşak ve derin 12119 Vintage Brown ve Belçika çikolatalarını anımsatan 10285 Belgian Brown ile nötr tonlara canlılık katabilirsiniz.

Ayaklarımızı yerden kesen gökyüzü ve deniz mavileri arasında yer alan açık ve ferah 4894 Ocean Air, sakin ve zarif 5503 Natural Blue ve sofistike koyu mavi tonuyla öne çıkan 5504 Coastal Blue’yu bir arada kullanabilirsiniz.

Son olarak, ismi gibi ikonik ve çekici pastel mint yeşili 6387 Iconic, biraz daha koyu versiyonu olan 6379 Cityscape ile birlikte mükemmel uyumu yakalıyor.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

{771139}

Duvarlarda tek renk yerine birkaç renk kullanmak istesek, hangi renkleri eşleştirmemiz daha doğru olur?

Aynı renk ailesinin farkı tonlarıyla duvarlarınızda yumuşak geçişler yaratabilir veya kontrast renklerle vurgulamak istediğiniz alanları öne çıkarabilirsiniz. Hayal Gücünüzü Besleyen Pastel Tonlar paletinde yer alan 6379 Cityscape ve 6378 Iconic gibi aynı renk ailesinden gelen renkleri bir araya getirerek mekandaki bütünlük algısını arttırabilirsiniz. Benzer şekilde Sıcak ve Rustik Tonlar paletindeki 20167 Welcoming Red ve 12120 Desert Pink renklerini bir arada kullanarak yumuşak bir geçiş elde edebilirsiniz. Kontrast renklerle belirli bir alan vurgusu yapmak isterseniz, 4894 Ocean Air ve 12124 Natural Clay veya 10246 Velvet ve 6378 Iconic gibi renkler iyi bir tercih olabilir.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanışlı Duvar Renkleri

OGGUSTO Editörü Cemre Bosnalı’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyanın en yeni haberlerini ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültene kaydolun.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları