preloader

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

17.08.2022
Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Yazı Boyutu:

Sektörün en önemli yat fuarlarından Cannes Yat Festivali’nde dünyanın karşısına ilk kez çıkacak tekne modellerinden dikkatimizi çeken 10 yeni modeli derledik.

Yat dünyasının en önemli ve prestijli fuarlarından biri olan Cannes Yat Festivali’nin 45’incisi, 6-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sektörün en önemli isimleri ve jet-set’in yat tutkunları bir kez daha Fransız rivierasının bu muhteşem şehrinde dev markaların en yeni modellerini yakından görmek için bir araya gelecek. Cannes Yat Festivali’nde bu yıl da markaların en yeni modelleri ilk kez deniz tutkunlarının beğenisine sunulacak. Biz de OGGUSTO okurları için dünya prömiyerini yapacak onlarca tekne arasından dikkatimizi çeken 10 modeli yakından inceledik. Üstelik bu 10 teknenin üç tanesi Türkiye’nin gurur kaynağı.

Sirena 78

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Türkiye’nin ilk seri üretim yat markası Sirena Yachts’ın en yeni modeli Sirena 78, kişiye özel farklı tasarım seçenekleri ve akılcı çözümleriyle rakiplerinden sıyrılıyor. Uzun menzilli seyir kapasitesine sahip tam donanımlı bir cruiser olarak tasarlanan Sirena 78’in alametifarikası, iç ve dış tasarımının sahibinin isteğine göre düzenlenebilmesi. Örneğin flybridge’i tekne sahibinin isteğine göre açık, yarı kapalı veya tamamen kapalı olarak tasarlanabiliyor.

Grand Soleil 40

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Performansıyla göz dolduran Grand Soleil 40, serinin stil, zarafet ve güvenlik hissi unsurlarını da üzerinde taşıyor. Yarışı ve hızı sevenlerin göz bebeği olacak 12,9 metre boyundaki modelin ince pruvası, hafif havalarda iyi bir performans sunarken dalgaları da kayarcasına aşmasını sağlıyor. Yarış versiyonu da bulunan Grand Soleil, ustaca yerleştirilmiş donanımı ve pratik kullanımı sayesinde yelkeni keyifli bir maceraya dönüştürüyor.

Ferretti Yachts 860

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

İtalya’nın en ünlü tersanelerinden Ferretti’nin en yeni modeli Ferretti Yachts 860, art-deco tarzından ilham alınarak ortaya çıkarılan flybridge’li bir motoryat. Sekiz kişiyi ağırlayabilen modelin tavandan zemine cam duvarlarla kaplı salonu dikkat çekici. Radikal ve çarpıcı hatlarıyla ön plana çıkan iç tasarımda ise birkaç farklı vurguyla yola çıkan uyumlu, akıcı çizgiler hakim. Ana güverteyi alt güverteye bağlayan spiral şeklindeki cam merdiven de bu yepyeni modelin alametifarikası.

{775145}

Hanse 460

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Mühendisliği ve iç tasarımı Berret-Racoupeau’ya ait Hanse 460; 14,6 metre boyunda görkemli bir yelkenli. Son derece akıcı ve sade dış tasarımıyla rafine zevkleri olan deniz tutkunlarına hitap ediyor. Yüksek performansı kullanım kolaylığıyla birleştiren Hanse 460, dış tasarımındaki zarafeti içeride de devam ettiriyor. Yenilikçi gövde tasarımı, modeli daha da dengeli ve süratli kılarken, su hattı üzerinde kalan gövdenin de daha geniş olmasını sağlayarak iç hacmi belirgin şekilde arttırıyor.

Absolute 56 Fly

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

İtalyan tersane Absolute Yachts’ın bu yeni modelinin boyu 17,6 metre. Çarpıcı dış görünümüyle daha ilk bakışta tüm dikkatleri üzerine çeken modelin hard top’ının üzerinde bulunan güneş panelleri uzun seyirlerde yakıta bağımlılığını azaltıyor. Bir büyük modeli Absolute 60 Fly’dan izler taşıyan tasarım, devasa cam pencereleriyle farkını ortaya koyuyor. Absolute 56 Fly, 35 knot’a ulaşan hızıyla da motoryat tutkunlarının kalbini kazanıyor.

{775295}

Jeanneau Yachts 65

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Jeanneau Yachts serisinin amiral gemisi olan bu model, mutluluğu konfor alanının dışına çıkarak bulan ve ufkunu genişletmeyi seven deniz tutkunları için üretildi. Kişiye özel hale getirilebilen 20,5 metre boyundaki Jeanneau Yachts 65’te beş kamara bulunuyor. Özenli el işçiliği ön planda tutularak üretilen modelin bot garajına ulaşımı sağlayan kıç aynalığı istenildiğinde bir yüzme platformuna dönüştürülüyor. Sade ve düz güvertesi hem güvenli seyirler hem de ferah alan sağlıyor.

Numarine 22XP

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Türkiye’nin en önemli motoryat üreticilerinden Numarine’in en yeni modeli 22XP, explorer tipi bir model. Numarine 26XP’nin neredeyse tüm özelliklerinin 22 metrelik bir gövdede yer aldığı yeni modelin iç ve dış tasarımı, adı artık Numarine modelleriyle özdeşleyen Can Yalman’a ait. Üç kamaranın yer aldığı modelin ana kamarası tüm gövdeye yayıldığından çok geniş. Daha suya inmeden beş tane satılan Numarine 22XP’de tüm kamaralar çok aydınlık ve ferah.

Bering 145

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Antalya’daki Türk tersane Bering’in bugüne kadar inşa ettiği en büyük model olan Bering 145 suya ineli sadece birkaç ay oldu. Denizdeki testleri tamamlanan 44,2 metre boyundaki bu görkemli süperyat hemen Cannes yolunu tuttu. Tam deplasman çelik gövdeye ve alüminyum üst binaya sahip Bering 145, 9 knot seyir hızında 12.000 deniz mili gibi iddialı bir menzile sahip. Hibrit motorun bulunduğu Bering 145’in camla kalpı ana kamaranın genişliği ise 9,5 metrekareden daha büyük.

{775196}

Benetti Oasis 34

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Benetti’nin bu güzeller güzeli yeni “kızı” Oasis 34, daha ilk bakışta görünümüyle kalpleri fethediyor. İtalyan markanın 34 metre boyundaki bu ezberbozan teknesinde güverte yandan açılan kanatlar sayesinde genişliyor. Kıçtaki havuz bu boyda pek de görülmeyen bir özelliği Oasis 34’e kazandırıyor. Havuzun iki yanından konforlu merdivenlerle ulaşılan yüzme platformu denize ulaşımı kolaylaştırıyor. Benetti Oasis 34’te dördü mürettebat için olmak üzere toplam dokuz kamarası bulunuyor.

Fairline Phantom 65

Cannes Yat Festivali'nde Dikkat Çeken 10 Yeni Model

Fairline’nın yeni modeli Phantom 65, İngiliz tersanenin ilk “sportsbridge” modeli olarak kabul edilen ödüllü tasarımı Targa 65’in dış görünümünden esinlenilerek ortaya çıkarılmış. 19,9 metre boyundaki Fairline Phantom 65, misafirlerine sakinlik ve heyecan arasındaki mükemmel dengeyi sunmayı amaçlıyor. Keskin hatlara sahip devasa camları, flybridge’in kıvrımlı tavanı Phantom 65’e stil sahibi bir görünüm kazandırıyor. Bu son derece sportif görünümlü tekne 35 knot hıza ulaşıyor.

{8859}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları