• Arama

Picasso’dan Matisse’e Cote d’Azur’da Yaşamış 5 Sanatçı Müzesi

İlham verici ışığı ve doğası ile yıllar boyunca en değerli eserlerini yaratan 5 sanatçıya adanmış müzeler ile Fransız Rivierası’nda farklı bir gezintiye ne dersiniz?

 • 1/5
  Matisse Müzesi, Nice

  Sağlık sebebi ile bir yıllığına Nice’e gelen sanatçının kırmızı cepheli evinde, atölyesi ve çok yakındaki St. Paul du Vence kilisesi için yaptığı çalışmalar görülebilir. Ev ve atölye ortamında görülen eserleri, geleneksel beyaz duvarlı müze dışında sunuma sahip olduğu için, farklı deneyim yaşatabilir.

 • 2/5
  Picasso Müzesi, Antibes

  Sanatçıya adanmış ilk müze, bir zamanlar Monaco Prenslik ailesi Grimaldi’lerin adı ile anılmaya devam ediyor. Picasso’nun atölye olarak kullandığı binada resmettiği “Yaşam Sevinci”, seramik çalışmalar ve koleksiyonda aynı dönem ressamlarından Miro, Nicolas Stael ve Richter eserleri de görülebilir. Picasso’yu kendisine aşık eden Antibes Burnu ve Salis Koyu manzarasını görmek için, sanatçının çok sevdiği terasta vakit geçirmek öneriliyor.

 • 3/5
  Cocteau Müzesi, Menton

  Limonları ile ünlü kasabada yer alan müze, Jean Cocteau hayranlarının mutlaka görmesi öneriliyor. Şaşırtıcı mimariye sahip İlk bölümden oluşan kısımda, Séverin Wunderman’ın bağışladığı 1000 eser sergilenirken, 17. yüzyıldan kalan küçük Bastion Kalesinin duvarları sanatçı tarafından 1958 yılında resmedilerek sergi alanına dönüştürüldüğü için ayrı önem taşıyor.

 • 4/5
  Marc Chagall Müzesi, Nice

  Sanatçının “ev, sığınaktır” düşüncesinden yola çıkarak tasarlanan bina, Chagall eserlerini olabilecek en iyi şekilde sunmak üzere inşa edilmiş. 12 duvarlı büyük salonda sergilenen “Genesis & Exodus” eserinin merkezini oluşturan müzenin bahçesi de ayrıca görülmesi öneriliyor. Binanın yanındaki havuz mozaik eserleri yansıtırken, sanatçının en sevdiği Afrika menekşeleri ise her yıl 7 temmuzda, tam doğum gününde açması ziyaretçileri şaşırtıyor.

 • 5/5
  Fernand Léger Müzesi, Biot

  16 yıl boyunca çalıştığı kasabadaki müzede sanatçının kariyerinin farklı dönemlerinden 350 eser bulunuyor. Neo-empresyonizm, kübizm dönemleri dahil savunduğu “herkes için sanat” kavramını temsil eden deneyimsel film, canlı gösteriler, vitray, mozaik, seramik ve dokuma gibi çok farklı malzemeler ile 1950’lerin dev dekoratif panolarına kadar ürettiği eserler görülebilir.