preloader

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

05.12.2023
Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Ülkemizin kültürel zenginliklerini çağdaş sanat ile bir araya getiren Bayburt Baksı Müzesi’ni tüm detayları ile keşfedin.

Ülkemizde çağdaş sanat ve geleneksel sanatı bir araya getiren pek çok proje, sergi ve müze bulunuyor. Bayburt Baksı Müzesi ise bu amaçla başlatılmış bir projenin hayata geçirdiği önemli ve benzerine az rastlanan bir müze. 2010 yılında ziyaretçi kabulüne başlayan bu bağımsız müzenin vizyonu ise bölge açısından çok önemli. Bu yazımızda Bayburt Baksı Müzesi’nin merak edilen tüm detaylarını sizin için bir araya getirdik.

Bayburt Baksı Müzesi’nin Tarihçesi

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’nde konumlanan Baksı Müzesi, 2000 yılında Bayburtlu sanatçı ve akademisyen Profesör Hüsamettin Koçan tarafından projelendirilip 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın kurulmasıyla ilk adımlarını atmaya başladı. Müzenin ana binası imkansızlıklar içerisinde süren çalışmalar sonucunda 2010 yılında tamamlanıp çağdaş ve geleneksel sanatı bir araya getirmek amacıyla sanat severlerle buluştu. 2012 yılında ise müzenin önemli bir parçası olan 1000 metrekarelik Depo Müze, daimi müze koleksiyonunu sergilemek üzere faaliyete başladı.

Bayburt Baksı Müzesi’nin Mimari Özellikleri

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Katmanlı bir mimariye sahip olan müzenin 1500 metrekarelik ana sergi salonu ve 1000 metrekarelik müze koleksiyonunu sergileyen iki ana alanı bulunuyor. Bunların yanında binlerce yayının bulunduğu modern ve minimal tasarıma sahip bir kütüphane de özellikle çocuklar için müze bünyesinde yer alıyor. Bunlara ek olarak müze içerisinde 150 kişilik bir konferans salonu bulunuyor ve burada sempozyumlar, söyleşiler ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Tüm bunlara ek olarak bir de müzenin 26 odalı konuk evi bulunuyor. Bölgede kültürel turizmi kalkındırma amacıyla inşa edilen bu konuk evi turizme açılmaya hazırlanıyor.

Bayburt Baksı Müzesi’nin Aldığı Ödüller

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  • TÜYAP Sanatsever Kurum Ödülü, 2010
  • Contemporary İstanbul, 2010
  • Altın Pusula, 2010
  • ÇAĞSAV Kurumsal Onur Ödülü, 2011
  • Avrupa Konseyi Müze Ödülü, 2014
  • KUDAKA Yılın Turizm Olayı, 2014
  • T.B.M.M Onur Ödülü, 2014
  • Elle Stil Ödülleri Yılın Mekanı Özel Ödülü, 2015

Bayburt Baksı Müzesi’nde Mutlaka Görülmesi Gereken Bölümler ve Eserler

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bayburt Baksı Müzesi’nde her ne kadar geçici ve dönemsel sergiler bulunsa da müzenin kendi koleksiyonuna ait eserler de müzede yer alıyor. Bu eserler 2012 yılında faaliyete geçen ve 1000 metrekarelik kapalı alandan oluşan Depo Müze’de sergileniyor. Bu bölümde günümüz çağdaş sanat örnekleri ile birlikte taş baskılar, halk resmi koleksiyonu, geleneksel taslar, çömlekler, seramikler, ehram ve kilim dokumalar ziyaretçileri bekliyor.

Bayburt Baksı Müzesi’ndeki Sergiler

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bayburt Baksı Müzesi’nde aynı anda birden fazla geçici sergi yer alıyor. Bu sergiler döneme göre değişiklik gösteriyor ve böylelikle müze her ziyaret edilişinde misafirlere farklı deneyimler sunuyor. Bayburt Baks Müzesi’ndeki güncel sergileri görmek için tıklayın.

Bayburt Baksı Müzesi Konuk Evi

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Müze her ne kadar bölgenin unutulmaya yüz tutan geleneklerini ve sanatsal mirasını yaşatmaya çalışsa da bölgenin doğal güzelliklerini tüm dünyaya tanıtma amacı da taşıyor. Müze bünyesinde bulunan Konuk Evi, bu amaç doğrultusunda kurularak bölgeyi ve müzeyi ziyaret amacıyla gelen sanatçılara, araştırmacılara ve gezginlere ev sahipliği yapıyor. 26 odası ile aynı anda 52 kişiye kadar misafir ağırlayabilen bu kompleks özgün Bayburt mimarisinde dizayn edilmiş.

Bayburt Baksı Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bayburt Baksı Müzesi Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde yer alıyor. Müze Erzurum Havalimanı’na 2.5 saat, Trabzon Havalimanı’na ise 3.5 saatlik karayolu mesafesinde bulunuyor.

Adres: Bayraktar Köyü, Çayırlar Mevkii; Bayburt

Bayburt Baksı Müzesi’ne Giriş Ücretleri ve Saatleri

Bayburt Baksı Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bayburt Baksı Müzesi pazartesi hariç haftanın tüm günlerinde saat 10:00 ve 19:00 arasında ziyaretçilerini bekliyor. Müzenin giriş ücretlerini ise kendi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

{211831}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları