preloader

Zeitz MOCAA: Afrika Sanatına Adanmış Dünyanın En Büyük Çağdaş Sanat Müzesi

16.10.2017
Zeitz MOCAA: Afrika Sanatına Adanmış Dünyanın En Büyük Çağdaş Sanat Müzesi

Yazı Boyutu:

Afrika ve kollarına ait sanat eserleri ile donatılmış dünyanın en büyük çağdaş sanat müzesi olan Zeitz MOCAA kapılarını Cape Town’da açtı. 1920’li yıllardan kalma olan ve Capetown’un V&A Waterfront bölgesinde yer alan tahıl ambarı Liz Biden tarafından projeleştirildi. Sene başında bir otel olarak açılan The Silo’nun alt katında yer alan müzenin tamamlanması tam 4 yıl sürdü.

Bir zamanlar Güney Afrika’nın en uzun binası olan bu yapının şimdi ise yaratıcılığı ve kültürel değerleri destekleyen bir müze haline gelmesi, müzenin şehrin yapıtaşlarından biri olmasını kaçınılmaz kılıyor.

Zeitz MOCAA: Afrika Sanatına Adanmış Dünyanın En Büyük Çağdaş Sanat Müzesi

“Zeitz MOCAA’nın açılışını yapmak oldukça sıra dışı bir tecrübeydi. Zorlu ve uzun bir süreçten sonra Afrika için bu kadar geniş ölçekli bir platform yaratmış olmamız bizim için büyük bir onur.” – Mark Coetzee, Genel Müdür

{88134}

6000 metrekarelik bir alana kurulu olan müzenin tam 100 galerinin sığabileceği bir sergileme alanı var. Terasında bulunan heykel bahçesini gezdikten sonra ise şehrin ünlü Robben Adası, Table Mountain ve Lion’s Head manzaralarına karşı yemek yemenin zevkine varmak mümkün. Performans Sanatları Bölümü, Kostüm Enstütüsü ve Fotoğrafçılık Merkezi gibi bölümlerinde yer aldığı Zeitz MOCAA’nın neden bu kadar ses getirdiğini anlamak çok da zor değil.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları