preloader

En Yeni Land Rover Defender Artık Bir Lego

En Yeni Land Rover Defender Artık Bir Lego

Yazı Boyutu:

Hem küçüklerin hem de büyüklerin oyuncağı Lego, efsanevi Technic serisine Yeni Land Rover Defender’ı da ekledi.

Danimarka’dan çıkan en büyük markalardan biri kuşkusuz Lego. 1932 yılında Ole Kirk Kristiansen tarafından yaratılan Lego’nun kelime anlamı, “LEg” ve “GOdt” kelimelerinden türetilmiş ve Türkçe’de “İyi Oyna” anlamına geliyor. Otomotiv dünyasının en iyi oyuncuları, Lego ile yapmış oldukları iş birliği ile hem büyüklere hem de küçüklere eğlencenin yanısıra, harika bir deneyim ve de koleksiyon parçası sunuyor. Lego otomobillerin en son örneğini, geçtiğimiz Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Yeni Land Rover Defender ile gördük. 70 yıllık arazi ikonu tamamen yenilenmesinin ardından Lego olarak da satışa sunuldu.

Yeni Defender’ın ikonik tasarımı Lego modeline de aynen yansıtılmış. 2.573 parçadan oluşan “Lego Technic Yeni Defender”, hem tasarımında hem de iç mekanında çok gerçekçi detayları barındırıyor. Öyle ki sadece görsel olarak değil işlevsel olarak da Defender’ın özellikleri bu Lego’da hayat buluyor. Bu Lego’ya özgün olarak üretilen jantlar, bağımsız süspansiyonlar ile birleşince tam fonksiyonellik elde ediliyor. Ön tekerlekleri döndürebilen direksiyon, tavandaki parçadan kontrol edilebiliyor. Motor kaputu açıldığında 6 silindirli motorun üst kapakları oynatılabiliyor. Kaput içinden ayrıca, ön tampon içindeki vinç de ayarlanabiliyor.

Kapıları ve motor kaputu açılan “Lego Technic Yeni Defender”’ın elbette arkadaki bagaj kapağı da açılıyor. Üstünde yedek lastiği taşıyan bu kapağı açmak için stepneyi çevirmeniz gerekiyor. Bu sayede içerdeki kilit mekanizmasına hakim oluyorsunuz. Bu bölüm açıldığında dişlilerden oluşan aktarma organları izlenebiliyor. İşte bu noktada Land Rover’ın geliştirdiği belki de en kompakt ve en sofistike 4×4 sistemiyle karılaşıyorsunuz. Gerçeğinde olduğu gibi Lego modelinde de 4×4 olan Defender, orta konsoldaki kol itilerek 4×4 olabiliyor.

{772648}

Yeni Land Rover Defender’ın sayısız aksesuarından bazıları Lego Technic’de de mevcut. Bunlardan bir tanesi tavanda bulunan yükleme çantaları. Bu çantaların kapakları açılırken, yüksek konumlu olmalarından dolayı üretilen merdiven de Lego detayları arasında unutulmamış. Yan camlardaki çantalar ve portbagaj da Lego Defender’daki diğer harika incelikler.

En Yeni Land Rover Defender Artık Bir Lego

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları