preloader

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

20.04.2020
Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Yazı Boyutu:

Evden çalışanların sayısı her geçen gün daha da artarken, evdeyken konsantrasyon bozukluğu ve düşük motivasyon gibi problemlerle yüzleşenlerin sayısı da artıyor. Bu problemlerden kaçınmanızı sağlayacak ipuçlarını sizin için derledik.

İş hayatında hızla değişen düzen ve dijitalleşmenin yarattığı pek çok yeni iş kolu sayesinde evden çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Bunun yanı sıra özellikle içinde bulunduğumuz bu çalkantılı dönemde, büyük şirketler bile home-office izni vererek çalışanların sağlığını korumaya ve motivasyonunu arttırmaya çalışıyor. Yönetici de olsanız çalışan da; bu dönemde düşük motivasyon ve konsantrasyon eksikliği gibi çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Evden çalışmayı kolaylaştıracak ipuçlarına birlikte göz atalım.

Kendinize bir çalışma alanı belirleyin

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Eğer bir çalışma odanız yok ise evin sevdiğiniz bir köşesini seçerek çalışma alanı olarak kabul edin! Pencerelerin açılmadığı, doğal havalandırma imkânlarının olmadığı plazaların sağlıksız ortamlarında, başkalarının rahatsız edici çalışma alışkanlıklarına, telefon seslerine ve gürültülerine maruz kalmadan, sağlıklı yiyeceklerle beslenerek, koşullarını kendinizin belirlediği evinizde çalışma köşenizi kurgulayabilirsiniz. Unutmayın, uzmanlar gerekli koşulları sağladığınızda evden çalışmanın konsantrasyonu ve verimi artırdığının altını çiziyorlar.

Doğru bilgisayarı seçin

Yepyeni bir iş anlayışına girildiği pandemi döneminde ,çalışma ortamları konforu ön planda tutacak şekilde oluşturulmaya başlandı. Bu konfor alanını yaratmanın ilk adımı ise işlerinizi kolaylaştıran bir bilgisayara sahip olmak. Neyse ki Dell size homeoffice, açık alan ve tatil ortamalarında rahatlıkla eşlik edecek XPS 13 modelini sunuyor. Günlük hayatınızı kolaylaştıracak her türlü özelliğe sahip olan XPS13 son derece hafif (1,32 kg) ve oldukça uzun bir pil ömrüne (14 saat) sahip. Dünyanın en küçük 13 inç bilgisayarı formuna sahip olmasının yanında çok da güçlü.

Gideceğiniz her yerde size rahatlıkla eşlik edebilmesi için Intel® ile ortak geliştirilmiş. Görünüş itibarıyla şıklığı da elinden bırakmayan XPS13 göz alıcı grafikler sunuyor. Tabii konu bilgisayar konforuysa hız ve kolaylık da atlanılmaması gereken bir özellik. Bunun için Dell 11. Nesil Intel® Core™ işlemciler ve Intel® Iris® Xe modeline varan grafik kartları sayesinde hızlı, akıcı ve kolay bir deneyimi sağlıyor.

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Bilgisayarları sadece iş için değil arada keyif yapmak için de kullanıyorsunuz elbette. Film listenize başlamaya karar verdiyseniz Dell bu keyfi uzun süre çıkarmanızı sağlayacak özellikleri de barındırıyor. Artık bilgisayar başında pil ömrüne bakıp telaşla dakikaları saymanıza gerek yok. Full HD+ modellerde 14 saate kadar, 4K+ modellerde ise 8 saat 16 dakikaya kadar pil ömrüyle filmlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca diğer eğlence alanlarınız için Killer 1650, sisteminizdeki canlı video, iletişim ve oyun trafiğini önceliklendirerek çevrimiçi deneyiminizin akıcı olmasını sağlar.

Çalışma esnasında iş yükünüzü takip eden bir bilgisayardan daha iyi bir iş arkadaşı olabilir mi? En yeni Intel Dynamic Tuning teknolojisine dayalı 2'si 1 arada bilgisayar size uyum sağlayan bir performans gösterir. Dell Power Manager, CPU gücünü arttırarak gerekli performans ihtiyacınızı karşılar.

Bilgisayar ekranına baktığınızda nasıl bir görüntü kalitesiyle karşılaştığınızda oldukça önemli. Dell sizlere HDR 400 sertifikalı ekranı ve 16 milyondan fazla rengiyle benzersiz bir görüntü sunuyor. Eğer işlerinizi dışarıda yürütüyorsanız 500 nit parlaklıkla, renkleri daha net görebiliyorsunuz.

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Dell her türlü konforu sağlayacak bilgisayarını tasarlarken estetiği de elden bırakmıyor. Platinum Silver modelinde alüminyum gövde ve siyah karbon fiber el dayama bölgesi oluştururken, Frost modeli buz beyazı rengiyle adeta bir sanat eseri.

Telefonlar da unutulmayıp Dell Mobile Connect ile tüm cihazlarınız bağlı tutuluyor. Dikkatinizi dağıtmamak için oluşturulan bu özellik telefonunuzu doğruca Dell PC'niz üzerinden kullanma imkanı sağlıyor. Arama yaparak, mesaj göndererek ve bildirimler alarak cihazlar arasında gidip gelmenize artık gerek yok.

Tüm bunların yanında Dell ürünlerini çevreci bir yaklaşımla oluşturmaya özen gösteriyor. CES'de "2018 En İyi Yenilik Ödülü" kazanan siyah ambalaj tepsilerinin, %25'i kıyılardan toplanmış plastik atıklardan, kalan %75'i ise başka geri dönüştürülmüş plastiklerden üretiliyor.

Sevdiğiniz bir kahve veya çay bulun

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Kahve ve çay herkesin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Konsantrasyonunuzun daha hızlı bozulmaya meyilli olduğu ev ortamında, bu iki içeceğin değeri daha da artıyor. Modunuzu ve enerjinizi yükseltecek, lezzetli ve farklı aromalara sahip çay/kahve çeşitlerini her daim evinizde bulundurun. Evde olmanın avantajını kullanarak son birkaç senede oldukça göz önünde olan üçüncü nesil kahve ve demleme yöntemleri üzerine uzmanlaşmaya çalışabilirsiniz. Kısaca özetleyecek olursak; sürdürülebilir olarak dünyanın en iyi kahve üreten ülkelerindeki çiftliklerden getirilen çekirdekler, uzman kavurmacılar tarafından kavrularak satışa sunuluyor. Bu tip kahvelerin en önemli detaylarından biri de demlenme şekilleri! Chemex ve V60 gibi ekipmanlar aracılığı ile “pour over” denen bir yöntemi kullanarak kahvenizi demleyebilirsiniz.

{772954}

Her sabah üzerinizi değiştirin

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Tüm gün pijamalarla gezmek herkesin hayali olsa da uyku ile direkt olarak bağdaştırdığımız giysiler ile tüm gün vakit geçirmek verimsizliğe sebep oluyor. Güne başlarken, işe gidiyormuş gibi giymenin sizi ne kadar motive ettiğine şaşıracaksınız. Ayrıca gün içerisinde görüntülü yapacağınız toplantılarda da çalıştığınız kişilerin sizi en şık halinizle görmeleri, onların da çalışma azmini arttıracaktır.

Egzersiz yapın

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Sabah ve akşam işe gitmek için harcadığınız zamanı ve enerjiyi egzersiz yaparak değerlendirmeye ne dersiniz? Üstelik duşa erişiminiz de oldukça kolay! Günde 30 dakikanızı herhangi bir egzersize ayırmak bağışıklığı kuvvetlendirirken, negatifliği ve stresi de üzerinizden atmanıza yardımcı olacak. PC’den tablete dönüşebilen HP Elite Dragonfly ile çeşitli uygulamalar üzerinden yapılan online fitness derslerine katılabilirsiniz!

{772940}

Sevdiğiniz bir Podcast veya Youtube kanalı bulun

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Evde çalışmanın dezavantajlarından biri kuşkusuz ki iş arkadaşlarından mahrum kalıyor olmak. Sürekli insan içinde olmaya alışmış insanlar için öğle arasındaki veya kahve molasındaki sohbetleri özlememek zor olsa da çaresi yok değil. Her gün belirlediğiniz bir süre boyunca Youtube’da vakit geçirebilir veya modern zamanın radyosu olan Podcast yayınlarından sevdiğiniz bir taneyi dinleyebilirsiniz.

Farklı zevklere hitap eden, takip etmeniz gereken yabancı ve Türkçe Youtube kanallarını öğrenin!

Dinlenmesi gereken ve hızla yükselişe geçmiş olan Podcast kanallarını listenize alın!

Evinizi yeşillendirin

Evden Çalışmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

Sürekli kapalı kapılar ardındayken, içinizi açabilecek ve huzurla dolmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biri de bitkiler! Son yıllarda evlerdeki botanik trendin bir hayli popüler olması da bu tezi destekliyor. Dekoratif olarak da evinizin havasını değiştirecek olan bitkilerle yeşil köşeler yaratın!

Bu içerik Dell sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları