preloader

Gelmiş Geçmiş En İyi Moda Defileleri

09.09.2020
Gelmiş Geçmiş En İyi Moda Defileleri

Yazı Boyutu:

Moda tarihinin gelmiş geçmiş en ikonik defilelerini sizler için bir araya getirdik.

Yeni sezon kıyafetlerin sergilendiği platformlar olmanın çok ötesinde olan defileler, aslında birer ritüel olarak büyük bir gösteri sunup, izleyenlere bir hikaye anlatıyorlar. Bu hikayeleri iyi anlattıkları takdirde ise o 10 dakikalık gösteriler unutmaz hale geliyor ve hem arşivlere hem de moda tutkunlarının hafızalarına altın harflerle kazınıyorlar. İçerisinde bulunduğumuz dönemde de görüldüğü gibi, platformlar değişse de şov hep devam ediyor. New York Moda Haftası ile başlayan moda maratonu bu sene çoğunlukla dijital platformlar üzerinden düzenlenecek olsa da bu heyecanımızı öldürmüyor; aksine, moda evlerinin kendilerini sürüden ayırmak için teknolojiyi ve hayal güçlerini nasıl kullanacaklarını merak ettiriyor. Bu sorunun cevabını bulana kadar, moda tarihinin en ikonik defilelerine göz atmaya ne dersiniz?

Versace – Sonbahar/Kış 1991

Gianni Versace, Sonbahar/Kış 1991 koleksiyonunu sunduğu defilesi ile moda dünyasında adeta bir devrim yaptı ve yeni sezon kıyafetlerin sergilendiği defileleri, heyecanla beklenen teatral şovlara dönüştürdü. Karl Kagerfeld, Alexander McQueen ve John Galliano gibi diğer ikonik isimler ise peşinden geldi… Peki, Versace ne yaptı? Milano’nun ünlü alışveriş bölgelerinden birinde, mermer bir podyum üzerinde gerçekleşen defile, dönemin en ünlü şarkılarından olan George Michael’ın Freedom’ını yine aynı dönemin en ünlü süper modelleriyle buluşturdu. Linda Evangelista, Cindy Crawford, Naomi Campbell, Christy Turlington ve daha nicesi… Versace, bu defile ile moda tarihinde yeni çağ başlattı! Defileden görseller sosyal medyada hala sıklıkla karşımıza çıkarken etkileri ise sektörden silinmiyor.

Thierry Mugler – Couture Sonbahar/Kış 1995

Fütüristik tasarımları ve keskin formları ile tanınan Fransız tasarımcı Thierry Mugler, iş defile yapmaya geldiğinde ise tam bir şovmendi. Markasının 20. yıldönümünü podyumda kutlamaya karar veren Mugler, 90’lı yılların en ikonik defilelerinden birine imza attı. Usta müzisyen James Brown’un hafızalardan silinmeyecek bir performans sergilediği gecede; Naomi Campbell, Kate Moss ve Eva Herzigova gibi dönemin en parlak isimlerine podyumda Jerry Hall, Carmen Dell’Orefice ve Veruschka gibi efsaneler eşlik etti. Paris’teki Cirque d’Hiver’de gerçekleşen defilede, bugün bile Beyonce’den Cardi B’ye çok sayıda isme ilham vermeye devam eden 300 look tanıtıldı. Arkadaşların ve aile üyelerinin katıldığı bir saat süren bir kutlamaya dönüşen defileden geriye unutulmaz kareler kaldı. En sıra dışı anlardan biri ise Nadja Auermann, oversized paltosunu çıkarıp biyonik bir robota dönüştüğünde yaşandı.

Dior – İlkbahar/Yaz 1998

Paris’in en ikonik yapılarından olan Opera Garnier, Mösyö Dior’un markasının her köşesine sinmiş sofistike ruhu ve modanın asi çocuğu John Galliano’nun dehası birleşirse ortaya ne çıkar? Biz söyleyelim: Hafızalardan da arşivlerden de silinmesi mümkün olmayan bir görsel şölen! Galliano’nun Dior’un kreatif direktörlüğünü üstlenmesinden kısa süre sonra gerçekleştirdiği İlkbahar/Yaz 1998 defilesi de işte böyle bir şöleni sundu izleyenlere. Opera Garnier’nin mermer basamaklarında son bulan defilede modellerin üzerlerine süzülen kağıttan kelebekler, şiirsel bir etki yarattılar. Egzantrik bir isim olan Marchesa Caseti’den ilham alan tasarımların sergilendiği defile, Dior’un “New Look”u ile Galliano’nun asi ruhunu bir araya getirdi.

Alexander McQueen – İlkbahar/Yaz 1999

Gelmiş geçmiş en sıra dışı tasarımcılardan biri olan Alexander McQueen’in defileleri de en az kendi kadar sıra dışı, yaratıcı, ilham verici ve ikonikti. Bu defileler arasında en çok göze çarpanlardan biri ise, tasarımcının dehasını tam anlamıyla ortaya koyan İlkbahar/Yaz 1999 koleksiyonunun defilesiydi. Neden mi? Çünkü runway’de modellere 2 tane büyük, beyaz robot eşlik ediyordu. Defilenin en hafızalardan silinmeyecek anı ise, Alexander McQueen’in robotlar aracılığı ile adeta sanat dersi verdiği final oldu. Dönemin ünlü modellerinden Shalom Harlow, beyaz elbesiyle podyuma çıktığında her şey olağan gözükse de Harlow adımını dönen bir platforma attığı anda işler değişti. O ana kadar hareketsiz duran robotlar adeta canlandı ve Harlow’un bembeyaz elbisesini siyah ve sarı sprey boyayla boyamaya başladılar. Modelin yüzü, koreografi, seçilen müzik… Her şey bu ikonik anı daha da mükemmelleştirmek için tasarlanmıştı.

Chalayan – Sonbahar/Kış 2000

Sınırları zorlamasıyla tanınan Hussein Chalayan, izleyenlerin hafızalarından silinmeyecek Sonbahar/Kış 2000 koleksiyonunun defilesi ile adını bir kez daha moda tarihine altın harflerle yazdırdı. Tasarımlarının teknik üstünlüğü tartışılmaz olan ünlü tasarımcının yaratıcı dehası ve hikaye anlatma yeteneği de bu defile ile bir kez daha kanıtlandı. Nasıl mı? Mobilyaları kıyafete çevirerek… Hem de tam o anda, podyumda! Sandalyeler paltoya, sehpalar ise elbiselere dönüştü davetlilerin gözleri önünde. Fütürizm ve minimalizmin sofistike bir dengede buluştuğu, kendine has tarzı ile tanınan Chalayan’ın bu defilesi 90’lı yılların unutulmaz moda olaylarından biri olarak kabul ediliyor.

Pierre Cardin – İlkbahar/Yaz 2008

Gelmiş Geçmiş En İyi Moda Defileleri

İkonik Fransız tasarımcı Pierre Cardin, İlkbahar/Yaz 2008 koleksiyonunun gösterimi için davetlileri tam anlamıyla dünyanın öbür ucuna uçurdu. Çin’in kuzeybatısındaki Gansu bölgesinde yer alan Dunhuang şehrinde moda tarihine geçen bir defile düzenleyen Pierre Cardin’in ilham kaynakları arasında yer alan isim ise, elbette, doğu ile batı arasında bir köprü kuran gezgin Marco Polo’dan başkası değildi. Whistling Sand Mountain isimli çölde gerçekleşen defilede 200 tasarım yer alırken, finaldeki gelinlik tasarımı ise deve üzerindeki bir model tarafından taşındı. Meşhur İpek Yolu’na çok yakın mesafede gerçekleşen defilenin egzotik lokasyonundan alınan ilhamla koleksiyon; Venedik, İpekyolu ve Zanadu olmak üzere üçe ayrıldı ve doğu ile batı arasındaki bağı simgeledi.

Fendi – Çin Seddi Defilesi

Konu Karl Lagerfeld olduğunda hayaller de gerçekler de hiçbir zaman sınır tanımadı! 12 aylık bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu defile ise, Çin Seddi’ni gerçek bir podyuma dönüştürerek bunu kanıtladı. Bu ikonik yapının 2.4 kilometre uzunluğundaki bir bölümünde gerçekleşen defile için dünyanın dört bir yanından Kate Bosworth ve Thandie Newton gibi çok özel isimler davetli olarak getirildi. Tahmin edebileceğiniz gibi tarihte bir ilk olan defile için özel bir koleksiyon hazırlanırken, markanın İlkbahar/Yaz 2008 koleksiyonundan tasarımlarda podyumda yer aldı. Çin’in lüks haritasındaki yerini sağlamlaştırmaya başladığı yıllarda gerçekleşen defile, özellikle bürokratik sebepler yüzünden oldukça zorlu bir sürecin sonunda ortaya çıksa da peşinden gelenlere lham oldu. Fendi’nin defilesinden sadece bir yıl sonra, Hermes de buradaki ilk defilesini gerçekleştirdi.

Chanel – Sonbahar/Kış 2014

4 Mart 2014 sabahı, Karl Lagerfeld moda ve eğlence dünyasının en ünlü isimlerini hiç beklemedikleri bir yere götürdü… Süpermarkete! Paris’te yer alan Grand Palais’i yıllar içerisinde tren istasyonunundan uzay istasyonuna çok sayıda dönüşüme uğratan Karl Lagerfeld, Chanel’in Sonbahar/Kış 2014 koleksiyonu için ise mizah duygusunu ve yaratıcı zekasını konuşturdu. Sonuçta, dünyanın en pahalı tasarımlarını bir süpermarkette moda severlere sunmak başka kimin aklına gelirdi ki? Chanel marka yiyecek ve içeceklerin de modellere eşlik ettiği defilenin konukları arasında ise Rihanna, Keira Knightley ve Melanie Griffith gibi yıldız isimler yer aldı. Chanel Süpermarketi’nin koridorlarında poz veren davetlilerin fotoğrafları ise günlerce sosyal medya hesaplarını süsledi.

Louis Vuitton – İlkbahar/Yaz 2014

Marc Jacobs’ın Louis Vuitton’dan ayrılacağı, İlkbahar/Yaz 2014 Koleksiyonu’nun defilesinden saatler sonra açıklanmış olsa da, o gün orada olan davetliler şov başladığı an bunu anlamışlardı. Çünkü defilenin seti, moda dünyasının dahi isimlerinden olan Marc Jacobs’ın bugüne kadar Louis Vuitton için yarattığı büyülü dünyaların hepsinden birer iz taşıyordu. Meşhur şelale, ikonik tren istasyonu, çok konuşulan yürüyen merdivenler… Hepsi, Marc Jacobs’ın büyük vedası için saygı duruşunda bulunuyorlardı sanki! Ortama hakim olan siyah renk ise bu vedayı daha da hüzünlü kılıyordu. Ünlü tasarımcının davetlileri nostaljik bir tura çıkardığı defile, hem kendisi hem de moda evi için bir dönemin bitişini simgeliyor ve hatta biten bir dönemin cenazesini andırıyordu kimilerine göre.

Valentino – Haute Couture İlkbahar/Yaz 2019

Ünlü sanatçı Celine Dion’un göz yaşları içerisinde bir defileyi izlediği, finalde ise ellerini patlatırcasına alkışladığı görüntüleri görmeyen yoktur. İşte söz konusu defile, bu defile! Uzun yıllar Valentino’nun kreatif direktörlüğü Marie Grazia Chiuri ile birlikte yürüten Pierpaolo Piccioli’nin, Chiuiri’nin ayrılığından sonra kendini bulduğu defile olarak da kabul ediliyor. Efsane fotoğrafçı Cecil Beaton’ın, bir grup modeli başka bir efsane olan tasarımcı Charles James’in tasarımları içerisinde fotoğrafladığı ikonik kareden ilham alan defile; adeta güzelliğe, zerafete ve özgünlüğe yazılan bir şiir gibiydi. Adut Akech, Liya Kebede ve Naomi Campbell gibi süpermodeller podyumda yürüdüğü defiledeki makyajlar da çok ses getirdi. Öyle ki, Instagram bunun için özel bir filtre bile hazırladı.

Jacquemus – İlkbahar/Yaz 2020

Simon Porte Jacquemus’un markasının 10. yılını kutladığı Menswear Spring/Summer 2020 defilesini görmeyen kalmamıştır diye tahmin ediyoruz. Güney Fransa’daki meşhur lavanta tarlalarının ortasına serilmiş fuşya runway’de gerçekleşen defile, hiç kuşkusuz 2000’li yılların en ikonik moda olaylarından biriydi. Hala sosyal medyada sıkça paylaşıldığı ve çokça referans yapılan defilenin ilham kaynakları arasında ünlü ressam David Hockney yer alıyordu. 10 yılını kutlamak için köklerine, doğup büyüdüğü yer olan Güney Fransa’ya dönen tasarımcı, bu uğurda çok sık rastlanmayan bir şey yaptı ve lavanta mevsimini kaçırmamak için Paris Moda Haftası resmi takviminde yer almamayı seçti. Bu cesur hamle ise karşılığını kesinlikle verdi!

Mary Katrantzou – İlkbahar/Yaz 2020

Londra merkezli Yunan tasarımcı Mary Katrantzou, İlkbahar/Yaz 2020 Koleksiyonu için tam anlamıyla köklerine döndü! Dünyanın en önemli Antik Yunan Tapınakları’ndan biri olan Poseidon Tapınağı’nda gerçekleşen defile, bir peri masalı sundu izleyenlere. Attika yarımadasındaki Sounion şehrinde konumlanan Poseidon Tapınağı’nın M.Ö. 440’lı yıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor. Tapınağın 3 tarafını çeviren muhteşem deniz manzarası ise Poseidon Tapınağı’nın görkemini artırıyor. Bu muhteşem lokasyonda gerçekleşen defilede 36 look, birer tanrıça edasındaki modeller tarafından davetlilere tanıtıldı. Parçaların her biri ise farklı bir couture tekniğine ve Antik Yunan Medeniyeti’nde doğan felsefi bir fikre referans yaptı. Tasarımlar komplike ve gösterişli olsa da, modellerin giydiği Antik Yunan sandaletleri tüm koleksiyona ulaşılabilir bir his verdi.

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları