preloader

21. Yüzyılın En İyi Dizileri

01.01.2024
21. Yüzyılın En İyi Dizileri

Yazı Boyutu:

Amerikan yapımı “The Wire”dan “Mad Men”e, “Breaking Bad”den “Fleabag“e kadar 21. yüzyılın dikkat çeken en iyi dizilerini keşfedin.

2000 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan ve akıllarda yer alan diziler, sinema severlerin radarına giren yapımlar arasında yer alıyor. Amerikan yapımı “The Wire”dan “Mad Men”e, “Breaking Bad”den “Fleabag“e kadar 21. yüzyılın dikkat çeken en iyi dizilerini keşfedin.

Amazon Prime’da İzleyebileceğiniz 21. Yüzyılın En İyi Dizileri

Mad Men, Amazon Prime – IMDb: 8.6

“Mad Men”, Matthew Weiner tarafından yaratılan ve Lionsgate Television tarafından yayınlanmaya başlayan bir Amerikan yapımı dönem dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Hayatlarımıza 19 Temmuz 2007 itibarı ile giriş yapan dizi, 17 Mayıs 2015’te final bölümünü yayınlayarak 7 muhteşem sezon ve 92 bölümün ardından ekranlara veda etmiştir. Dizi, Mart 1960’ta başlar ve Kasım 1970’e kadar uzanır.

Yayın aralığı: 2007 – 2015

Fleabag, Amazon Prime – IMDb: 8.7

“Fleabag”, Phoebe Waller-Bridge tarafından ilk kez 2013’te gerçekleştirilen tek kadın şovuna dayanarak yaratılan ve senaryosu yine Phoebe Waller-Bridge tarafından kaleme alınan bir İngiliz komedi-drama dizisi olarak karşımıza çıkıyor.

Waller-Bridge, Londra’da özgür ruhlu ve cinsel açıdan aktif ama öfkeli ve kafası karışmış genç bir kadın olan baş karakteri canlandırıyor. Baş karakterin belli anlarda kameraya dönerek izleyiciye açıklamalar yapması ve sık sık gerçekleştirdiği iç monologlar ile dördüncü duvarı kıran dizi 21 Temmuz 2016’da başladığı serüvenine 8 Nisan 2019’da yayınlanan final bölümü ile nokta koymuştur.

Yayın aralığı: 2016 – 2019

I May Destroy You, Amazon Prime – IMDb: 8.1

“I May Destroy You”, BBC One ve HBO için Michaela Coel tarafından yaratılan bir İngiliz drama televizyon dizisi. Londra’da geçen çarpıcı hikayesi ile, Metacritic’e göre 2020’nin eleştirmenlerce en çok beğenilen televizyon dizisi olan “I May Destroy You”, The New York Times tarafından “Endişeli bir dünya için mükemmel bir dizi” ifadesi ile tanımlanmıştır. En İyi Mini Dizi BAFTA’sını kazana dizi Emmy ve Peabody Ödülleri de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Yayın aralığı: 2020 –

The Office, Amzon Prime – IMDb: 8.5

Pilot bölümü 9 Temmuz 2001’de BBC Two’da yayınlanan bir İngiliz komedisi olan “The Office”, Ricky Gervais ve Stephen Merchant tarafından yaratılmıştır. Wernham Hogg adlı kâğıt şirketinin Slough şubesindeki ofis çalışanlarının, ofis içerisindeki gündelik hayatına değinen dizide, dizinin aynı zamanda yaratıcısı Ricky Gervais dizide başrolde yer alan David Brent karakterini canlandırıyor.

Yayın aralığı: 2001 – 2003

Sherlock, Amazon Prime – IMDb: 9.1

Arthur Conan Doyle’un ünlü dedektifi Sherlock Holmes’un modern bir uyarlaması olan dizi, Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı Sherlock Holmes ve Martin Freeman’ın canlandırdığı Dr. John Watson karakterleri ile modern Londra’da geçen suçları çözmek için bir araya gelir. Dizi, klasik Sherlock Holmes öykülerini modern bir atmosferde canlandırırken, zeki detektifin zihinsel becerilerine ve dedektiflik yöntemlerine odaklanır.

Yayın aralığı: 2010 – 2017

{105967}

Apple TV’de İzleyebileceğiniz 21. Yüzyılın En İyi Dizileri

Severance, Apple TV – IMDb: 8.7

Dan Erickson tarafından yaratılan ve Ben Stiller ve Aoife McArdle tarafından yönetilen Severance, özel hayatı ile iş hayatının cerrahi bir işlemle birbirinden ayrılmasına izin veren çalışanların hikayesini konu alıyor. Bu prosedüre göre işteyken iş dışındaki hayatınıza ait anılarınızı hatırlamıyor, iş dışında ise işe dair bir bilgi zihninizde bulamıyorsunuz. Hatta ne zaman işe gidip ne yaptığınızı bile bilmiyorsunuz. Özgün hikayesini oldukça başarılı bir şekilde işleyen bu dizi kendine özgü yerini hafızalarda sağlamlaştırıyor.

Yayın aralığı: 2022 –

Ted Lasso, Apple TV – IMDb: 8.8

Futbol dünyasında beklenmedik bir macerayı konu alan, duygusal bu komedi dizisinde başroldeki Jason Sudeikis, Amerikalı bir kolej futbol takımının başarılı bir koçu olan Ted Lasso’yu canlandırıyor. Hikaye, Lasso’nun hayatının bir dönüm noktasında, İngiltere’nin futbol kültürüne tamamen yabancı olduğu bir Premier Lig futbol takımı olan AFC Richmond’ı çalıştırmak için kiralanmasıyla başlıyor ve sadece futbol sahasındaki stratejilere değil, aynı zamanda insan ilişkilerine, liderliğe ve olumlu bakış açısının gücüne odaklanmasıyla keyifli bir seyir zevki sunar.

Yayın aralığı: 2020 – 2023

{23784}

Blu Tv’de İzleyebileceğiniz 21. Yüzyılın En İyi Dizileri

The Sopranos, Blu TV – IMDb: 9.2

David Chase tarafından hayata geçirilen dizi, New Jersey’de yaşayan ve aynı zamanda mafya lideri olan Tony Soprano’nun karmaşık yaşamını mercek altına alır. Tony Soprano, ailesini geçindirme mücadelesi veren bir aile babası olarak günlük sorunlarla boğuşurken, bir yandan da New Jersey mafyasının liderliğini yapmaktadır. Ancak Tony’nin yaşamı, sadece suç dünyasının zorluklarıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda terapisti Dr. Jennifer Melfi ile yaşadığı seanslar, Tony’nin iç dünyasına ve psikolojik çatışmalarına ışık tutar.

Yayın aralığı: 1999 – 2007

The Wire, Blu TV – IMDb: 9.3

Dizi, 2002 yılında başlamış ve 2008 yılında toplam 60 bölüm, 5 sezonla sona ermiştir. Dizi Amerika’nın Maryland eyaletinde, Baltimore şehrinde geçer. “The Wire” dizisi ile Baltimore’un arka sokaklarında geçen amansız uyuşturucu ve polis savaşına şahit oluyoruz. Dizide her sezon Baltimore’un ayrı bir yüzünü görüyoruz. Polis, siyaset, mafya üçgeninde geçen “The Wire”, senaryo ekibinde ki emekli polislerden ötürü uyuşturucu ticareti ile ilgili gerçek ve epey enteresan bilgiler içeriyor. “The Wire” dizisi, gerçekçiliği ve derin anlatımı nedeniyle TIME, The Guardian, Entertainment Weekly gibi dergiler tarafından değişik zamanlarda “En İyi Dizi” olarak seçilmiştir.

Yayın aralığı: 2002 – 2008

Game of Thrones, Blu TV – IMDb: 9.2

George R. R. Martin’in fantastik roman serisinin televizyon uyarlaması olan “Game of Thrones”, ilk bölümünü 17 Nisan 2011 tarihinde yayınladığında küresel çapta bir sansasyona sebep olmuştu.

Final bölümü ve genel çerçevede final sezonu ile izleyiciler arasında genellikle hayal kırıklığı yaratan “Game of Thrones”, geniş karakter kadrosu ve dünyanın dört bir yanına uzanan setleri ile televizyon tarihinin en büyük bütçeli yapımları arasında yer alıyor. Çekimleri; İngiltere, Kanada, Hırvatistan, İzlanda, Malta, Fas ve İspanya’da gerçekleşen dizi, toplamda 8 sezon ve 73 bölümden oluşuyor.

Yayın aralığı: 2011 – 2019

The Handmaid’s Tale, Blu TV – IMDb: 8.4

Kırmızı pelerinli, beyaz başlıklı damızlık kadınlar… Margaret Atwood’un aynı isimli romanından uyarlanan dizi, Gilead isimli bir toplumda geçiyor. Doğal sebepler nedeniyle nüfus düşüşü yaşayan bu toplumda kadınlar devletin malı olarak kabul ediliyor. Toplumun yeniden çoğalması için üreme hizmetine zorlanan Offred, bu acımasız koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Yayın aralığı: 2017 –

Succession, Blu TV – IMDb: 8.7

Jesse Armstrong tarafından yaratılan bir Amerikan kara mizah-drama dizisi olan “Succession”, bugün hâlâ yayınlanmaya devam eden tek dizi olma özelliğine sahip. 3 Haziran 2018’de HBO sayesinde hayatımıza giren dizi, küresel bir medya ve eğlence şirketi olan Waystar RoyCo’nun yönetici olan Logan Roy’un sağlığı konusundaki belirsizlikten dolayı şirketin kontrolü için savaşan Roy ailesini merkez alıyor.

Yayın aralığı: 2018 – 2023

Westworld, BluTV – IMDb: 8.5

Michael Crichton’un aynı adlı 1973 filminden uyarlanan, Jonathan Nolan ve Lisa Joy tarafından yaratılan bir bilim kurgu dizisidir. Dizi, yüksek teknolojiyle donatılmış, eğlence ve tatmin için tasarlanmış devasa bir tema parkı olan Westworld’ü merkezine alır. Westworld, ziyaretçilere vahşi batı dünyasında özgürce dolaşma ve etkileşimde bulunma imkanı sunan bir sanal gerçeklik deneyimidir. Ancak parkın sakinleri, insansı robotlar olan “host”lardır. Host’lar, ziyaretçilere gerçek gibi davranmak ve onların isteklerini karşılamak için programlanmışlardır. Dizi, hem parkın içindeki olayları hem de parkın arkasındaki gizemli kuruluşun faaliyetlerini keşfeden farklı karakterlere odaklanırken zamanla; yapay zeka, özgür irade ve insan doğası gibi derin konuları ele alarak izleyiciyi düşündüren bir hikaye sunar.

Yayın aralığı: 2016–2022

Sex and the City, Blu TV – IMDb: 7.3

New York City’de yaşayan dört kadının dostluğunu, kariyerlerini, romantik ilişkilerini ve şehir hayatındaki maceralarını konu alır. Ana karakterleri arasında Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), Charlotte York (Kristin Davis), Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) ve Samantha Jones (Kim Cattrall) bulunmaktadır. Carrie, gazetede köşe yazarlığı yapan bir yazar; Charlotte, sanat galerisi müdürü; Miranda, başarılı bir avukat ve Samantha ise kendi halkla ilişkiler şirketi olan bir iş kadınıdır. Dizinin yayınlandığı dönemlerden bugüne kadar etkisi sürecek şekilde cinsellik, aşk, bağımsızlık ve kadın dostluğunu konularını işleyerek döneminin öncü dizilerinden biri olmuştur. Carrie’nin ikonik moda tarzı, karakterlerin samimi diyalogları ve New York’un şık atmosferi diziye özgü bir tarz kazandırmıştır ve popüler kültüre yön vermiştir.

Yayın aralığı: 1998 – 2004

{33121}

Disney Plus’ta İzleyebileceğiniz 21.Yüzyılın En İyi Dizileri

Homeland, Disney Plus – IMDb: 8.3

Homeland bir CIA draması. Irak’ta kaybolup, uzun süre sonra ülkesi Amerika’ya dönen Scott Brody bir CIA ajanı tarafından şüpheli bulunur. Carrie Anderson, Scott Brody’nin El-Kaide üyesi olmasından ve bir saldırı düzenlemeye hazırlandığından şüphelenir.

Yayın aralığı: 2011 – 2020

The Americans, Disney Plus – IMDb: 8.4

Joe Weisberg tarafından yaratılan bir Amerikan dönem dizi olan “The Americans”, Soğuk Savaş dönemini ele almaktadır. Dizi, Washington DC’nin bir Virginia banliyösü olan Falls Church’te yaşayan Amerikalı evli bir çift olarak poz veren iki Sovyet KGB istihbarat subayı Elizabeth ve Philip Jennings’in hikayesini merkeze alıyor. Ayrıca dizi, karşı istihbaratta çalışan bir FBI ajanı olan Jennings’in komşusu Stan Beeman de dahil olmak üzere her iki taraftaki ajanların bakış açılarını takip ederek Washington’un FBI ofisi ile KGB arasındaki çatışmayı izleyiciye sunuyor. Dizi, Ocak 1981’de Başkan Ronald Reagan’ın göreve başlamasının ardından başlıyor ve Aralık 1987’de, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği liderlerinin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’nı imzalamasından kısa bir süre önce sona eriyor.

Yayın aralığı: 2013 – 2018

Lost (Kayıp), Disney Plus – IMDb: 8.3

Bir 21. yüzyıl efsanesi “Lost”, J.J. Abrams, Damon Lindelof ve Jeffrey Lieber tarafından yaratılmış uçak kazasından kurtulan yolcuların, adada hayatta kalma mücadelesi ve adanın derin sırlarıyla başa çıkma çabalarını konu alıyor. Her karakterin geçmişi, gün yüzüne çıkan gizemlerle birlikte açılarak, izleyiciyi karakterlerle duygusal bir bağ kurmaya yönlendirirken bilim kurgu, gizem ve fantastik unsurlarıyla, karakter odaklı hikayesi ve beklenmedik twist’leriyle izleyenleri şaşırtır.

Yayın aralığı: 2004 – 2010

How I Met Your Mother (Annenizle Nasıl Tanıştım), Disney Plus – IMDb: 8.3

Ted Mosby’nin (Josh Radnor) çocuklarına, onlara anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmaya başlar… New York’ta geçen dizi, Ted’in en yakın arkadaşları Marshall (Jason Segel), Lily (Alyson Hannigan), Barney (Neil Patrick Harris), ve Robin (Cobie Smulders) ile olan maceralarını konu edinir. Her bölüm, geçmişteki anılarından bir kesit sunarak, izleyicilere Ted’in “O” özel kişiyle nasıl karşılaştığını gizemli bir şekilde açıklamaya çalışır.

Yayın aralığı: 2005 – 2014

Atlanta, Disney Plus – IMDb: 8.6

Atlanta’nın yerel bir rap sanatçısı olan Earnest “Earn” Marks (Donald Glover) ve onun müzik dünyasına giriş yapan kuzeni Alfred “Paper Boi” Miles (Brian Tyree Henry)’ı merkez alan dizide, Earn’ün kariyerini canlandırmaya çalışırken Atlanta’nın müzik sahnesinde karşılaştığı zorlukları ve gerçek hayatın karmaşıklıklarıyla baş etmeye çalışmasını anlatırken izleyicilere sadece müzik endüstrisinin arka planını değil, aynı zamanda ırksal ve sosyal konularla ilgili de işlemek istediklerini kara mizah, dram ve realistik bir dille aktarır.

Yayın aralığı: 2016 – 2022

The Bear, Disney Plus – IMDb: 8.6

Erkek kardeşinin intihar haberi ile sarsılan Carmy’nin beklenmedik bir şekilde kendisine miras bırakılan sandviç dükkanını devralmak için Chicago’ya dönme kararı almasıya başlayan dizi, oldukça yetenekli bir genç aşçı olan Carmen “Carmy” Berzatto karakterini Jeremy Allen White’ın canlandırdığı başroldeki harika oyunculuğun yanı sıra; dizinin olay örgüsü, tüm karakterlerin derinlikli işlenmesi, dizinin psikolojik altyapısı ve adeta mutfağın tüm stresini hissedeceğiniz görüntü yönetimi sayesinde başından ayrılamayacağınız bir seyir sevki sunuyor.

Yayın aralığı: 2022 –

{48410}

Netflix’te İzleyebileceğiniz 21. Yüzyılın En İyi Dizileri

Beef, Netflix – IMDb: 8.0

2023 Amerikan kara komedi dizisi “Beef,” Steven Yeun ve Ali Wong’un başrollerini paylaştığı bir yapım olarak öne çıkıyor. Danny Cho’nun başarısızlıklarla dolu hayatı ile Amy Lau’nun girişimci ruhu arasındaki çatışmayı ele alan dizi, bir trafik kazası sonrasında patlak veren kavga ile başlayarak, ikilinin birbirlerine karşı giderek artan düşmanlığını ve intikam arzusunu mercek altına alıyor. Bu çatışma, izleyiciyi kahkaha ile düşündürücü anların içine çekiyor ve ikilinin hayatlarını mahvetmeye yönelik çabalarını izlemeye davet ediyor.

Breaking Bad, Netflix – IMDb: 9.5

Vince Gilligan tarafından yaratılan, bir Amerikan suç-drama dizisi olan “Breaking Bad”, 20 Ocak 2008’den 29 Eylül 2013’e kadar AMC’de yayınlandı. 5 sezon süren dizi toplam 62 bölümden oluşuyor. Seti; Albuquerque, New Mexico’da kurulan dizi, üçüncü evre akciğer kanseri teşhisi ile mücadele eden düşük maaşlı, dahi ve yaşadıklarından dolayı depresif bir ruh haline bürünen, bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışan Walter White’ın hikâyesine odaklanıyor. White, eski öğrencisi Jesse Pinkman ile ortaklaşa, yeraltı dünyasının tehlikelerinde gezinirken ailesinin mali geleceğini güvence altına almak için kristal meth üretmet-satma işine girişir ve kendisini suç dünyasının ortasında bulur.

Yayın aralığı: 2008 – 2013

The Crown, Netflix – IMDb: 8.6

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin özel yaşantısına yakından bakıyoruz. Muhtemelen şimdiye kadar Kraliyet Ailesi hakkında yapılan bir filmi mutlaka izlemişsinizdir. Queen, The King’s Speech, Spencer… Bunlardan sadece çok bilinenleri. Fakat “The Crown” yayınladığı günden itibaren tüm dengeleri değiştirmiş durumda. Dizi Kraliçe 2. Elizabeth’in öyküsünü derinlemesine ele alırken, bir yandan da aile içinde yaşanan kaosları, aileye yeni katılan üyelerin yaşantısını görüyoruz.

Yayın aralığı: 2016 – 2023

Stranger Things, Netflix – IMDb: 8.7

Bu çocuklar gözümüzün önünde büyüdü desek, yanılmış olmayız bizce! 2016 yılında değişik konusuyla büyük bir ses getirerek, dizi aleminin ilk sıralarında yerini almayı başaran “Stranger Things”te, olaylar her bölüm daha da sürükleyici bir hale geliyor. 80’lerin bilim kurgu ve korku klasiklerine gönderme yapan dizi, üç kez En İyi Drama dâhil onlarca Emmy adaylığı kazandı.

Yayın aralığı: 2016 – 2024

Narcos, Netflix – IMDb: 8.8

Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır.
Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu ediniyor.

Yayın aralığı: 2015 – 2017

Black Mirror, Netflix – IMDb: 8.7

Günümüz teknolojisinin karanlık yönlerini ve gelecekteki olası tehlikelerini ele alan bu antoloji dizisi, her bölümde farklı bir hikaye anlatarak izleyicilere bilim kurgu ve distopyanın iç içe geçtiği bir deneyim sunar. Yapay zeka, sanal gerçeklik, internet güvenliği, modern teknolojinin insan ilişkileri, toplum ve bireysel yaşamlar üzerindeki etkilerini gibi konuları şaşırtıcı, bazen de rahatsız edici twist’lerle ele alırken etkileyici anlatımıyla hafızalarda kalıcı bir edinir.

Yayın aralığı: 2011 –

Better Call Saul, Netflix – IMDb: 9.0

Ünlü “Breaking Bad” dizisinin spin-off’u olarak bilinen ve Vince Gilligan ile Peter Gould tarafından yaratılan bir televizyon dizisidir. Dizi, Jimmy McGill’in (sonradan Saul Goodman olarak bilinir) hikayesini anlatır. Jimmy McGill, hırslı bir avukattır ve kendi etik değerleriyle mücadele ederken hukuki dünyada adını duyurmak ister. Ancak, zamanla, karanlık ve tehlikeli bir yola sürüklenir ve Saul Goodman adını alarak suç dünyasının içine daha fazla batmaya başlar.

Yayın aralığı: 2015 – 2022

The Queen’s Gambit (Vezir Gambiti), Netflix – IMDb: 8.5

Walter Tevis’in aynı adlı romanından uyarlanan ve Scott Frank tarafından yaratılan bu mini dizi, yetimhanede büyüyen ve yetenekli bir satranç oyuncusu olan Beth Harmon’ın (Anya Taylor-Joy) yaşamını takip eder. Beth, hem şahane zekasıyla hem de sıkıntılı geçmişiyle başa çıkarken satranç dünyasında yükselir. Ancak bu yükseliş, bağımlılık ve kişisel zorluklarla da mücadele anlamına gelir.

Yayın aralığı: 2020

Mindhunter, Netflix – IMDb: 8.6

John E. Douglas ve Mark Olshaker’ın “Mindhunter” adlı kitabına dayanarak, FBI’ın suç profilini oluşturma biriminin erken yıllarını konu alır. 1970’lerde geçen dizi, genç bir FBI ajanı olan Holden Ford (Jonathan Groff) ve onun partneri Bill Tench (Holt McCallany) ile birlikte, seri katillerin zihinlerini anlamak ve suç profilini oluşturmak için cinayet mahallinde çalışan psikolog Wendy Carr’ın (Anna Torv) merceğinden gerçek hayattaki suç olaylarına dayanarak, suç profilini oluşturma sürecindeki zorlukları ve psikolojik derinlikleri inceler.

Yayın aralığı:2017 – 2019

House of Cards, Netflix – IMDb: 8.7

Michael Dobbs’un aynı adlı romanından uyarlanan bir Amerikan politik dramasıdır. Dizi, ABD siyaset sahnesindeki güç mücadelelerini ve entrikalarını konu alarak, izleyicilere acımasız bir politik dünyanın kapılarını aralar. Dizinin merkezinde, Başkan Yardımcısı Frank Underwood (Kevin Spacey) ve eşi Claire Underwood (Robin Wright) bulunur. Frank, güç hırsıyla dolu bir politikacıdır ve kariyerini istediği seviyeye getirmek için her türlü oyunu oynamaktan çekinmez. Dizi, Frank’in karmaşık stratejilerini, ilişkilerini ve politik manevralarını izleyerek seyirciyi etkileyici bir gerilim atmosferine sürükler.

Yayın aralığı: 2013 – 2018

Gilmore Girls, (Gilmore Kızları), Netflix – IMDb: 8.2

Dizi, küçük bir kasaba olan Stars Hollow’da yaşayan, annesi Lorelai Gilmore (Lauren Graham) ve kızı Rory Gilmore’ın (Alexis Bledel) hayatını konu alır. Lorelai ve Rory, sadece anna-kız değil, aynı zamanda en iyi arkadaşlardır. Lorelai’nin zorlu geçmişi ve Rory’nin eğitim hayalleri diziyi şekillendirir. Dizi, karakterlerin aşk, aile, arkadaşlık ve kariyerle başa çıkma süreçlerini işlerken, zekice yazılmış diyalogları ve pop kültür referanslarıyla dikkat çeker. Sıcak atmosferi, benzersiz karakterleri ve mizahi tonuyla geniş bir hayran kitlesi kazanmıştır.

Yayın aralığı: 2000 – 2007

Gossip Girl (Dedikoducu Kız), Netflix – IMDb: 7.5

New York’un elit Upper East Side bölgesindeki sosyal yaşamı, romantik ilişkileri ve sırlarını bir blog yazarının ifşa etmesiyle hikayeler gelişir. Kimliği gizli olan bu blog yazarının gönderileri, gençlerin hayatlarını büyük ölçüde etkiler. Yine döneminin popüler kültürünü eline almış, ikonik karakter ve sahnelerle dolu bu gençlik dizisi Gossip Girl’ün kim olduğu sorusunun merakı, izleyiciye başarıyla aktardığı birbirinden farklı karakterleri ve bitmek bilmeyen entrikalarıyla dizinin başından kalkmanıza izin vermeyerek sizi kendi dünyasına çekecek.

Yayın aralığı: 2007 – 2012

{26709}

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz 21. Yüzyılın En İyi Dizileri

The Leftovers, Diğer – IMDb: 8.3

Damon Lindelof ve Tom Perrotta tarafından yaratılan ve 29 Haziran 2014’ten 4 Haziran 2017’ye kadar HBO’da yayınlanan “The Leftovers”, bir Amerikan doğaüstü gizemli drama televizyon dizisidir. “The Leftovers”, 14 Ekim 2011’de dünya nüfusunun %2’sini oluşturan 140 milyon insanın açıklanamayan, aynı anda ortadan kaybolması olan “Ani Ayrılış” adlı küresel bir olaydan üç yıl sonra başlar. Bu olayın ardından, ana akım dinlere olan inancın kırılmasıyla birlikte bir dizi kült ortaya çıkar. Perrotta’nın aynı adlı ismi taşıyan ve 2011 yılında yayımladığı romanına dayanan dizi, olan bitene uyum sağlamaya çalışan polis şefi Kevin Garvey ve ailesinin, yas tutan dul Nora Durst ve erkek kardeşi Reverend Matt Jamison’ın yaşamları etrafında şekillenir.

Yayın aralığı: 2014 – 2017

The 100, Diğer – IMDb: 7.6

Kass Morgan’ın aynı adlı romanından uyarlanmış, post-apokaliptik bir dünyada geçen, bilim kurgu ve dramayı bir araya getiren etkileyici bir televizyon dizisidir. Hikaye, dünya nüfusunun nükleer bir felaket sonrasında büyük ölçüde azaldığı bir gelecekte geçer. Dünyanın kalan yaşanabilir tek bölgesinde, uzayda bir araya getirilen 100 genç mahkum, yerleşilebilirlik testi için Dünya’ya gönderilir. Ancak bu gençler, beklenmedik tehlikeler ve sırlarla dolu bir dünyayla karşılaşırlar. Dizi, hem hayatta kalma mücadelelerini hem de kendi aralarındaki dinamik ilişkileri anlatarak izleyiciyi büyülemeyi başarır.

Yayın aralığı: 2014 – 2020

Big Little Lies (Büyük Küçük Yalanlar), Diğer – IMDb: 8.4

Liane Moriarty’nin aynı adlı romanından uyarlanan ve David E. Kelley tarafından yaratılan dizi, Monterey, California’da lüks bir sahil kasabasında geçer. Üç ana karakter olan Madeline (Reese Witherspoon), Celeste (Nicole Kidman) ve Jane’in (Shailene Woodley) etrafında dönen dizide bu üç kadının hayatları, çocukları arasındaki bir okul olayıyla birlikte değişir ve her biri kendi sırlarıyla yüzleşmek zorunda kalır. Güçlü kadın karakterleri, derinlemesine işlenmiş hikayesi ve sürükleyici atmosferiyle dikkat çekerken aynı zamanda sosyal konulara, aile içi ilişkilere ve kadın dayanışmasına odaklanarak izleyicilere güçlü bir mesaj iletmeyi başarır.

Yayın aralığı: 2017 – 2019

The Young Pope, Diğer – IMDb: 8.3

Dizi, Vatikan’ın başına geçen genç ve karizmatik Papa Pius XIII’ün (Jude Law) hikayesini anlatarak din, politika ve güç ilişkilerine odaklanır. Papa Pius XIII, seçildiğinde genç bir rahip olan Lenny Belardo’dur. Ancak bu beklenmedik seçim, kilise içinde ve dışında bir dizi entrikayı tetikler. Pius, sert ve gizemli kişiliğiyle dikkat çeker, Vatikan’ı modernleştirmeye çalışırken aynı zamanda kendi içsel çatışmalarıyla yüzleşir. Estetik açıdan göz alıcı sahneleri, karakter derinliği ve sıradışı hikayesiyle ön plana çıkar.

Yayın aralığı: 2016 –

Fargo, Diğer – IMDb: 8.9

Coen Kardeşler’in aynı adlı kült filminden uyarlanan ve 2014’ten bu yana devam eden bir antoloji televizyon dizisidir. Dizi, her sezonunda farklı bir hikaye ve karakter kadrosuyla izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarır. Her sezon, kara mizah, suç ve dramayı bir araya getirerek, kuzey Amerika’nın soğuk ve çorak atmosferinde geçen beklenmedik olayları güçlü oyuncu kadroları, sürükleyici hikayeleri ve özgün atmosferiyle ele alır.

Yayın aralığı: 2014 – 2024

Dexter, Diğer – IMDb: 8.7

Dexter Morgan (Michael C. Hall), Miami Metro Polis Departmanı’nda kan uzmanı olarak çalışan bir adli analisttir. Ancak Dexter’ın sıra dışı bir hobi ve içsel bir dürtüsü vardır: seri katilleri öldürmek. Dexter, babası Harry Morgan’ın (James Remar) rehberliğinde, içindeki karanlık dürtüleri kontrol altında tutarak, suçluların adaletini kendi yöntemleriyle sağlamaya çalışır. Dexter’ın içsel çatışmalarını ve kişisel evrimini konu alan dizi, suç, drama ve psikolojik gerilimi ustalıkla harmanlar.

Yayın aralığı: 2006- 2013

The Big Bang Theory, Diğer – IMDb: 8.2

Dizinin ana karakterleri, süper zeki fakat sosyal becerileri zayıf fizikçi Dr. Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) ve teorik fizikçi Dr. Sheldon Cooper (Jim Parsons) ile onların sosyal becerileri biraz daha gelişmiş arkadaşları Howard Wolowitz (Simon Helberg) ve Rajesh “Raj” Koothrappali (Kunal Nayyar) üzerine odaklanır. Hikaye, yan dairelerine taşınan güzel bir aktris olan Penny’nin (Kaley Cuoco) hayatlarına girmesiyle başlar. Bilim dünyasını mizahla harmanlayarak geniş bir izleyici kitlesi kazanır. Karakterler arasındaki dinamik ilişkiler, pop kültür referansları ve bilim kurgu esprileri diziyi eğlenceli ve sevilen bir yapım haline getirir. Jim Parsons’ın canlandırdığı Sheldon Cooper karakteri, özellikle büyük beğeni toplar ve diziyi unutulmaz kılan unsurlardan biridir.

Yayın aralığı: 2007 – 2019

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları