preloader

Jean Giymenin Kuralları

Jean Giymenin Kuralları

Yazı Boyutu:

Gündemde olan ve üzerinizden çıkarmak istemeyeceğiniz jean trendlerini kombinleme önerileri ile mercek altına aldık.

1970’lerde Tahtakale’nin hanlarından ve koridorlarından geçip erişilen klasik Levi’s 501, taşlanmış, yüksek belli, rahat kesimli ve en önemlisi en ikonik modeldi. Annelerimizin giydiği o jean’ler, ortalıkta ‘mom jeans’ yokken gerçek bir anne jean’iydi.

1873 senesinde maden işçileri için üretilmeye başlanan, II. Dünya Savaşı sırasında fabrikalardan ve emekçi kesimin simgesi olmaktan çıkarak sokağa taşınan, 50’lerde beyaz perde yıldızları ile yıldızı hiç sönmemek üzere parlayan jean, son birkaç senedir altın çağını yaşıyor. Nedeni, skinny jean ile domine edilen piyasanın Vetements ve Marques Almeida gibi güçlü isimlerce gerçekliğine kavuşması. Burayı biraz açmakta fayda var…

Jean Giymenin Kuralları
Margot Robbie, Bottega VEneta

İlk kez Trainspotting filmi styling’i ile hayatımıza giren skinny jean, günlük giyinme kurallarını da ters yüz etti; zira şıklığı kadar rahatlığına da önem veren insanlar kendilerini daracık pantolonların içine hapsederken buldular. Bu işteki tuhaflığın farkına, skinny jean’ler daha da skinny olduğunda varıldı. İdeal görünüm bu olmamalıydı.

Oyunun kurallarını değiştirense Parizyen kolektif Vetements ve Londralı Marques Almeida oldu. Zira, skinny-öncesi denimin altın çağını anımsatan tok, elastan içermeyen ve gösterişli jean’leri hayatımıza yeniden soktular. Eskiden vücut tipimize uygun bir kalıp bulup ona sadık kalıyorken, artık gardırobumuzu farklı kesimlerdeki jean’ler ile şekillendirebiliyoruz.

Bir sokak modası fenomeni haline gelen jean, hal böyle olunca, tabii ki boş durmuyor ve kendi trendlerini yaratıyor. Günümüzün jean trendlerine ve onları nasıl kombinleyebileceğinize birlikte bakalım.

Boyfriend Jean

Düz bacak düşüşü, rahat kesim ve kıvrık paçalar olarak kategorize edebileceğimiz boyfriend jean için skinny jean’in antitezi de diyebiliriz. En iyi etkiyi orta kalınlıkta denim ile veren model, ne kadar sık giyerseniz vücudunuzu o kadar iyi tanıyor ve formunu size göre alıyor.

Nasıl giymeli? Bu model ile kendinizden emin bir şıklık yakalamak isterseniz klasik bir basic tişört veya gri triko tercih edebilirsiniz. Akşam ise blazer ve ışıltılı topuklular ile tamamlayabilirsiniz.

Yeniden İnşa Edilmiş Vintage

Denimin büründüğü yeni hal, dikkate değer: İki ve daha fazla farklı jean’in sökülüp yeni ve tek bir jean’e dönüştürüldüğü bu trendin öncüsü ise Vetements’tan başkası değil. Parçalı yapısı sayesinde durağanlıktan çok uzak olan model, türünün tek örneğini üzerinde taşımak isteyenler için ideal.

Nasıl giymeli? Model, tek başına gösterişli olduğu için, görünümüz üzerinde çok da düşünmenize gerek yok. Kombininizin geri kalanında tişört veya gömlek gibi sade parçalar tercih edebilirsiniz.

Mom Jeans

Yüksek belli, bilek hizasında rahat paçalı ve kalın denimle karakterize edilen model, 80’lere ve 90’lara selam duruyor.

Nasıl giymeli? Bu ruhu korumalı ve polo yaka bir bluz veya beyaz tişört tercih etmelisiniz. Önemli olan üzerinize giydiğiniz kıyafeti içinize sokmanız, bu sayede bel yüksekliğine gereken vurguyu yapabilirsiniz.

Yüksek Belli Bol Paça

Yüksek beller -neyse ki- uzun zamandır bizimle. Bu yeni denim trendinde ise vurgu paçalarda. Olabildiğince bol kesimli ve streç-olmayan denimden doğan model, bilekte biten uzunluğu ile 70’leri kucaklıyor.

Nasıl giymeli? İlgiyi bileklerde toplamak için jean’i yüksek topuklu botlarla kombinleyebilirsiniz. Proporsiyon dengesini korumak için ceketinizin boyunu da kısa tutmanızda fayda var.

Orta Kesim

Düşük belin, skinny jean’lerin ardından, geri dönüşü bu kez çok daha oranlı oldu; zira düz paça düşüşlü kısa paçalı stili ile bu model, klasik olduğu kadar gösterişli de.

Nasıl giymeli? Görünümünüzde denge yakalamak için kısa bir üst, uzun bir mont ve yüksek bilekli bir bot ile kombinleyebilirsiniz.

Beyaz Jean

Ham denim yerini artık beyaza bırakıyor. Konseptle özdeş ‘blue jean’ tabirini alt üst ederken kendine sağlam bir yer edinen beyaz jean, denim-üzeri-denim kombini yapmak açısından giyene büyük bir özgürlük tanıyor.

Nasıl giymeli? Pantolonunuza vurgu yapmak için üzerinize koyu renk tişört ve denim ceket giyerek trende ayak uydurabilirsiniz.

Kapak görseli: Anouk Yve

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları