preloader

Hayatınızı Dönüştüren Filmler

08.01.2024
Hayatınızı Dönüştüren Filmler

Yazı Boyutu:

Hayatın her döneminden ve her alanından, ilham verici ve motive edici hikayeler sunan etkileyici filmleri bir araya getirdik.

Yaşayarak öğrenmek kadar yaşananlara tanıklık etmek de insan ufkunu açar. Bazen yüzyıllar öncesine kadar uzanan yaşam hikayeleri, bazense etkileyici bir senaryo bunun için yeterlidir.

18. yüzyıl İngiltere’sinde akıl sağlığını yitirerek ülkesini kaosa sürükleyen Kral 3. George’un hikayesinden dünya müzikal tarihine yön veren Mozart’ın yaşamına, Nazi Almanyası’nın Enigma şifrelemesini çözen İngiliz matematikçi Alan Turing’den geçirdiği kaza sonucu yatağa mahkum olan ve tek gözüyle bir mucizeyi başaran Elle editörü Jean-Dominique Bauby’nin yaşam hikayesine kadar pek çok ilham verici ve motive edici filmleri keşfedin.

Apple TV’de İzleyebileceğiniz İlham Verici Filmler

Eat, Pray, Love (Ye Dua Et Sev), Apple TV – IMDb: 5.8

New York’ta yaşayan yazar Elizabeth, bir gecede boşanma kararı alır ve David Piccolo isminde birine aşık olmayı dener. Ancak bu ilişkisinde başarısız olan Elizabeth, daha önceden Bali’ye yaptığı bir ziyarette tanıştığı “iyileştirici” lakaplı Ketut’un kehaneti üzerine üç bölümden oluşan bir seyahate çıkar. İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in hikayesinde güzel yemek, maneviyat ve gerçek aşk kavramları izleyiciye aktarılıyor.

Forrest Gump, Apple TV – IMDb: 8.8

Kitaptan uyarlanan “Forrest Gump” filmi, öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak yeteneklere sahip Forrest Gump karakterinin acı ve tatlı yaşadıkları ile başarılar elde etmesini konu alıyor.

The Secret Life of Walter Mitty (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı), Apple TV – IMDb: 7.3

Yönetmen koltuğunda ve başrollerinde Ben Stiller’ın yer aldığı “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” filminde; herkesin iyi hissetmesi için gereken potansiyelin içinde bir yerlerde gizlendiği anlatılıyor. Büyük bir derginin fotoğraf negatif bölümünde çalışan Walter, sessiz sakin hayatına devam ederken bir gün dergi el değiştirir ve son bir veda sayısı çıkarılır. Son dergi için uzun yıllardır fotoğraflarıyla destek veren Sean O’Connell ise çok özel bir çalışma gönderir. Ancak çalışmasının en önemli parçası olan 25. kare kayıptır ve Walter bu kareyi bulabilmek için çok kısıtlı bir zamana sahiptir. Walter Mitty ise yalnızca hayallerinde gördüğü bu maceraya gerçek hayatta da atılır.

{22337}

127 Hours (127 Saat), Apple TV – IMDb: 7.5

Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışan ve beş gün boyunca hayatta kalma mücadelesine giren genç dağcı Aaron Ralston’un gerçek hikâyesinin anlatıldığı filmde, hayatta kalma ve içsel sorunlar ile mücadele ön plana çıkıyor. Film; Aaran’ın cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki beladan kurtarmaya yaracak tüm yönleri ekrana taşınırken, aynı zamanda izleyiciyi hayattaki seçimlerimizle ilgili sıra dışı bir serüvene taşıyor.

Soul Surfer (Dalgalara Karşı), Apple TV – IMDb: 7.0

Köpekbalığı saldırısında sol kolunu kaybeden genç sörfçü Bethany Hamilton’un hikayesini anlatan “Soul Surfer” filmi, engellere rağmen tutkusundan asla vazgeçmeyen bir sporcuyu beyaz perdeye taşıyor. Anne ve babasının destekleri ile yeniden derin sulara geri dönerek büyük azimle başarılar elde eden sporcunun hayatını anlatan film, hikayesi ile birçok insana ilham veriyor.

The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi), Apple TV – IMDb: 7.7

Ünlü İngiliz fizikçi ve bilim insanı Stephen Hawking’in kariyerinin ilk yıllarına, fiziksel kapasitesini giderek düşüren ALS hastalığının aşamalarına ve ilk eşi Jane Wilde ile ilişkisine odaklanan “Her Şeyin Teorisi” filmi, sinema dünyasının en önemli ödüllerinde birçok adaylık kazandı. Özellikle Eddie Redmayne’in müthiş Hawking performansı kesinlikle izlenmeye değer.

{45050}

Amadeus, Apple TV – IMDb: 8.4

Dünya müzikal tarihine yön veren usta müzisyen Mozart’ın yaşamını anlatan “Amadeus”, Mozart ile Antonio Saileri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Gündelik hayatını yaşamdan oldukça kopuk olarak sürdüren ve yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçer ve tutarsız davranışları alışkanlık haline getirir. Yaşam tarzı ve müziği adeta zıt kutuplarda ilerleyen sanatçının çizdiği “tutunamayan” profili, sağlıksız bir yaşam olarak Antonio Saileri’yi son derece endişelendirir. Ancak Mozart’ın aksine çok daha disiplinli ve hırslı olan Antonio, müzik dehası kadar başarılı olamaz ve zamanla ikilinin arasında farklı bir ilişki oluşur. Usta müzisyen Mozart’ın yaşamını Sailei ile ele alarak beyazperdeye aktaran “Amadeus”; sanat ile sanatçı arasındaki ilişkiye odaklanırken müzik dehası Mozart’ın yaşamını anlatan bir klasik halini alıyor.

Life of Pi (Pi’nin Yaşamı), Apple TV – IMDb: 7.9

İzleyiciyi genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürükleyen “Life of Pi”; heyecan verici, spiritüel, esprili ve aynı zamanda da trajik bir hikayeyi ele alıyor. Pi Patel’in Hindistan’ın egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik Okyanusu’na uzanan yolculuğu sırasında bir gemi kazası meydana gelir. Kurtuluşu imkansız gibi görünen bu uçsuz bucaksız okyanusta bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak Pi, bu hayvanlarla birlikte inanılmaz bir yaşam savaşı verir. Zekasıyla besin zincirine kurban gitmemeyi başarıp, sonunda Kaplan Richar Parker ile baş başa kalan Pi, bu dev kaplana yem olmamak için ise onunla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulmalıdır. İşte bu sıra dışı yolculuk bitmeden Pi’nin yolu büyülü bir adaya çıkacaktır.

Steve Jobs, Apple TV – IMDb: 7.2

Yönetmenliğini Oscar ödüllü Danny Boyle’nin üstlendiği ve senaryosunun Oscar ödüllü Aaron Sorkin’e ait olduğu film; teknoloji devi Apple şirketinin kurucusu ve 20. Yüzyıl dahilerinden Steve Jobs’ın hayat hikayesini beyazperdeye aktarıyor. Walter Isaacson’ın kitabından uyarlanan biyografi ve dram türündeki film; Steve Jobs’ın en az bilgeliği kadar hırslı yönünü de yansıtırken Jobs’ın özel hayatını da ele alıyor ve Jobs’ın Apple yıllarını ve bu sürede verdiği mücadeleyi anlatırken üç ikonik ürünün lansmanların perde arkasında yaşananlara odaklanıyor. İzleyiciyi dijital bir devrimin perde arkasına götüren Steve Jobs; başrollerinde Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels ve Katherine Waterston’ın yer aldığı etkileyici ve motive edici bir yapım.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu), Apple TV – IMDb: 8.7

Milos Forman’ın yönetmenliğinde, Ken Kesey’in klasikleşmiş romanından uyarlanan unutulmaz bir başyapıttır. Jack Nicholson’ın çarpıcı performansıyla öne çıkan film, Randle P. McMurphy’nin akıl hastanesinde geçen çarpıcı hikayesini konu alır. McMurphy, akıl hastanesindeki sıradan rutinlere meydan okurken, baş hemşire Mildred Ratched ile zıtlaşması izleyicilere unutulmaz anlar yaşatır. Sistem eleştirisi, bireyin özgürlüğüne vurgu yapması ve güç dinamiklerini sorgulamasıyla “Guguk Kuşu,” sinema tarihinde etkileyici bir başyapıt olarak yerini almış ve haklı bir şekilde birçok Oscar ödülü kazanarak izleyicilerin hafızasında derin izler bırakmıştır.

Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek), Apple TV – IMDb: 8.1

Clint Eastwood’un yönettiği ve başrolünde yer aldığı film; duygusal yükü ağır, ancak bir o kadar da ilham verici bir boks dramıdır. Hillary Swank’ın canlandırdığı genç boksöz Maggie Fitzgerald’ın hikayesini anlatan film, sıfırdan başlayıp zorluklara meydan okuyarak bokstaki yeteneklerini geliştiren bir kadının çarpıcı yolculuğunu takip eder. Eastwood’un canlandırdığı antrenör karakteri ve Morgan Freeman’ın performansıyla desteklenen film, yaşamın zorluklarına karşı mücadele, azim ve insanın içsel gücünü keşfetme temasını işleyerek izleyicilere derin bir etki bırakır.

The Truman Show (Truman Show), Apple TV – IMDb: 8.2

1998 yılında Peter Weir tarafından yönetilen ve başrolünde Jim Carrey’nin yer aldığı bir film, hayatı boyunca bir televizyon şovunun içinde olduğunu bilmeyen Truman Burbank’ın (Carrey) hikayesini anlatır. Truman’ın yaşadığı şehir, ailesi, arkadaşları ve tüm yaşamı, gerçekte büyük bir setin içinde, kendisi hariç herkesin oyuncu olduğu bir televizyon dizisi olan “The Truman Show”un bir parçasıdır. Truman’ın hayatındaki tuhaflıkları fark etmesi ve gerçek dünyayı keşfetme çabası, filmi izleyenleri bireyin özgürlüğü ve gerçek kimliği keşfetme temasını sorgulatmaya ve düşündürmeye davet eder.

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği), Apple TV – IMDb: 8.1

1989 yılında yönetmen Peter Weir tarafından beyaz perdeye taşınan unutulmaz bir dram filmidir. Robin Williams’ın çarpıcı performansıyla dikkat çeken film, Welton Akademisi’nde öğrenci olan bir grup genç ve öğretmenleri John Keating arasındaki etkileyici ilişkiyi anlatır. Keating, öğrencilerine geleneksel normlara meydan okuma, kendi düşüncelerini bulma ve yaşamlarını tutkuyla yaşama cesareti aşılar. Film, gençlerin kendi yollarını bulma mücadelesini, öğrenmenin özgürleştirici gücünü ve insan ruhunun derinliklerine yapılan bir yolculuğu ustalıkla işleyerek sinema tarihinde haklı bir yere sahiptir.

{23930}

Blu TV’de İzleyebileceğiniz İlham Verici Filmler

Green Book (Yeşil Rehber), Blu TV – IMDb: 8.2

Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960’lı yıllarda, Afrika kökenli piyanist Don Shirley (Mahershala Ali), Güney eyaletlerinde bir turneye çıkmıştır. Ona bu tur boyunca bar fedaisi Tony Lip (Viggo Mortensen) şoförlük yapacak, gittiği her yerde ona eşlik edecektir. Afrika kökenlilerle ilgili birçok önyargısı olan, eğitimsiz ve şiddete meyilli, ancak iyi kalpli ve yürekli Tony ile karşılaştığı bütün ayrımcı tavırlara rağmen şiddetin hiçbir sorunu çözmeyeceğine yürekten inanmış Don arasında sıcak bir dostluk kurulacak, birlikte mücadele edip birlikte yeni şeyler öğreneceklerdir.

David Lynch: The Art Life (David Lynch: Yaşam Sanatı), Blu TV – IMDb: 7.2

David Lynch, hayatının yaratıcı yıllarına samimi bir yolculuğa çıkıyor. Filmde, Amerika’daki küçük kasabada pastoral yetiştirmeden Philadelphia’nın karanlık caddelerine kadar Lynch’i takip ederek sinemanın en gizemli yönetmenlerinden birinin şekillendirilmesine yardımcı olan olaylar anlatılıyor. Film, Lynch’in kendi sanatının, müziğinin ve erken dönem filmlerinin içine giriyor, benzersiz dünyasının karanlık köşelerine ışık tutuyor ve izleyicilerin onu daha iyi anlamasını sağlıyor.

{17945}

Netflix’te İzleyebileceğiniz İlham Verici Filmler

The Intouchables (Can Dostum), Netflix – IMDb: 8.5

Başrollerinde François Cluzet ve Omar Sy’in yer aldığı “The Intouchables” filmi, yamaç paraşütü kazası sonucu felç kalan bir adam ile ona yardımcı olması için işe aldığı yardımcısının hikayesini konu alıyor.

Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar), Netflix – IMDb: 8.3

Yönetmenliğini Aamir Khan, Amole Gupte ve Ram Madhvani’nin yaptığı, başrollerini Darsheel Safary ve Aamir Khan’in paylaştığı 2007 yılı dram filmi “Taare Zameen Par”, harfleri ve sayıları algılama problemi yüzünden ailesi ve çevresi tarafından dışlanan bir çocuğun yatılı okulda tanıştığı resim öğretmeni ile birlikte değişen hayatı ve başarısını ele alıyor.

The Green Mile (Yeşil Yol), Netflix – IMDb: 8.6

Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb’un görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır. Esaretin Bedeli filmini de yönetmiş olan Frank Darabont, bu filminde de benzer bir atmosferi seyirciye başarıyla aktarıyor. Oscar Ödüllü Tom Hanks’in yanında, Michael Clarke Duncan ve James Cromwell gibi oyuncular başrolde yer alıyor.

{31676}

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları), Netflix – IMDb: 8.2

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.

Good Will Hunting (Can Dostum), Netflix – IMDb: 8.3

Oscar ödüllü film “Good Will Hunting”, MIT’de hademelik yapan, üstün zekalı bir genç olan Will Hunting’in hikayesine odaklanıyor. Will, tesadüfen karşılaştığı, çözülmesi neredeyse imkansız bir problemi çözünce, üniversitenin profesörlerinden Sean McGuire tarafından keşfedilir. Sokak kavgalarından bir türlü uzak duramayan Will, karıştığı bir olay sonrası hapse düşünce profesörün desteğine ihtiyaç duyar.

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme), Netflix – IMDb: 8.0

Başrol oyuncusu Will Smith’in Oscar’da en iyi erkek oyunculuğa aday gösterildiği “The Pursuit of Happyness”, Christopher Gardner’ın hayatını yazdığı kitabından uyarlanarak beyaz perdeye aktarıldı. Maddi sıkıntılar yaşadığı dönemde Chris, zorluklara karşı direncini kaybeden karısı tarafından terkedilir ve 5 yaşındaki oğluyla baş başa kalır. Ardından evlerini de kaybeden baba-oğul sokaklarda kalıp daha zor zamanlar geçirmeye başlar ve Chris bildiği bütün satış tekniklerini kullanarak oğluyla hayata tutunmaya çalışır. Prestijli bir borsa şirketinde staj yapma imkanı bulan Chris, daha parlak bir geleceğe sahip olma umuduyla burada ücret almadan stajyerlik yapmaya başlar. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen sevgi ve özenle yılmadan babalık görevini yerine getirir ve oğlunun sevgisi ve güveniyle karşısına çıkan bütün engelleri aşar.

Fight Club (Dövüş Kulübü), Netflix – IMDb: 8.8

1999 yılında David Fincher tarafından yönetilen ve Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından uyarlanan, sinema dünyasına damgasını vurmuş filmin başrollerinde Edward Norton, Brad Pitt ve Helena Bonham Carter bulunuyor. Film, sıradan bir ofis çalışanının, otoriter bir sabun satıcısıyla tanıştıktan sonra başlayan, içsel bir kaos ve yıkıcı bir isyana dönüşen hikayesini konu alır. Sıra dışı anlatımı, derin karakter gelişimi ve sürükleyici atmosferi ile izleyicileri sarsıcı bir deneyime davet ediyor ve modern toplumun yüzeysel normlarına meydan okuyarak düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor.

{35327}

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz İlham Verici Filmler

The Pianist (Piyanist), Diğer – IMDb: 8.5

Her sahnesi ile insanı derinden sarsan “The Piyanist” filmi, 1930 yıllarında Polonya’da yaşayan başarılı bir piyanistin Varşova Ayaklanması’nın bastırılmasından hemen sonra hayatta kalmasını konu alıyor.

The Imitation Game (Enigma), Diğer – IMDb: 8.0

2. Dünya Savaşı sırasında Almanların şifreli haberleşme kodlarının çözülerek Nazileri durdurma başarısını anlatan “The Imitation Game”, ünlü İngiliz matamatikçi Alan Turing’in hayatını konu alıyor. Nazi Almanya’sının hakimiyetinde pek çok cephede çetin bir mücadele verilirken, İngiliz istihbaratı yoğun bir çaba ve yüzlerce kişiyle birlikte Enigma şifrelemesini çözmeye çalışır. Ancak süregelen başarısızlıkların sonunda ekibe ülkenin en iyi kriptoloji uzmanları katılır ve bunlardan biri de Alan Turing’dir. Farklı çalışmalarıyla tanınan Alan Turing burada tüm dengeleri alt üst edecek ve büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır. Filmde Alan Turing’e Benedict Cumberbatch hayat verirken kendisine Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech eşlik ediyor.

Le Scaphandre et le Papillon (Kelebek ve Dalgıç), Diğer – IMDb: 8.0

“Le Scaphandre et le Papillon”, komadan uyanarak bir mucizeyi gerçekleştiren Elle dergisinin editörü Jean-Dominique Bauby’nin sadece gözlerini kullanarak yazdığı otobiyografisine dayanıyor. Yaşamış olduğu bir kaza Bauby’i 3 hafta boyunca komada kalmasına sebep olur ve uyandığında ise onu yatağa bağlı bir hayat sürmeye mahkum eder. Ancak kaza sebebiyle neredeyse tamamı felç olmuş bir vücutla yaşamak zorunda kalan Elle editörü Jean-Dominique Bauby’nin beyin bölgesinde hiçbir hasar yoktur ve sadece sol gözünü kontrol edebilmektedir. Bunun üzerine insanlarla göz hareketleriyle anlaşmaya ve hatta hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar. Fransız dergisi Elle’de yazarlık ve editörlük yapan Bauby’nin gerçek hayatını anlattığı otobiyografi kitabından uyarlanan film, etkileyici bir başarı hikayesini beyazperdeye aktarıyor.

Mary and Max, Diğer – IMDb: 8.1

İçimizdeki bazı duyguları canlandırıp harekete geçirebilecek nitelikteki “Mary and Max”, bir dram-komedi türünde bir animasyon filmi. İki yalnız insan olan 8 yaşındaki küçük Mary 44 yaşındaki Max’in hikayesini anlatan film bir mektup arkadaşlığı çevresinde gelişiyor. Ancak bu mektup arkadaşlığı; alkolik bir anne ile ilgisiz bir babanız meraklı ve bir o kadar yalnız kızı Avusturalyalı Mary ile Asperger sendromu sebebiyle dış dünyayı anlamakta ve iletişim kurmakta zorluk çeken Amerikalı Max’in hayatlarını değiştirecektir.

{28453}

October Sky (Ekim Düşü), Diğer – IMDb: 7.8

50’li yıllarda Batı Virginia’nın Coalwood kasabasında maden kontrolörü olarak çalışan John Hickam’ın en büyük isteği, oğulları Jim ve Hower’ın da kendi gibi kontrolör olmalarıdır. Ancak oğlu Jim’in babasının isteğinin tam tersi başka bir hayali vardır ve futbol kursu kazanmıştır. 1999 yapımı film, kendisi için hazırlanan gelecek planlarının dışına çıkıp hayallerinin peşinden koşan bir çocuğun hikayesi ile ilham veriyor.

The Social Network (Sosyal Ağ), Diğer – IMDb: 7.8

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının hikayesini ele alan “The Social Network” filmi, sosyal platformun oluşumundaki gerçek hikayeyi ve günümüz dünyasında sunduğu artıları ve eksileri gösteriyor. 2003 yılında Mark Zuckerberg kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızarak okuldaki tüm kızların verilerini birleştirmiştir. Yazdığı uygulamada okuldaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğunu seçtirir ve bu sayfanın adına Facemash adını verir. Sayfa zamanla dönüşerek Facebook sayfası ortaya çıkar ve tüm dünyaya yayılır.

The Madness of King George (Kral George’un Deliliği), Diğer – IMDb: 7.2

18. yüzyıl İngiltere’sinde Kral 3. George’un akıl hastalığı geçirdiği dönemde yaşadıklarının gerçek hikayesini beyaz perdeye aktaran dram ve komedi türündeki film, kralın iktidarının 30. Yılına yaklaşırken akıl sağlığını kaybedişi ve ülkesini kaosa sürükleyişini konu alıyor. İlerleyen yaşının etkisiyle sık sık unutkanlığın esiri olan ve zamanla daha da şiddetlenerek agresif ve patavatsız bir adama dönüşen kralın haline pek de üzülmeyen biri vardır; Galler Prensi. Ancak fırsattan istifade etmek isteyen prensin karşısında başbakan William Pitt ve kraliçe Charlotte, George’un tahtını korumaya kararlıdır.

Amazing Grace (Özgürlüğün Şarkısı), Diğer – IMDb: 7.4

John Newton imzalı “Amazing Grace”, 18. Yüzyıl İngiltere’sinde William Wilberforce adındaki genç ve idealist bir politikacının İngiliz transatlantik köle ticaretini sona erdirmek için verdiği olağanüstü mücadeleyi gözler önüne seriyor. En büyük arzusu yüzyılın en büyük sorunu olan köle ticaretini yok etmek olan genç siyasetçinin bu yolda en büyük destekçisi ise şair John Newton’dur. Ancak bu yol; köle ticaretinden büyük gelirler elde eden kurumlar ve gerekli yasanın yürürlüğe girmesine izin vermemeleri gibi engellerle doludur. Hayatındaki tüm zorluklara rağmen mücadelesinden vazgeçmeyecek olan William Wilberforce’un ırkçılıkla savaşını biyografi niteliğinde sunan film olağanüstü bir hukuk mücadelesine ışık tutarken sizin de hayatınızı dönüştürebilir… Neden olmasın?

Whiplash, Diğer – IMDb: 8.5

Miles Teller’in başrolünde yer aldığı film, genç bir davul öğrencisi olan Andrew Neyman’ın (Teller), müzik konusundaki tutkusu ve hırslarıyla öne çıkar. J.K. Simmons ise etkileyici performansıyla karşımıza çıkan acımasız müzik öğretmeni Terence Fletcher’ı canlandırır. Neyman, Fletcher’ın yönetimindeki stüdyoda sert disiplini ve baskısını hissetmeye başlar, ancak bu deneyim onu mükemmeliyet arayışına iterek sınırlarını zorlamaya yönlendirir. “Whiplash”, mücadele, tutku ve başarı arasındaki ince çizgiyi ustaca işleyerek seyircisine nefes kesici bir mücadele ve müzikle dolu bir deneyim sunar.

{105970}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları