preloader

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

Yazı Boyutu:

Dünyanın önde gelen sanat ve tasarım fuarı PAD, etkileyici bir seçkiyle 1-7 Ekim tarihleri arasında Londra’nın Berkeley Meydanı’nda sanatseverler ile buluşuyor. 12 ülkeden gelen 68 galerinin başyapıtlarının gösterileceği PAD Londra’da çeşitli sanat eserleri, mücevher koleksiyonları, antikalar ve kabile eserleri yani sanayileşme ve tüketim toplumlarını bilmeyen kişilerin ürettiği tasarımlar bulunuyor.

Garrido Spain

Garrido, Aristas Oval Low Table, 2018

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

Dünyaca ünlü gümüşçü Damian Garrido’nun oğulları Juan ve Paloma, geleneksel gümüşü cesur geometrik formlar ve çağdaş tasarımlarla harmanlayarak ün kazandı. İki kardeşin PAD Londra’da sergilenen masa formundaki altın kaplama eseri, Garrido standının gözdelerinden biri. Altına kazandırılan geometrik şekil oldukça ilgi çekici.

Rose Uniacke UK

Frits Hennigsen, A Rare Easy Chair, Early 1950

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

Danimarkalı Frits Hennigsen, 20 yüzyılın en beğenilen mobilya tasarımcılarından biri olmasının yanı sıra tasarım dünyası için önemli bir figür. Çoğu meslektaşının kullandığı düz çizgilerin aksine tasarımlarında konfor ve zarafetin önemini vurgulayarak akan eğriler kullanmayı tercih etti. Fuarda gösterilen 1950 yapımı sandalyesi de şıklığı, modernliği ve rahatlığı ile dikkat çekiyor.

Aktis UK

Zao Wou-Ki, Untitled, 1954

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

Pekin doğumlu Zao Wou-Ki, 1948 yılında Paris’e taşınıp kendini Batı sanatı ve figüratif geleneklere adadı. Daha sonra resimlerinde tamamen soyutluğa geçti ve Çince karakterler ve sembollerle çalışmalar yapmaya başladı. Tablolarındaki bu semboller zorlayıcı, ama bir o kadar da etkileyici. Fuarda gösterilen tablolarının hepsinde bu duyguyu hissedeceksiniz.

{771332}

Serves France

Arthur Hoffner, Fontaine de Table, 2018

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

Fransız tasarımcı ödüllü Arthur Hoffner, fonksiyonel tesisat eşyalarını esprili bir dille tasarladığı “Fontiane de table” serisini fuarda sergiliyor. Seramik kaselerle süslenmiş su çeşmesi en ilgili çekici eserlerden, mutlaka görülmeli.

Siegelson USA

Juliette Moutard for Rene Boivin, The Cloudette Colbert Starfish: A Ruby and Amethyst Brooch, 1937

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

Mücevher tasarımcısı Rene Boivin’in ikonik parçalarından biri haline gelen bu deniz yıldızı broşuna bayılacaksınız. Özellikle gerçek bir deniz yıldızı gibi hareket edebiliyor olmasına… Bu broşun bir örneği, 30’lu ve 40’lı yılların en iyi oyuncusu Claudette Colbert için yapıldı ve kendisi ilk deniz yıldızı broşu taşıyan kadın oldu.

Lucas Ratton France

Suku Mask Congo, Beginning of the 20th Century

PAD Londra’da Sergilenen Önemli Eserler

“Suku maskesi”, Kongo ve Angola’da genç “Yaka” erkeklerinin yetişkinliğe kabul töreninde giydiği bir maskedir. Üzerinde kısmen kapalı iki göz, çizgi halinde kaş, belirgin burun, dudak ve kulakların olduğu suratın alın kısmında kullanılan çiviler saçları tasvir ediyor. Ancak maskenin en önemli özelliği kafanın üstünde duran hayvan figürü. Geçmiş yıllarda kullanılan bu maskeyi, sanatçı Lucas Ratton’ın gözünden göreceksiniz.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları