preloader

Filmlerde Rol Alan Efsane BMW Modelleri

Filmlerde Rol Alan Efsane BMW Modelleri

Yazı Boyutu:

Filmlerde gerektiğinde performans, gerektiğinde kaçış, gerektiğinde de kovalamacaların birincil tercihi olan BMW modellerini keşfedin.

Otomobil sevdalıları bazen sırf beyazperdede tutkunu oldukları markayı görmek için sinemaya giderler. Aktrisleri bile gölgede bırakabilecek olan sahnelerde başrol, muhteşem kovalamacaların odak noktası otomobillerdedir. Fizik ve mantık sınırlarını zorlayan sahnelerin haricinde her gün geçilen yollardaki kovalamaca sahnelerinde ise adeta mest olunur. Şimdi gelin bu efsane film sahnelerinde rol almış BMW modellerine bir göz atalım.

Ronin
BMW M5

Sinema tarihindeki en efsanevi otomobil kovalamaca sahnelerinden biri; Robert DeNiro, Jean Reno, Natascha McElhone, Stellan Skarsgard ve Jonathan Pryce’ın muhteşem performanslarıyla çekilen 1998 yapımı Ronin filmidir. Filmin ilk bölümlerinde otomobillerle nefes kesen bir kovalamaca sahnesi vardır. Fransa’nın Güney Sahilleri’ndeki bu takip sahnelerinin ardından hikâye Paris sokaklarına taşınır. Paris’in meşhur trafiği içinde E34 kasa kodlu BMW M5 kaçan pozisyonundadır. Ronin’deki sahnelerin tasarımı ünlü dublör koordinatörü Jean-Claude Lagniez tarafından yapıldı. Sahneler o kadar gerçekçiydi ki, çünkü çoğu sahne gerçekten o hızlarda çekildi. Toplamda 300 dublör, 80 adet otomobil parçaladılar. Ve sinema tarihindeki açık ara en iyi takip sahnelerinden birinde BMW vardı. Aradan geçen 23 sene sonrasında bile sırf BMW M5’in Paris sokaklarında yankılanan motor sesi için bu film izlenir!

Overdrive”
BMW M3

2017 yapımı Overdrive; Clint Eastwood’un oğlu Scott Eastwood’un başrolünü oynadığı bir aksiyon. Aksiyonun odağındaysa değerli otomobilleri yeni sahipleriyle buluşturan abi-kardeşin hikâyesi yer alıyor. Filmin açılış sahnesinde milyonlarca dolar değerindeki Bugatti Type 57’nin bir tırdan kaçırılması var. Bu iş için de 2017’nin muhteşem otomobillerinden BMW M3 Sedan kullanılıyor. Sahne sonunda ne yazık ki 431 HP’lik otomobil kendini feda ederek kahramanlarımızın kaçmasını sağlıyor. Film boyunca sadece bu BMW’yi değil, BMW i8, BMW 4 Serisi Cabrio, BMW 6 Serisi Gran Coupé ve efsanevi klasik BMW 327 modellerini de görüyoruz.

“Tomorrow Never Dies”
BMW 750iL

Doksanlı yılların James Bond’u olarak Pierce Brosnan’a karar verildikten sonra bu değişim bazı yenilikleri de beraberinde getirmişti. Yıllardır Aston Martin kullanan James Bond, serinin doksanlardaki ilk bölümü Goldeneye’ın kapanış sahnesinde BMW Z3 ile görünüyordu. Her ne kadar otomobili ilk olarak, James Bond’a gizli silahlar emanet eden Q’nun atölyesinde görsek de film boyunca tüm aksiyon sahneleri bittiğinde Bond’un tatile çıktığı sahne geliyor. İşte o sahnede Bond’un BMW Z3’ün direksiyonu başına geçtiğini görüyoruz. BMW ile esas aksiyon ise 1997 yapımı Tomorrow Never Dies’da yaşandı. Bu sefer İngiliz gizli servisinin ajanına E38 kasa kodlu bir BMW 750iL eşlik ediyordu. Sinema tarihindeki en efsanevi otopark kovalamaca sahneleri bu filmdedir. Hatta öyle ki, James Bond sürücü koltuğunda bile oturmadan, arka koltuktan, cep telefonu üzerinden BMW’sinin “oyuncaklarını” kullanarak kötü adamları etkisiz hale getirir. Filmin en üzücü sahnesi ise katlı otoparkın üst katından, sokaktaki oto kiralama şirketinin ofisine bu muhteşem tasarımlı BMW 750iL’nin atılmasıdır. Gerçi James Bond bunu yaparken, kötü adamlardan kurtulmasından dolayı çok haz alsa da otomobil tutkunlarının içi parçalanmıştır.

Transporter
BMW 735i

Transporter filmi serisinin ilk bölümünde Jason Statham’a siyah renkli bir BMW 7 Serisi eşlik ediyordu. E38 kasa kodlu bu BMW 735i, James Bond – Tomorrow Never Dies’da kullanılan 750iL’nin bir alt motor versiyonuna sahip olsa da aksiyon sahneleriyle kesinlikle geride kalmıyordu. Filmdeki sürüş dolu aksiyon o derece popüler oldu ki, Transporter serisinin takip eden bölümlerinde başka otomobil üreticileri de otomobilin kullanımı için büyük bütçeler ayırdılar. Ancak hiçbiri ilk bölümdeki doğal aksiyonun yerini tutamadı!

“Mission: Impossible – Rogue Nation”
BMW M3

Tom Cruise’un dublör kullanmadan çektiği Mission Impossible yani nam-ı diğer Görevimiz Tehlike’nin; Rogue Nation isimli serisinde BMW M3 Sedan kullanıldı. Fas’ın Rabat şehrindeki dar sokaklarında yeri geldiğinde kaldırımlardan zıplayan yeri geldiğinde merdivenlerden uçan, diğer otomobillere çarpan ve günün sonunda kahramanımızı amacına ulaştıran bu BMW M3 Sedan, filmin ardından marka tarafından çeşitli organizasyonlarda üstündeki darbe izleriyle bırakılarak sergilendi. Filmde direksiyonun başındaki Tom Cruise’un otomobili parçalamak için çok uğraştığı ama bunda başarılı olamadığı rivayet edilir. Elbette, geri geri giderek otoparka uçtukları sahne için bu durum geçerli değil! Öte yandan filmde BMW M3 yerine daha düşük motorlu 3 Serileri’nin de kullanılması, bütçeyi korumak adına düşünülmüş olsa da, tüm sahnelerde gerçek BMW M3’lerin parçalanmış olması bu filmi çok daha değerli yapıyor. Merak edenler için, filmde kullanılan BMW M3’ün gövde rengi Silverstone Gümüş idi!

Fast And Furious 6
BMW M5

Hızlı ve Öfkeli serisi, daha çok Japon ya da Amerika otomobillerine sahne olsa da, Fast And Furious 6 adındaki 2013 çıkışlı bölümde kahramanlarımız “kötü adamlar”ı siyah renkli BMW M5’ler ile kovalıyorlardı. Londra sokaklarındaki nefes kesen kovalamaca sahnelerindeki 5 adet BMW M5, görülmemiş özellikleri barındıran özel üretim bir otomobili kovalıyorlardı.

The Chase”
BMW 325İS

Çok fazla kişi bu filmi hatırlamayacaktır bile ancak biz unutmadık! Nasıl unutabiliriz ki? E36 kasa kodlu BMW 3 Serisi’nin tek kapılı kırmızı renkli Coupé’si üzerinde geçen filmde, Charlie Sheen ve Kristy Swanson başrolleri söz konusu BMW 325iS ile paylaşıyorlardı. Hapis cezasından kaçmak için bir rehine alarak polislerden kaçan bir gencin başına gelenleri konu alan filmin sonunda tipik bir Stockholm sendromu yaşanıyordu. Eğlence ve aksiyonu birleştiren The Chase’in tamamını izlemenizi tavsiye ederiz.

“The Star”
BMW M5

Sadece film yapımcıları değil, BMW de bir dönem kendi kısa filmlerini yayınladı. Dünyaca ünlü yönetmenlerle çalışan BMW, o dönem Madonna ile evli olan Guy Ritchie’nin yönettiği The Star ile akıllarda kaldı. Clive Owen’ın özel şoförlüğünde geçen aksiyonda Madonna’nın “Star Işığı” mizah dolu bir dilde anlatılmıştı.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları