preloader

Geleceğin Gastronomi Trendi

18.03.2024
Geleceğin Gastronomi Trendi

Yazı Boyutu:

Unilever Food Solutions, BigChefs ile bir araya gelerek geleceğin gastronomi trendlerine göz kırpıyor ve “Geleceğin Menüleri” ile gastronomi dünyasına yeni bir soluk getiriyor.

Kültürler arası yolculuklardan en çok etkilenen alanlardan biri olan gastronomi, her yıl keşiflerle dolu yolculuğunda yeniliklerin kapısını aralıyor. Yemek artık ihtiyacın çok ötesinde bir kültür ve hatta sanat haline dönüşüyor. İnsanlar yeme alışkanlıklarını, beslenme tercihlerini ve yemek deneyimlerini dönüştürmeye devam ederken geleceğin gastronomi trendleri de şekilleniyor.

Geleneksel mutfak teknikleri ve yerel lezzetler, küreselleşme ve teknolojik ilerlemelerle bir araya gelerek yeni bir sentez oluşturuyor. Dünya her zamankinden daha bağlantılı ve erişilebilir hale geldikçe, insanlar farklı kültürlerin mutfağına daha kolay erişebiliyor ve bunları kendi yemek deneyimlerine entegre ediyor.

Sağlık ve refah, geleceğin gastronomi trendlerinin merkezinde yer alıyor. İnsanlar, yedikleri gıdaların sadece lezzetli olmasını değil, aynı zamanda vücutlarını beslemesini ve sağlıklarını desteklemesini de bekliyor.

Dünyaya dair sorun ve ihtiyaçları daha fazla üstlenen sorumlu mutfaklar ise bir yemeğin tabağa kadar gelen sürecinden artığına kadar her aşamayı değerlendiriyor. Tüketicilerin sürdürülebilir yaşam tarzına odaklanmalarını dikkate alan mutfaklar üretim faaliyetlerini de bu doğrultuda şekillendiriyor.

Gastronominin ve gastronomi turizminin yükselişi devam ederken deneyimi odağına alan markalar ve köklerini bugüne taşıyıp globale dokunabilen markalar kıymetlerini artırmaya devam ediyorlar.

Lokal ürünler ve inovatif yaklaşımlar öne çıkarken gelenekten geleceğe ulaşan lezzetler de sofralarda yerini almaya devam ediyor. Dünyanın en büyük gıda zincirlerinden biri olan Unilever’in ev dışı gıda sektöründe, HORECA’lara hizmet veren oluşumu UFS (Unilever Food Solutions) Türkiye’nin en yaygın kafe-restoran markası BigChefs ile bir araya gelerek geleceğin gastronomi trendlerine göz kırpıyor ve “Geleceğin Menüleri” ile gastronomi dünyasına yeni bir soluk getiriyor.

UFS’nin 1600’den fazla global şefinin öngörüleri ve çalışmaları ışığında hazırlanan trend raporundan hareketle Geleceğin Menüleri, BigChefs restoranlarında hayat buluyor. 26 Şubat – 7 Nisan tarihleri arasında BigChefs’in seçili şubelerinde sunulacak bu özel menüde yeme içme sektöründeki dört yeni trend, lezzetli ve yenilikçi bir şekilde sunuluyor.

Geleceğin Gastronomi Trendi

“Karşı Konulmaz Sebzeler” başlığında karşımıza çıkan Çıtır Akdeniz Salatası taptaze vişne ve domateslerin lezzetiyle sıcak iklimlerin ruhunu yansıtırken çıtır tortilla ekmekleri, beyaz peynirin lezzeti, avokadonun kremsi dokusu ve nar tanelerinin zarif ekşiliği, Knorr Akdeniz Salata Sosu’yla buluşuyor. Havuç ve kabak spaghetti ise lor peyniri ve pestonun ferahlığını ceviz, domates sosu ve yoğurt dip ile buluşturarak yeni bir gastronomik deneyim ortaya koyuyor.

Geleceğin Gastronomi Trendi

Söz konusu “Paylaşma Hazzı” olunca Kızarmış Sebze Topları sahneye geliyor. Brokoli-peynirli, ıspanaklı-patatesli ve kök sebzeler-mozarella çeşitleriyle her damak tadına hitap eden kızarmış sebze topları, hem öğünlerinize renk katıyor hem de paylaşmanın keyfini yaşatıyor.

Geleceğin Gastronomi Trendi

Karşıtlıkların uyumundan ortaya çıkan “Lezzet Kontrastı”nda ise Reyhan Soslu Izgara Tavuk menünün yıldızı oluyor. Domatesin asiditesi ile harmanlanan ızgara patlıcanın yoğun aroması reyhanlı peynir sosunun ferahlığı ile dengeleniyor ve harika bir lezzet kontrastı sunarken tadı da uzun süre damağınızda kalıyor.

Geleceğin Gastronomi Trendi

“Gelenekten Geleceğe Lezzetler” başlığında ise klasik köfte lezzetini isli peynir ve patatesle buluşturan modern bir yorum var: İsli Peynirli Patatesli Izgara Köfte. Geleneksel tatlardan vazgeçmeyen ancak bu reçeteleri en iyi haliyle tüketmek isteyenler için vazgeçilmez olmaya aday.

Geleceğin Gastronomi Trendi

Her güzel menünün son noktası sizi lezzetin doruklarına taşıyacak bir tatlıdır. Bu menüde Portekiz mutfağının en sevilen tatlılarından Nata, geleneksel kadayıf ile buluşuyor ve “Kadayıf” De Nata adıyla kalbimizi çalıyor.

BigChefs ve Unilever Food Solutions iş birliğiyle hazırlanan, özel reçetelerin öne çıktığı bu menü, yenilikçi lezzetleri keşfetmek ve unutulmaz bir gastronomi deneyimi yaşamak isteyenler için eşsiz bir fırsat!

*Bu içerik Unilever Food Solutions sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları