preloader

İlhamını Doğadan Alan Tasarımlar: Magnol İstanbul

23.11.2021
İlhamını Doğadan Alan Tasarımlar: Magnol İstanbul

Yazı Boyutu:

Tasarımcı Esin Sözer Kalender ile kurucusu olduğu; manolya yapraklarından tasarladığı broşlarla ilk adımını attığı Magnol markasının hikayesini dinledik. Eşarplardan broşlara ve çantalara uzanan, doğanın izlerini taşıyan tasarımlarını siz de keşfedin!

İlhamını Doğadan Alan Tasarımlar: Magnol İstanbul

Magnol’un isim hikayesini anlatır mısınız?

Magnol, manolya ağacının yapraklarından ilham alarak doğdu. Uzun yıllardır çizdiğim desenleri üç boyutlu doğal malzemeler üstünde kullanma isteğim beni doğadaki malzemelere yönlendirdi. Taşlar, dallar ve yapraklar üzerine birçok denemeler yaptım. Dünyada birçok insan yapraklar üzerine çalışmalar yapıyor. Benim de hikayem doğada kaybolmaya yüz tutmuş yaprakları boyayarak başlayıp onların tekrar hayatımıza girmesini sağlamak ile başladı.

Bu markayı hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz?

2018 yılında boyadığım manolya ve çınar yaprakları ile bir sergi açtım ve çeşitli workshop’lar yaptım. Yapraklarımı sadece duvara asılan bir tablo gibi kullanmak benim için yeterli olmadı onları kullanılabilir bir hale getirmek için kırılganlıklarını yok etmek üzere birçok denemeler yapmaya başladım. Bu sırada reçine ile tanıştım. Hem formlarını hem de renklerini bozmadan yaprakları dayanıklı hale getirerek öncelikle broşlar yaptım. Böylece ilk moda aksesuarımı yapmış oldum. Böylece Magnol markası manolya yapraklarından yapılan broşlarla başladı diyebiliriz.

Sizin için tasarım serüveni nasıl başladı?

İlk broş yapmakla başlayan serüvenim, tekstil ve moda tasarımlarına olan ilgimle birlikte desenlerimi kumaşa geçirmekle devam etti. İlk koleksiyonda da gördüğünüz gibi doğanın canlı renklerinden ilham alan eşarp tasarımları ve yine yaprak ve çiçek parçalarının kullanıldığı çanta saplarını yaparak koleksiyonu genişlettim. Eşarpları önce elle çizip daha sonra dijitale geçirerek ipek kumaşlara bastırtarak oluşturdum. Bu ilk eşarp koleksiyonuma ‘Delaunay’ ismi vererek kişiliğine ve sanatına çok hayran olduğum Sonia Delaunay’a da bir övgü niteliğindedir.

Tasarımlarınızdan ve öne çıkan özelliklerden bahseder misiniz?

Tasarımlarımda öncelikle cesaretli renkler ve desenler kullanmaktan çok hoşlanıyorum. Tasarladığım her ürünün mutlaka kullanılabilir bir objeye dönüşmesi benim için çok önemlidir. Çünkü işlevselliği olmayan bir tasarım mutlaka yoklamaya mahkum olacaktır.

Doğanın sanatsal ifade aracılığı ile günlük yaşama dahil edilebilecek tasarım ürünlerine dönüşmesi fikri benim tasarım felsefemi oluşturuyor. Koleksiyonları oluştururken değişik farkındalıklara da yer vermeye çalışıyoruz. İlk koleksiyonda doğanın üstüne dikkati çekerken ikinci koleksiyonda denizi altındaki mercanlar ve hayalet ağlarla ilgili tasarımlar yaptım. Koleksiyonu çıkardıktan bir süre sonra müsilajın hayatımıza girmiş olması bizim ne kadar doğru noktalara işaret ettiğimizi gösterdiği için de çok mutlu olduk. Son koleksiyonun ismi ise ‘Neolitik’ bu sefer pandemide doğmuş bir marka olarak gelecek nesillere bırakılacak mesajlara dikkat çekmeyi hedefliyoruz.

{774450}

Ürünlerinizde hangi malzemeleri tercih ediyorsunuz?

Günlük yaşamın ileri dönüşüm metotlarına duyarlı olarak, var olan doğal malzemeleri yepyeni işlevleriyle, kullanılabilir ürünlere dönüştürmek artık tüm markaların önceliği olmalıdır. Yerden topladığım kuru manolya yapraklarıyla başlayan serüvenim şimdi de geri dönüşüm malzemelerden elde edilen polyester kumaş çantalar ile devam ediyor.

Markanız için gelecek planlarınız arasında neler var?

Magnol tam pandeminin başında doğmuş bir marka olduğu için özellikle yurt dışı odaklı hedeflediğimiz tüm planları bir süre ertelemiş olduk. Bu sezon ile birlikte üçüncü koleksiyonumuzu satışa sunmuş olduk. Yaz için daha çok renk ve desen yine bizlerle birlikte olacak.

İlhamını Doğadan Alan Tasarımlar: Magnol İstanbul

İlhamını Doğadan Alan Tasarımlar: Magnol İstanbul

Magnol tasarımlarına nerelerden ulaşılabilir?

Magnol tasarımlarına öncelikle www.magnolistanbul.com online siteden ulaşabilirsiniz. Showroom Beyoğlu’nda Goba Art&Design galerimizin içinde yer alıyor. Bunun dışında tüm Vakkorama mağazalarında, Karaköy MaeZae ve AKM tasarım dükkanından ulaşılabilir.

OGGUSTO Yazı İşleri Müdürü Senem Bay Ay’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları