preloader

Zamana Meydan Okuyan Ayakkabı: Babetler

11.06.2024
Zamana Meydan Okuyan Ayakkabı: Babetler

Yazı Boyutu:

Zamansız, sade ve zarif görünümüyle sevdiğimiz babet ayakkabıların geçmişten günümüze evrimi ve stil tercihlerine göre kombin tüyolarını veriyoruz.

Rose Repetto‘nun dansçı oğlu için rahat ve esneme özelliğine sahip bir ayakkabı tasarlama fikriyle doğan babetlerin geçmişi 1947 yılına dayanıyor. Konforlu bir dans ayakkabısı için tasarlanan babetler, dönemin ikonik ismi Brigitte Bardot tarafından dikkat çekiyor ve Bardot ‘And God Created Women filmi için Rose Repetto’dan bir ayakkabı tasarlamasını istiyor. Ve ardından Fransızca kül kedisi anlamına gelen ‘Cendrillon‘ modeli yaratılıyor.

Zarif görünümüyle feminen ve zamansız kategorisine dahil olan babetler zarafetini günümüzde de koruyor. Başta Fransız markası Repetto olmak üzere pek çok high fashion markasının da kendine has babet tasarımı bulunuyor. Markaların kendi çizgisindeki babetleri farklı stil türlerine göre uyarlamak da elbette mümkün.

Klasik Babetler: Balerinler

Babetlerin en ikonik ve temel görüntüsüne sahip bu balerin babetler her dolapta olması gereken ayakkabı modellerinden biri. Günlük kullanım için oldukça rahat ve risksiz tercihlerden de biri aynı zamanda. Casual bir stile sahipseniz jeanleriniz için iyi bir eşlikçi olabilir. Malzeme kalitesine göre senelerce giyebileceğiniz bir ayakkabı alternatifi olması da cabası. Temel bir babet arayışındaysanız Repetto, Chanel, Tory Burch gibi markaları tercih edebilirsiniz.

Bantlı Babetler: Mary Jane

Kişisel favorim olan Mary Jane babetler standart modele göre biraz daha sevimli bir görünüme sahip. Balerin babetten onu ayıran farkı ise tek bantlı olması. Özellikle elbise ve eteklerle oldukça zarif bir yandan da çocuksu bir sevimlilik katan Mary Jane babetleri biraz daha renkli tercih edebilirsiniz. Bu model için ise Carel Paris favori markalarım arasında, markanın tek farkı minik topuklu Mary jane’ler üretiyor olması.

Sivri Burun Babetler: Pointy Toe

Eğer kurumsal bir stil kimliğiniz varsa en uygun alternatif kesinlikle sivri burun babetler. Ofis stiline oldukça uygun olan pointy toe babetler ciddiyetini koruyup aynı zamanda konforlu bir alternatif olarak ‘must have’lerden. Valentino, Manolo Blahnik gibi markalar pointy toe babetlerle bütünleşmiş markalardan.

Bantlı Babetler: T Strap

Diğer babet türlerine göre nostaljik havası olan ‘T Strap’ babetler bana Swing dans ayakkabılarını anımsatır. Dökümlü kumaş pantolonlar ve vücuda oturan fit yakalı tişörtlerle retro görünüme sahip olabilirsiniz. Ancak bu görünüme uymanız gerekmiyor tabİi ki. Örneğin Veronika Korenblum sofistike-punk görünümde oldukça şık görünüyor.

2024 Yaz Babet Trendi: Işıltılı Babetler

2024 Yaz ayakkabı trendleri arasında oldukça popüler olan taşlı babetler influencerlar tarafından oldukça seviliyor. Öncü markası ise Alaïa. Her dolapta olmalı denilemez tabii ancak gösterişli bir stile sahipseniz sizin için alınması gereken bir babet türü olabilir.

Kapak Görseli: Repetto

Ceren Akdeniz
Ceren Akdeniz Tüm Yazıları