preloader

21. Yüzyılın En İyi 10 Dizisi

26.10.2022
21. Yüzyılın En İyi 10 Dizisi

Yazı Boyutu:

aaa

BBC Culture, 21. yüzyılın şu ana kadarki en iyi TV dizilerini belirledi. 43 ülkeden 206 TV uzmanının katılımıyla belirlenen listenin ilk 10’unu keşfedin!

2000 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan diziler değerlendirmeye alınırken eleştirmenlerin oylamaları sonucunda listenin ilk sırasında Amerikan yapımı The Wire yer aldı. The Wire’ı Mad Men ve Breaking Bad takip etti. Listenin ilk 10’unda yer alan diğer diziler ise şu şekilde: Fleabag, Game of Thrones, I May Destroy You, The Leftovers, The Americans, The Office ve Succession. Sizleri listede yer alan ilk 10 diziyi daha yakından keşfetmeye davet ediyoruz.

The Wire (2002-2008) – IMDb: 9.3 

Dizi, 2002 yılında başlamış ve 2008 yılında toplam 60 bölüm, 5 sezonla sona ermiştir. Dizi Amerika’nın Maryland eyaletinde, Baltimore şehrinde geçer. The Wire dizisi ile Baltimore’un arka sokaklarında geçen amansız uyuşturucu ve polis savaşına şahit oluyoruz. Dizide her sezon Baltimore’un ayrı bir yüzünü görüyoruz. Polis, siyaset, mafya üçgeninde geçen The Wire, senaryo ekibinde ki emekli polislerden ötürü uyuşturucu ticareti ile ilgili gerçek ve epey enteresan bilgiler içeriyor. The Wire dizisi, gerçekçiliği ve derin anlatımı nedeniyle TIME, The Guardian, Entertainment Weekly gibi dergiler tarafından değişik zamanlarda “En İyi Dizi” olarak seçilmiştir.

Mad Men (2007-2015) – IMDb: 8.6

Mad Men, Matthew Weiner tarafından yaratılan ve Lionsgate Television tarafından yayınlanmaya başlayan bir Amerikan yapımı dönem dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Hayatlarımıza 19 Temmuz 2007 itibarı ile giriş yapan dizi, 17 Mayıs 2015’te final bölümünü yayınlayarak 7 muhteşem sezon ve 92 bölümün ardından ekranlara veda etmiştir. Dizi, Mart 1960’ta başlar ve Kasım 1970’e kadar uzanır.

Mad Men, Manhattan’ın göbeğinde yer alan ve daha sonraları Sterling Cooper Draper Pryce olarak anılacak olan Sterling Cooper reklam ajansında başlar. Dizinin ana karakteri, Jon Hamm tarafından canlandırılan Sterling Cooper reklam ajansının karizmatik reklam yöneticisi Don Draper’dır. Draper, geçmişine dair büyük gizemler barındıran ve kimse tarafından tam olarak tanınmayan kapalı bir kutu gibidir. Söz konusu reklamcılık sektörü olduğunda sektörün dahisi olarak kabul edilir. Hatta dizi, 60’lı yıllara damgasını vurmuş pek çok ikonik reklam kampanyasının yaratıcısı olarak Don Draper’ı işaret eder. Daha sonraları Sterling Cooper Draper Pryce’ın kurucu ortağı olan Draper, herkesten gizlediği geçmişinin hayaletleri ile yüzleşirken hem kişisel yaşamında hem de profesyonel yaşantısında düşüş dönemine girdiği bir mücadeleye başlar. Mad Men, yalnızca Don Draper’ın değil, dizideki pek çok karakterin kişisel ve profesyonel yaşamlarını ekrana taşıyarak karakterleri ve onların hikâyelerini derinleştiren bir yapım olarak izleyici ile buluşuyor. Mad Men aynı zamanda, sezonlar ilerledikçe Amerika Birleşik Devletleri’nin 60’lı yıllar ve 70’lerin başındaki değişen sosyo-politik iklimine tanık olmayı mümkün kılan eşsiz bir dizi.

Mad Men; senaryosu, oyunculukları, yönetmenliği, görsel tasarımı ve tarihsel özgünlüğü sayesinde geniş çapta olumlu eleştiriler aldı; 16 Emmy ve 5 Altın Küre olmak üzere birçok ödül kazandı. Dizi aynı zamanda “Emmy Üstün Drama Dizisi Ödülü”nü alan ilk temel kablolu diziydi ve ilk dört sezonu boyunca (2008–2011) her yıl bu ödüle layık görüldü. Yaygın bir görüş ile tüm zamanların en iyi televizyon dizilerinden biri olarak kabul edilen Mad Men, BBC Culture’ın listesinin de 2. sırasında kendine yer buluyor.

Breaking Bad (2008-2013) – IMDb: 9.4

Vince Gilligan tarafından yaratılan, bir Amerikan suç-drama dizisi olan Breaking Bad, 20 Ocak 2008’den 29 Eylül 2013’e kadar AMC’de yayınlandı. 5 sezon süren dizi toplam 62 bölümden oluşuyor. Seti; Albuquerque, New Mexico’da kurulan dizi, üçüncü evre akciğer kanseri teşhisi ile mücadele eden düşük maaşlı, dahi ve yaşadıklarından dolayı depresif bir ruh haline bürünen, bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışan Walter White’ın hikâyesine odaklanıyor. White, eski öğrencisi Jesse Pinkman ile ortaklaşa, yeraltı dünyasının tehlikelerinde gezinirken ailesinin mali geleceğini güvence altına almak için kristal meth üretmet-satma işine girişir ve kendisini suç dünyasının ortasında bulur.

Dizinin önemli karakterleri arasında Walter’ın eşi Skyler, oğlu Walter Jr., Skyler’ın kız kardeşi Marie Schrader ve Marie’nin eşi Hank Shreder yer alıyor. Dizide öne çıkan diğer karakterler ise, White ve Pinkman’ın beceriksiz avukatı Saul Goodman, özel dedektif ve tamirci rolü ile karşımıza çıkan Mike Ehrmantraut ve uyuşturucu baronu Gus Fring’tir.

Breaking Bad’in ilk sezonu genel olarak olumlu eleştiriler almasına rağmen, dizinin asıl başarısı ikinci sezonu itibarı ile küresel çapta beğeni toplamasıyla oldu. Final bölümünden bu yana, izleyiciler ve eleştirmenler tarafından tüm zamanların en iyi televizyon dizilerinden biri olarak görülen Breaking Bad, 16 Prime-time Emmy Ödülü, 8 Satellite Ödülü, 2 Altın Küre Ödülü, 2 Peabody Ödülü, 2 Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü ve 4 Televizyon Eleştirmenleri Birliği Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı.

{771734}

Fleabag (2016-2019) – IMDb: 8.7

Fleabag, Phoebe Waller-Bridge tarafından ilk kez 2013’te gerçekleştirilen tek kadın şovuna dayanarak yaratılan ve senaryosu yine Phoebe Waller-Bridge tarafından kaleme alınan bir İngiliz komedi-drama dizisi olarak karşımıza çıkıyor.

Waller-Bridge, Londra’da özgür ruhlu ve cinsel açıdan aktif ama öfkeli ve kafası karışmış genç bir kadın olan baş karakteri canlandırıyor. Baş karakterin belli anlarda kameraya dönerek izleyiciye açıklamalar yapması ve sık sık gerçekleştirdiği iç monologlar ile dördüncü duvarı kıran dizi 21 Temmuz 2016’da başladığı serüvenine 8 Nisan 2019’da yayınlanan final bölümü ile nokta koymuştur.

Senaryosu, oyunculuğu ve baş karakterin benzersiz kişiliği sayesinde eleştirmenlerden büyük beğeni toplayan Fleabag, merkezine gündelik hayat içerisinde karşılaştığı zorlukların yanı sıra, bizzat kendisiyle mücadele eden bir kadını ajite etmeden, çıplak bir gerçeklik ile anlatıyor. İzleyicinin, kendi yaşamından parçalar bulabilmesine de olanak tanıyan Fleabag, Waller-Bridge’e 11 Prime-time Emmy Ödülü adaylığı ve toplamda 6 Emmy ödülü kazandırdı.

Game of Thrones (2011-2019) – IMDb: 9.2

George R. R. Martin’in fantastik roman serisinin televizyon uyarlaması olan Game of Thrones ilk bölümünü 17 Nisan 2011 tarihinde yayınladığında küresel çapta bir sansasyona sebep olmuştu. 19 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan final bölümü ile ekranlara veda eden Game of Thrones, BBC Culture’ın hazırladığı listede 5. sırada kendisine yer buluyor.

Final bölümü ve genel çerçevede final sezonu ile izleyiciler arasında genellikle hayal kırıklığı yaratan Game of Thrones, geniş karakter kadrosu ve dünyanın dört bir yanına uzanan setleri ile televizyon tarihinin en büyük bütçeli yapımları arasında yer alıyor. Çekimleri; İngiltere, Kanada, Hırvatistan, İzlanda, Malta, Fas ve İspanya’da gerçekleşen dizi, toplamda 8 sezon ve 73 bölümden oluşuyor.

Westeros ve Essos’un kurgusal mekânlarında izleyicileri fantastik bir gezintiye çıkaran Game of Thrones, geniş karakter kadrosuna bağlı olarak, 8 sezon boyunca çeşitli hikâyeleri takip ediyor. Kral Robert Baratheon’ın ölümü ile birlikte, Westeros’un Demir Tahtı’na oturabilmek için askeri ve siyasi mücadelelere girişen soylu aileleri merkeze alan yapımda, Dar Deniz’in diğer tarafında yer alan Essos’taki yaşam ve kölelik kurumu devrik Targaryen Hanedanı’nın son temsilcisi Daenerys Targaryen aracılığı ile izleyiciye sunuluyor. Son olarak Westeros’un kuzey sınırında yer alan ve krallığı Duvar’ın ötesinden gelebilecek tehlikelere karşı koruyan Gece Nöbeti dizide kendisine yer buluyor.

Game of Thrones, küresel çapta rekor bir izleyici kitlesine ulaştı. Eleştirmenler diziyi kurgusu, sergilenen başarılı oyunculuklar, karakter zenginliği, dev prodüksiyonu ve üretim değerleri nedeniyle övgüye değer buldu. Dizinin en çok eleştiri topladığı nokta ise sık sık cinselliği ve şiddet kullanımını ekrana taşıması oldu. Son sezon, kısaltılmış uzunluğu ve yaratıcı kararları nedeniyle önemli bir eleştirel tepki aldı ve birçoğu onu hayal kırıklığı yaratan bir sonuç olarak gördü. 2015, 2016, 2018 ve 2019 yıllarında “En İyi Drama Dizisi” de dahil olmak üzere tam 59 Prime-time Emmy Ödülü kazanan dizi, birçok eleştirmen ve izleyici tarafından tüm zamanların en iyi televizyon dizilerinden biri olarak görülüyor.

I May Destroy You (2020) – IMDb: 8.1

I May Destroy You, BBC One ve HBO için Michaela Coel tarafından yaratılan bir İngiliz drama televizyon dizisi olarak listede kendine yer bulmayı başarıyor. Londra’da geçen çarpıcı hikâayesi ile, Metacritic’e göre 2020’nin eleştirmenlerce en çok beğenilen televizyon dizisi olan I May Destroy You, The New York Times tarafından “Endişeli bir dünya için mükemmel bir dizi” ifadesi ile tanımlanmıştır. En İyi Mini Dizi BAFTA’sını kazana dizi Emmy ve Peabody Ödülleri de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Arabella, yirmili yaşlarının sonlarında, ilk kitabı “Chronicles of a Fed-Up Millennial” ile ün kazanan ve halk tarafından bir Millennial simgesi olarak görülen genç bir Twitter fenomeni-roman yazarıdır. İkinci kitabını son teslim tarihinden önce yetiştirmeye çalışırken, Londra’da bir gece arkadaşlarıyla buluşmak üzere işine ara verir. Ertesi sabah, başına gelenleri hatırlamakta zorlanır, ancak arkadaşları Terry ve Kwame’nin yardımıyla gece yaşananları hatırlamaya başlar ve olaylar gelişir.

{772112}

The Leftovers (2014-2017) – IMDb: 8.3

Damon Lindelof ve Tom Perrotta tarafından yaratılan ve 29 Haziran 2014’ten 4 Haziran 2017’ye kadar HBO’da yayınlanan The Leftovers bir Amerikan doğaüstü gizemli drama televizyon dizisidir. The Leftovers, 14 Ekim 2011’de dünya nüfusunun %2’sini oluşturan 140 milyon insanın açıklanamayan, aynı anda ortadan kaybolması olan “Ani Ayrılış” adlı küresel bir olaydan üç yıl sonra başlar. Bu olayın ardından, ana akım dinlere olan inancın kırılmasıyla birlikte bir dizi kült ortaya çıkar. Perrotta’nın aynı adlı ismi taşıyan ve 2011 yılında yayımladığı romanına dayanan dizi, olan bitene uyum sağlamaya çalışan polis şefi Kevin Garvey ve ailesinin, yas tutan dul Nora Durst ve erkek kardeşi Reverend Matt Jamison’ın yaşamları etrafında şekillenir.

Toplamda 3 sezon ve 28 bölümden oluşan dizi, ilk sezonunda itibaren çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı, ancak bazıları diziyi sert tonu nedeniyle eleştirdi. Dizi, ikinci ve üçüncü sezonları itibarı ile yeniden bir değerlendirmeye tabi tutuldu ve genel çerçevede birçok eleştirmen The Leftovers’ı senaryosu, yönetmenliği, barındırdığı oyunculuklar ve tematik derinliği sebebiyle tüm zamanların en iyi televizyon dizilerinden biri olarak nitelendirdi. Çağımızın en önemli bestecilerinden biri olarak kabul edilen Max Richter tarafından bestelenen dizinin müzikleri de büyük övgü topladı. Son olarak dizi, Lindelof’un da imzasını taşıyan bir başka dizi olan Lost ile olumlu bir şekilde karşılaştırıldı.

The Americans (2013-2018) – IMDb: 8.4

Joe Weisberg tarafından yaratılan bir Amerikan dönem dizi olan The Americans, Soğuk Savaş dönemini ele almaktadır. Dizi, Washington DC’nin bir Virginia banliyösü olan Falls Church’te yaşayan Amerikalı evli bir çift olarak poz veren iki Sovyet KGB istihbarat subayı Elizabeth ve Philip Jennings’in hikâyesini merkeze alıyor. Dizi ayrıca, karşı istihbaratta çalışan bir FBI ajanı olan Jennings’in komşusu Stan Beeman de dahil olmak üzere her iki taraftaki ajanların bakış açılarını takip ederek Washington’un FBI ofisi ile KGB arasındaki çatışmayı izleyiciye sunuyor. Dizi, Ocak 1981’de Başkan Ronald Reagan’ın göreve başlamasının ardından başlıyor ve Aralık 1987’de, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği liderlerinin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’nı imzalamasından kısa bir süre önce sona eriyor.

The Americans, 30 Ocak 2013’te ilk bölümünü yayınladı ve 6 sezonun ardından 30 Mayıs 2018’de yayınlanan final bölümü ile ekranlara veda etti. Eleştirmenler tarafından son derece beğenilen ve döneminin en iyi dizileri arasında gösterilen The Americans; senaryosu, karakter inşası ve oyunculuk performasları ile öne çıkan bir yapım olarak bu listede yerini alıyor. Emmy, Altın Küre ve Peabody gibi pek çok prestijli ödül ile birlikte çok sayıda ödül kazanan dizi günümüzde de eleştirmenlerin ve izleyicilerin beğenilerini muhafaza etmeye devam ediyor.

The Office (UK) (2001-2003) – IMDb: 8.5

The Office denilince aklınıza Steve Carell’in yer aldığı Amerikan yapımı olan The Office geliyor olabilir; fakat listede yer alan The Office sizi yanıltmasın. Pilot bölümü 9 Temmuz 2001’de BBC Two’da yayınlanan bir İngiliz komedisi olan The Office, Ricky Gervais ve Stephen Merchant tarafından yaratılmıştır. Wernham Hogg adlı kâğıt şirketinin Slough şubesindeki ofis çalışanlarının, ofis içerisindeki gündelik hayatına değinen dizide, dizinin aynı zamanda yaratıcısı Ricky Gervais dizide başrolde yer alan David Brent karakterini canlandırıyor.

Toplam 2 sezonda oluşan dizinin her sezonu, Christmas özel bölümleri haricinde 6 bölümden oluşuyor. BBC Two’da ilk gösterildiğinde, reytingleri nispeten düşük olan The Office, zaman içerisinde İngiliz komedi yapımlarının en başarılılarından biri haline geldi. Dizi genel çerçevede, sosyal ilişkilerdeki yanlış anlaşılmalar, kendini beğenmişlik ve kibir, hayal kırıklığı, çaresizlik ve şöhret gibi temalara odaklanıyor. The Office’in başarısı, diğer ulusların televizyon pazarları için de yerel uyarlamaların (temel hikâyesine ve temalarına dayalı olarak) üretilmesine yol açtı. Dizinin yeniden uyarlanan Amerikan versiyonunda, Steve Carell’in canlandırdığı Michael Scott karakteri, ikonik bir karakter haline geldi ve dizi çok sayıda ödül kazandı.

{773592}

Succession (2018-…) – IMDb: 8.7

Jesse Armstrong tarafından yaratılan bir Amerikan kara mizah-drama dizisi olan Succession, listenin ilk 10’unda yer alan dizilerden bugün hâlâ yayınlanmaya devam eden tek dizi olma özelliğine sahip. 3 Haziran 2018’de HBO sayesinde hayatımıza giren dizi, küresel bir medya ve eğlence şirketi olan Waystar RoyCo’nun yönetici olan Logan Roy’un sağlığı konusundaki belirsizlikten dolayı şirketin kontrolü için savaşan Roy ailesini merkez alıyor.

Yapım incelikle oluşturulmuş senaryosu, oyunculuk performansları, müzik kullanımı ve özenli prodüksiyonu sayesinde ciddi bir beğeni topladı. Çok sayıda BAFTA ve Emmy ödülü kazanan dizinin 3. sezonu 17 Ekim 2021 tarihinde yayınlanmaya başladı ve 12 Aralık’a kadar devam edecek.