preloader

Dekorasyonda Yeşili Kullanmanın 5 Yolu

10.10.2022
Dekorasyonda Yeşili Kullanmanın 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Ruhunuzu besleyen, değişime ve yeni başlangıçlara teşvik eden ve sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olan yeşili dekorasyonda nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Her renk kendisine özel dalga boyutuna sahiptir bu yüzden her rengin enerjisi de farklıdır. Yeşil; güveni, cömertliği, huzuru ve istikrarı çağrıştırırken girdiği mekanlarda şifacı bir etki yaratır. Feng Shui uzmanlarının evlerde özellikle pozitif titreşimlerine işaret ettiği bu rengi mekanlarımıza nasıl dahil etmeli? Hangi renk ve dokularla kombinlemeli?

Ev ormanlarıyla yeşili dahil edin

Pantone’nin 2017 senesinin rengi olarak belirlediği ‘Greenery’, geçtiğimiz sene ev ormanlarına dönüşen yaşam alanlarıyla hayatımıza dahil olmaya devam etti. Bu sene de popülaritesinden ödün vermeyen ev ormanları için en çok tercih edilen bitkilerin başında tavandan sarkıtılmış aşk merdivenleri, deve tabanı, muz ağacı, kauçuk ve çeşitli succulent’ler sıralanıyor. Bitkilerle eve yeşil dokunuşlar katmak için ilham alabileceğiniz Instagram hesaplarından bazıları şöyle; @thejungalow, @margo.hupert.art, @houseplantclub, @brie.gallagher, @olivra.houseplants


Mint yeşilinin sakinliğinden yararlanın

Gervasoni markasının kreatif direktörü Paola Navone mekanlarda kullanılan renklerin insanların ruh halleri üzerindeki gücüne inanıyor ve şöyle diyor: “Renk demek enerji demek, iletişim demek, ruh hali demek. Bir mekânın karakteri aldığı doğal ışık ve içerdiği renklerle evrilir. Benim kurguladiğim mekânlar kusursuz olmaktan uzak kendi içinde uyumlu, yalın bir karmaşayı barındıran mekânlardır. Farkli elemanlar arasında, zıtlıklar içindeki uyumu yakalamaya çalışırken yeşil ve mavinin solgun ve puslu tonlarından yararlanıyorum.”


Kontrast tonlarla enerjiyi yükseltin

Kökleri doğaya uzanan yeşil rengi okyanus sularının turkuaz tonları veya güneşin çarpıcı sarılarıyla bir araya geldiğinde mekanda kontrast bir güzellik yaratıyor. Turkuaz rengi kanepenizin ardındaki duvarı bambu desenli bir duvar kağıdıyla hareketlendirebilir, ortaya çıkan jungle hissini yeşil bitkiler ve botanik desenli yastıklarla destekleyebilirsiniz. Yeşilin mekanı tazeleyici etkisini çam yeşilinden, zümrüt, adaçayı ve enginar tonlarına uzanan tonsürton bir renk skalası tercih ederek artırabilirsiniz.


Botanik desenli duvar kağıtları tercih edin

Evde mutluluğun ve huzurun mimarisi, fonuna doğayı yerleştirmiş neo-natüralist yaşam formüllerinden geçiyor diyor trend uzmanları. Yeşil renginin hâkimiyetindeki yaşam kozaları mekanın var olan fiziksel ve duygusal yükünü hafifletecektir. Fransız ressam Henri Rousseau’nun Paris Jardin des Plantes botanik bahçesinden esinlenerek yarattığı eşsiz tablolarından ilham alabilir, botanik motiflerle tropik coğrafyaların enerjisi yüksek atmosferini mekanınıza taşıyabilirsiniz.


Yeşil düşlere uzanın

Mimar Aslıhan Ekitmen yatak odası dekorasyonunda yeşilin huzur verici etkisinin altını çiziyor: “Uykuya daldığımızda yin enerji yani durağanlığa ihtiyacımız vardır. Canlı renkler bizi titreşimleri ile rahatsız edebilirler. Beyazın çokluğu göz kamaşmasına, soğukluğa ve yorgunluğa neden olur. Siyah beyaz kontrastın fazlası soğukluk yaratır. Açık yeşil, mavi, indigo, dinlendirici, huzur verici ve şifalandırıcı renklerdir.”


Dekorasyonda maviyi kullanmanın yolları

Dekorasyonda Yeşili Kullanmanın 5 Yolu

Renkler fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal dünyamızı etkileyecek kadar güçlüdür. İçinde yaşadığımız mekanlarda kullandığımız renklerin her biri bedenimizde farklı titreşimler ve enerjiler ortaya çıkarır. Yaşam alanlarını dekore ederken farklı renkleri kullanmaya cesaret edemeyip nötr bir renk paletinin güvenli sakinliğine sığınanlardansanız gökyüzü ve deniz gibi sonsuz güzelliklerin rengi maviyi mekanınıza nasıl dahil etmenin yolları için işin uzmanlarından tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Dekorasyonda Yeşili Kullanmanın 5 Yolu

Evinize renk katacak fikirler

Dekorasyonda Yeşili Kullanmanın 5 Yolu

“Renkler de yazılar gibi ruhun ve duyguların değişikliklerini takip ederler,” diyen Pablo Picasso’ya kulak kabartıyoruz. Fırça darbelerimizden çıkan tonlar, yaşam alanlarımızda baskın kullandığımız veya üzerimizde taşımaktan hoşlandığımız renkler karakterimizin renk boyutuna işaret ederken ardında kişiliğimizi yansıtan küçük sırları da barındırır. Eve biraz renk katmak yaşamınıza da hareket katacaktır.

Dekorasyonda Yeşili Kullanmanın 5 Yolu
Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları