preloader

BMW ve Motosikletin Geleceği

BMW ve Motosikletin Geleceği

Yazı Boyutu:

BMW Motorrad devrilmiyor! Motosiklet dünyasının geleceğinde kask ya da kazaya yer yok.

BMW Group, BMW, MINI ve Rolls-Royce’un ardından BMW Motorrad ile de geleceğini gösterdi. Hayalleri süsleyen teknolojilere sahip konsept gerçek olursa artık motosikletler kaza yapmayacak, dolayısıyla da kask veya tulum gibi ekipmanlar tarihe karışacak.

Motosiklete kullanmayanların bu araca binmeme sebeplerinin tamamı yakın zamanda kalmayacak. BMW, Los Angeles’ta geleceğin motosiklet fikirlerini BMW Motorrad Vision Next 100 üzerinde gösterdi. Bu fikirlerin ne kadarının ne zaman gerçekleşeceğini henüz kimse bilmiyor ama hayal kurması bile güzel.

BMW ve Motosikletin Geleceği

Bu motosiklet trafikteki diğer araçlarla iletişim halinde olacağından kaza yapması söz konusu değil. Bu, “elektronik kafes” adındaki bir sistem sayesinde gerçekleşiyor. Elbette trafikteki diğer araçların da benzer sistemlere sahip olması gerekiyor. Öte yandan bu motor iki tekerinin üstünde sabit durabiliyor. Gidon ise hıza göre sertleşebilme özelliğine sahip. Manevralar esnasında motosikletin gövdesi de belli açılara kadar esneyebiliyor. Alışıldık süspansiyon sistemlerinden hiç birinin olmadığı BMW Motorrad Vision Next 100’de enerji sönümlendirilmesi lastikler sayesinde gerçekleşiyor. Elektrikli bir motor ile ilerleyen BMW Motorrad Vision Next 100’de yine de markanın geleneksel 2 silindirli boxer motoru -tasarım anlamında da olsa- kullanılmış.

Söz konusu, kendi başına ayakta durabilen ve başka araçlarla çarpışmayan bir motosiklet olunca, kask ya da kıyafet giymek gibi dertler de sona erecek. Ancak BMW yine de bu konularda çözümleri de şimdiden sunuyor. Kask yerine, yol üzerindeki verileri de anında izleyebildiğiniz bir gözlük tasarlandı. Bu gözlük, gözleri korumak gibi basit bir işlemin haricinde gösterge tablosu işlevi de görüyor. Benzer bir şekilde motosiklet kıyafetinde de hava koşullarına göre ısıtma ve soğutma özellikleri bulunuyor.

Hayal gibi olduğunu çokça belirttik ama bu motosiklet eğer gerçek olursa artık herkes motosiklete korkmadan binebilir, belki de otomobillere olan gereksinim yok olabilir!

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları