preloader

Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

07.12.2023
Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

Yazı Boyutu:

“Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” teması ile 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması bu yıl ikinci kez düzenleniyor. Metro Türkiye ana sponsorluğunda, Dude Table tarafından organize edilen yarışmada yetenekli genç şefler yarışacak.

‘Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak’ Teması Ele Alınıyor

İlk kez 2022 yılında hayata geçen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” bu yıl da genç şefleri mutfakta gıda atığını azaltma, sürdürülebilir malzemeler kullanma ve daha çevreci mutfak uygulamalarını geliştirme yönünde teşvik etme amacıyla düzenleniyor. 26 Eylül-6 Aralık 2023 tarihleri arasında Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan yarışmada, “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” teması ele alınacak.

Yarışma kapsamında mutfağımızı geleceğe taşıyacak olan 3 genç şef, Metro Türkiye tarafından yurt dışında atıksız mutfak tekniklerini uygulayan öncü şeflerle tanışma fırsatı yakalarken, bu şeflerden sürdürülebilir mutfak üzerine eğitim alacak. Yarışma, genç şeflerin bu alanda farklı uygulamalar görüp vizyonlarını geliştirmesi için de alan açıyor.

Güncelleme: 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu!

Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

“35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın kazananları 7 Aralık’ta açıklandı. Gastronometro’da gerçekleşen finale kalan 10 genç şef arasından yarışmayı kazanan Ayşegül Uslu, Özge Nur Yılmaz ve Volkan Özkur; Türk Mutfağı’nın Sürdürülebilirlik Elçileri olarak, atıksız mutfak prensipleri ve yerli ürün kullanımı konusunda sektörde farkındalık yaratarak tüm genç şeflere ilham olacak.

“Türk mutfağının sürdürülebilirlik alanındaki elçileri” olarak görülen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın kazananları Metro Türkiye’nin desteğiyle İtalya’da sürdürülebilir mutfak odağında eğitim hakkı kazandılar. Şefler, uluslararası arenada deneyim kazanırken, aynı zamanda yabancı şeflerle de tanışma ve birebir çalışma şansı yakalayacak.

Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor
Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

2022’de yarışmanın kazananı genç şeflerden Şafak Erten’in mutfak şefliğini üstlendiği İsokyo’da gerçekleşen yarışma lansmanında Metro Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünlerinin de yer aldığı atığı azaltılmış bir menü sunuldu. Jüri üyeleri ve Metro Türkiye CEO’sunun da katıldığı lansmanda yarışmaya dair aktarımlarda bulundular.

35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın ana sponsoru olmaktan ve genç yetenekleri teşvik etmekten mutluluk duyduğunu belirten Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng; ’33 yıldır Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’da yaklaşık 10 yıldır genç şeflere yönelik pek çok atölye çalışması ve seminerler düzenliyor, atıksız mutfak prensiplerini ve sürdürülebilir restoran dönüşümü teşvik etmek için kılavuzlar ve eğitimler hazırlıyoruz. 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması ile en büyük amacımız genç şeflerimizin atıksız mutfak prensiplerini daha da ötesi sürdürülebilir mutfakları sahiplenmesi ve yayması. ’Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak’’ teması ile gerçekleşecek yarışma ile hem şeflerimizin diğer genç şeflere ilham verebilmelerine olanak sağlıyoruz hem de atıksız mutfak konusunda farkındalığın artırılmasını amaçlıyoruz.’ dedi.

Gastronomi Profesyonelleri Jüri Koltuğunda

Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

Yarışmanın jürisi ise Gastronometro Direktörü Maximilian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Pazarlama Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci-Gastronomi Yazarı Ebru Erke, Hodan Kurucu Şefi Çiğdem Seferoğlu, Divan Corporate Executive Şefi Giancarlo Gottardo ve Casa Lavanda Kurucu Şefi Emre Şen’den oluşuyor.

18-35 yaş arasındaki tüm genç şeflerin katılımına açık olan yarışmada, adaylar atıksız mutfak ilkeleri çerçevesinde ana yemek kategorisinde hazırladıkları yemek tariflerini www.35yasalti3sef.com adresinden başvuru yaparak 26 Eylül – 6 Kasım tarihleri arasında iletebilecekler.

İletilen tarifler arasından seçilecek olan 10 aday, jüri üyeleri tarafından gastronomi üzerine aldıkları eğitim, mutfak deneyimi, atıksız reçetelerdeki yaratıcılık ve teknik, Türk Mutfağı ile olan ilişkileri gibi bir takım değerlendirme kriterleri doğrultusunda belirlenecek ve 13 Kasım’da açıklanacak. Bu adaylar hazırladıkları tarifleri jüri tadımına sunmak üzere Gastronometro’ya davet edilecek.

Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

2022’de düzenlenen yarışmanın kazanan şefleri ve Gastronometro şeflerinin katılımı ile 10 adaya yarışma öncesi 20 Kasım’da dijital bir mentorlük seansı düzenlenecek. Gastronometro’da 7 Aralık’ta yarışacak adaylar, 6 Aralık’ta hazırlıklarını yapmak ve malzemelerini tanımak için Metro Türkiye’nin gastronomi keşif platformu Gastronometro’ya gelecekler. 7 Aralık’ta yarışacak 10 şef; başlangıç, ana yemek ve tatlı olmak üzere 3 yemeği Metro Türkiye’nin önderlik ettiği sürdürülebilir gıda projelerinden ilham alarak tasarlayacaklar.

Türk Mutfağı’nın sürdürülebilirlik elçisi olarak seçilecek 3 şef; lezzet, teknik, sunum, atıksız reçetelerin yaratıcılığı, yerel ve coğrafi işaretli ürün kullanımı, çalışma disiplini ve hijyen kriterlerine göre belirlenecek.

Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

Sürdürülebilirlik elçilerimiz mutfaklarda atıksızlık, mevsimsellik, yerli ürün kullanma pratiklerinin yaygınlaşmasını sağlarken, sürdürülebilir mutfak kültürünün oluşturulması ve geleceğe taşınması yolunda önemli adımlar atacaklar. Kazanan şeflerimizin gelişimi için Avrupa’da hazırladığımız özel eğitim ile sürdürülebilirliği mutfaklarında her zaman kullanacaklarına ve kendi ekosistemlerine de ilham vereceklerine inanıyoruz.

Sinem Türüng
Metro Türkiye CEO

Atıksız mutfak prensibiyle hazırladıkları reçeteleri ile jüri karşısına çıkan 10 aday arasından seçilen 3 şefin isimleri, 7 Aralık’ta Gastronometro’da açıklanacak.

26 Eylül itibarıyla başlayan “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması”na online başvurular 6 Kasım’a kadar devam ediyor. Başvurmak isteyen genç şefler www.35yasalti3sef.com adresinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

Metro Türkiye Kazanan Genç Şeflere Avrupa’da Eğitim Olanağı Sağlıyor

Genç Şefler Türk Mutfağının Geleceği İçin Yarışıyor

Metro Türkiye, Türk Mutfağı’nda atığı azaltmanın asıl yolunun bu mutfağın geleceği olan genç şeflerin atıksız mutfak pratiklerini ana disiplin haline getirmesinden geçtiğini belirtiyor. “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ile Metro Türkiye, atıksız mutfak pratiklerini genç şefler için bir motivasyon haline getirmeyi hedefleyerek, finale kalan 3 genç şefe atıksız mutfak odağında, Avrupa’da eğitim hakkı verecek. Bu eğitimle genç şefler uluslararası arenada deneyim kazanırken, aynı zamanda yabancı şeflerle de tanışma ve birebirde çalışma şansı yakalayacak.

*Bu içerik Metro Türkiye iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları