preloader

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

En ikonik arazi araçlarından Land Rover Defender yaklaşık 70 yılın ardından tamamen yenilenerek yeni yüzyılın gereksinimlerini karşılayacak bir karaktere büründü.

Land Rover’ın efsanevi modeli Defender, 71 yılın ardından ilk defa tamamen baştan aşağı değiştirilerek yollara çıkmak için gün saymaya başladı. 2020 yılında yollara ve elbette yol dışındaki rotalarda görmeye başlayacağımız Defender, ikonik tasarım ögelerini korurken, çok gelişmiş teknolojilerle günümüzün ve geleceğin şartlarını şimdiden karşılıyor. İlk olarak 1948 yılında satışa sunulan Defender, yıllar içerisinde kısa ya da uzun şasi haricinde, kamyonet, sert tavan, açılabilir tenteli ya da 6 tekerlekli gibi çok çeşitli versiyonlarla üretildi.

Kraliyet Ailesi’nden Hollywood’a herkesin gözdesi

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth dahil olmak üzere tüm Kraliyet Ailesi’nin resmi araçları arasında yer alan Defender, David Beckham’dan Jamie Oliver’a, Richard Hammond’dan Paul McCartney’e, Steve McQueen’den Marilyn Monroe’ya kadar çok sayıda ünlünün direksiyonu başına geçtiği bir araçtır. Land Rover Defender, bugüne kadar 2 milyon adedin üstünde üretilerek hem dünyanın en çok satan safkan arazi araçlarından oldu hem de en uzun süreli üretilen otomobiller arasındaki yerini aldı.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

{77866}

Sayısız James Bond filminde boy gösteren Defender, çekimleri İstanbul’da gerçekleştirilen Skyfall’da ünlü İngiliz ajanını kovalıyordu. Bir başka filmde, Angelina Jolie’nin canlandırdığı Lara Croft karakterinde de Defender rol almıştı. Öyle ki Game of Thrones oyuncularından Kit Harrington, Rose Leslie ile evliliğinde “Gelin Arabası” olarak bir Land Rover Defender’da karar kılmıştı. Afrika’da çekilen sayısız belgeselde de Defender’ın emekleri yadsınamazdı.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Defender, tamamen yenilenmesinin ardından James Bond filmlerindeki rollerine tam hız devam ediyor. Serinin en yeni yani 25’nci filmi, “No Time To Die”da rol alan yeni Defender, tanıtımının hemen ardında ilk defa beyaz perdede boy gösteriyor. Filmin dublör ekibi tarafından zorlu arazi koşullarında sonuna kadar denenen yeni Defender, bir otomobilin geçmesi çok zor şartları ardında bırakarak ne denli sağlam bir araç olduğunu bu sayede göstermiş oluyor. Tarihte ilk defa Range Rover Convertible ile 1983 yılında yayınlanan Octopus filminde James Bond’a eşlik eden marka, Nisan 2020’de vizyona girecek bu yeni filmde ayrıca Range Rover SVR, Land Rover Series III ve Range Rover Classic’e uygun roller hazırladı.

Yepyeni Defender

Uzun yıllardır, ha yenilendi ha yenilenecek diye söylentileri devam eden Defender, sonunda, 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tamamen yenilenmiş haliyle tanıtıldı. Land Rover’ın bugüne kadar ürettiği en kabiliyetli off-road modeli olarak lanse edilen Yeni Defender, ikonik tasarımını günümüz teknolojileriyle harmanlayarak satışa sunulacağı günleri sayıyor. Yeni Land Rover Defender, 2020 yılının ikinci yarısında Borusan Otomotiv tarafından satışa sunulması planlanıyor.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Defender, kendine has köşeli tasarımı ve yenilikçi özellikleriyle dikkat çekiyor. Defender’in en dikkat çekici modelinden Defender 110’da; 5,6, veya 5+2 (7) oturma düzenine sahip bir iç mekan tercih edilebiliyor. Yeni Defender, S, SE ve HSE olmak üzere 3 farklı donanım seçeneğine sahip olacak. Yeni Defender, dört farklı Aksesuar Paketi ile daha önce hiçbir Land Rover modelinde sunulmadığı kadar çok seçenek ile kişiselleştirebilecek. Explorer, Adventure, Country ve Urban paketlerinin her biri Defender kullanıcılarına kendi dünyalarına en uygun Defender’ı yaratma imkanı tanıyacak.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

{77477}

Defender 110, ikinci sıra koltukların arkasında 1.075 litreye kadar olan ve ikinci sıra katlandığında ise 2.380 litreye kadar genişleyen bir yük alanıyla 5, 6 veya 5 + 2 oturma düzeni sunuyor. Dayanıklı kauçuk kaplı zemin, ömür boyu süren maceraların kirlerini önlemekle beraber kullanıcılarına daha temiz bir ortam sağlıyor. Defender 110’da, önde 2 arkada 3 kişilik oturma alanı sunulurken, isteyenler öndeki iki koltuğun arasında üçüncü bir koltuğu ekleyerek aracın 6 kişilik olmasını sağlayabiliyorlar. Bu karakteristik oturma seçenekleri sayesinde Defender bir kez daha arazi araçları arasında ikonik bir konumlandırmaya sahip olacak.

Bambaşka bir tasarım

İşlevsel bir tasarıma sahip D7x mimarisi, Land Rover’in ürettiği en sert gövde yapısını oluşturmak amacıyla hafif alüminyum monokok yapıya dayanıyor. Geleneksel kasa üstü tasarımlara, yani şasi üstüne oturtulmuş gövde yapısına göre üç kat daha sert olan ve Land Rover’ın Extreme Event Test prosedürlerine dayanacak şekilde tasarlanan yeni şasi, en yeni elektrikli güç aktarma organlarını desteklerken tamamen bağımsız hava veya helezon yaylı süspansiyon için uygun bir temel sağlıyor. Yeni Defender, dört tekerlekten çekiş sistemi ve otomatik şanzımanla birlikte sürücülerine merkezi diferansiyel ve opsiyonel Aktif Kilitleme Arka Diferansiyeli gibi donanımlar sunuyor.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

{772451}

Yeni Defender çıtayı yukarı taşıyor

Defender, dizel motor seçeneğiyle sunulacak. Sürücüler, 4 silindirli dizel D240 versiyonu ile yakıt ekonomisini ön plana alan seçime sahipler. Yeni Defender’ın özelliklerini anlatırken arazi ekipmanlarından ve kabiliyetlerinden bahsetmemek olmaz. Dört tekerlekten çekişli yeni Defender, çift kavramalı otomatik şanzımanında, 3.500 kg’lık maksimum yük çekebilme kapasitesi ve 300 kg’lık statik çatı yükü taşıyabilme kapasitesi ile segmentinde çıtayı bir adım daha yukarı taşıyor.

Hayatı kolaylaştıran yeni teknolojiler arasında Clearsight adındaki dikiz aynası dikkat çekiyor. Bu ayna, araç içinde arka koltukların ya da bagajın tavana kadar dolu olması durumlarında geri görüşün kaybolması halinde çok kritik bir görevi üstleniyor. Dikiz aynasının görüşünün kapanması durumunda Clearsight devreye girerek Defender’ın arkasındaki kameradan dikiz aynasına geri görüşü aktarıyor. Bu sayede Defender’ın arka bölümü ne derece dolu olursa olsun sadece yan aynalardan değil, ortadaki dikiz aynasından da arkanızı görerek güvenliğinizde bir sorun yaşanmıyor.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Defender’daki bir diğer yeni teknoloji, arazi sürüşlerinde ya da şehrin tehlike yaratan kaldırımlarında etkili olacak. Groundview adındaki bu yeni donanım, 360 derece görüş sistemlerini bir seviye daha ileriye taşıyor. Aracın önündeki zemini yani tabanı dokunmatik ekrana yansıtan, Land Rover patentli Groundview sayesinde arazide kaya, mıcır ya da taşlar izlenebilecek iken, şehrin büyük kaldırımlarındaki beton mantar, bariyer ya da çiçekliklere çarpılmasının önüne geçilebiliyor.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Defender ayrıca, sürücülerin yol koşullarına göre çok daha hassas ayarlar yapmasına imkan tanıyan ve opsiyonel olarak sunulan “Yapılandırılabilir Terrain Response” özelliğini sunan ilk Land Rover modeli olarak da öne çıkıyor. Yeni Defender, 900 mm derinliğindeki su birikintilerinden rahatlıkla geçebiliyor. Yenilikçi mühendislik çözümleri ile aerodinamik performansı optimize eden yeni Defender, 0.38Cd ile de sürtünme katsayısını olabildiğince düşük bir seviyeye getiriyor.

Yeni Land Rover Defender Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Defender’ın son derece işlevsel olan kabin tasarımının en dikkat çeken kısmını ise yeni Pivi Pro bilgi eğlence sistemi oluşturuyor. Daha sezgisel ve kullanıcı dostu olarak tasarlanan yeni nesil dokunmatik ekran, sık kullanılan görevleri gerçekleştirmek için daha az girdi gerektirirken, her zaman açık tasarımı ve hassas tepkisi ile yepyeni bir kullanıcı deneyimi vadediyor.

Siz de Yeni Land Rover Defender ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak ve ilk keşfedenlerden biri olmak için tıklayın.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları