preloader

Dünyanın İlk Tenis Kortlu Süperyatı Aviva

11.05.2018
Dünyanın İlk Tenis Kortlu Süperyatı Aviva

Yazı Boyutu:

Aviva’yı anlatmadan önce sahibinden bahsetmek isteriz kısaca. 68 metre boyundaki bu çok özel süperyatın sahibi, 81 yaşındaki İngiliz işadamı Joe Lewis. Kendisi 5.3 milyar dolarlık servetiyle İngiltere’nin en zengin altıncı kişisi. Bahamalar’da yaşayan işadamı aynı zamanda değerli tablo koleksiyoneri. Ancak belli ki Lewis’in bir tutkusu da tenis. Zira Almanya’daki Abeking&Rasmussen Tersanesi‘nde yaklaşık üç yıl boyunca büyük bir gizlilikle üretilen Aviva, aynı zamanda dünyanın kapalı tenis kortuna sahip ilk ve tek süperyatı.

Dünyanın İlk Tenis Kortlu Süperyatı Aviva

Lewis’in dördüncü teknesi olan Aviva, 68 metre boyunda; ancak iç hacminin 80 metre boyundaki bir süperyatınkiyle eşit olduğu belirtiliyor. İç hacminin bu kadar geniş olmasının sırrının bir bıçak gibi keskin hatlara sahip pruva bölümünde gizli olduğu kulağımıza gelen bilgiler arasında.

Ocak 2017’de suya inen Aviva’nın tasarımı İngiliz tasarım ofisi Reymond Langton’a ait.

{88290}

Aynı zamanda Abeking&Rasmussen Tersanesi’nin bugüne kadar ürettiği en büyük yat olan Aviva’nın alametifarikası tenis kortuna gelirsek… 20 metre boyunda ve 10 metre genişliğindeki tenis kortunun tavan yüksekliği ise 6,65 metre. Bu rakamlar süperyat dahi olsa bir tekne için inanılmaz büyüklükler. Nitekim işin uzmanları bir tekneye bu genişlikteki bir alanı sığdırmanın neredeyse imkansız olduğuna dikkat çekiyorlar.

Dünyanın İlk Tenis Kortlu Süperyatı Aviva

Tenis kortu teknenin gövdesiyle en derin noktası arasında konumlandırılmış. Etrafı fileyle çevrili korttan birkaç basamakla bir dinlenme alanına ulaşılıyor. Bu alan fitness aletleriyle donatılarak spor salonu olarak da kullanılabiliyor.

Dünyanın İlk Tenis Kortlu Süperyatı Aviva

Aviva’nın yakıt tüketiminin, elektrikli motorları ve yenilikçi gövde tasarımı sayesinde benzerlerine göre bir hayli az olduğu ve dolayısıyla çevreci olduğu da belirtiliyor. Üstelik sert deniz koşullarına da bir hayli dayanıklı. Aviva’nın seyir hızı 11, en yüksek hızı ise 20 knot.

16 kişiyi ağırlayabilen Aviva, sahibi Joe Lewis’in sanata olan tutkusu sonucu Paul Cezanne, Gustav Klimt ve Pablo Picasso gibi sanatçıların tablolarıyla süslenmiş. Süperyat aynı zamanda işadamının ofisi çünkü Lewis’in hayatının önemli bir bölümünü Aviva’da geçirdiği belirtiliyor.

Fotoğraflar: GUILLAUME PLISSON/Abeking&Rasmussen
Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları