preloader

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

18.06.2019
Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Yazı Boyutu:

Merakla beklenen Odunpazarı Modern Müze, 7 Eylül 2019’da Eskişehir’de kapılarını açıyor.

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve k​oleksiyoner Erol Tabanca’nın kurucusu olduğu ​Odunpazarı Modern Müze (OMM), Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek sergi ve günümüzün en yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması ile 7 Eylül 2019’da Eskişehir’de açılıyor.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi ​Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarımı ile şimdiden dikkatleri üzerine çeken OMM, 7 Eylül’de gerçekleştireceği açılış etkinliğinin ardından 8 Eylül’de kapılarını tüm sanatseverlere açıyor. OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Bambu sanatının dünyaca ünlü ustası Tanabe Chikuunsai IV’ten OMM’a özel enstalasyon çalışması

Dünyaca ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV, OMM için özel olarak tasarladığı enstalasyonun çalışmalarını Eskişehir’de gerçekleştirdi. Aile geleneği olan bambu ustalığını başarıyla sürdüren ve görenleri hayran bırakan eserleriyle tanınan Tanabe, kendi döneminin en yetenekli bambu sanatçısı olarak kabul ediliyor.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Tanabe Chikuunsai IV (Fotoğraf: Kemal Seçkin)

Eskişehir’den aldığı ilhamla, müzenin mimari dokusuna ve misyonuna uygun, bambuyu adeta dantel gibi işleyerek ortaya çıkardığı eserini üretmeye başlamadan önce kentte vakit geçiren Tanabe, Eskişehir’in köklü geçmişinden, geleneklerin nesilden nesile aktarılmış olmasından etkilendiğini ve bunu kendi kültürüne benzettiğini belirtti. Gelenekleri korurken onları geleceğe doğru bir şekilde taşımak gerektiğinin altını çizen Tanabe, OMM için ürettiği eseri bu fikirle tasarladığını söyledi.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Tanabe Chikuunsai IV (Fotoğraf: Kemal Seçkin)

Müzenin mimari ekibi KKAA ve OMM’un kurucularının çalışmalarını çevreye duyarlı olarak sürdürmelerinden de ilham aldığını belirten Tanabe, tüm bunlardan hareketle çalışmasında doğada bulunan dört elementi (ateş, hava, su, toprak) ve insanı tema olarak kullandı. Tanabe konuyla ilgili olarak ​“Enstalasyonun yer aldığı alanı “boşluk” olarak algılıyorum ve boşluğun içini diğer elementlerle birlikte biz insanlar dolduruyoruz. Bu elementler sürekli bir dönüşüm halinde ve birbirlerine dolanarak yukarıya doğru çıkıyorlar. Beşinci tema aslında Eskişehir’de karşılaştığım insanlar, onlarla olan ilişkilerim ve onların bir araya getirdiği etkileşim. Bu etkileşimin, dostluğun Eskişehir’e yayılmasına ve onu içine almasına odaklandım. Benzer bir şekilde OMM Eskişehir’de açıldıktan sonra, buradaki hayatın tüm şehre yayılacağını hayal ediyorum.” ​yorumunda bulundu. Daha önce Kengo Kuma’nın tasarladığı yapılar için enstalasyon üreten Tanabe, ilhamını doğadan alan mimarın dünyaca ünlü yapılarında eserlerinin sergilenmesinden onur duyduğunu belirtti.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Tanabe Chikuunsai IV Installation (Fotoğraf: Kemal Seçkin)

Japonya’nın Kochi isimli köyünde bulunan ve sadece o bölgede yetişen “kaplan bambu” adıyla bilinen malzeme ile çalışan Tanabe ve ekibi müze mimarisi ile iç içe geçen bu özel enstalasyonda örme bambu tekniğini kullandı. OMM için özel olarak üretilen yerleştirme, açılış sırasında sanatçının son dokunuşuyla gerçekleşecek bir performans ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Tanabe Chikuunsai IV Installation (Fotoğraf: Kemal Seçkin)

OMM Yönetim Kurulu Başkanı ve Kreatif Direktörü İdil Tabanca, Tanabe’nin çalışmasıyla ilgili olarak “​​müzenin mimarisini oluştururken ‘insanlarla sanat arasında bir bağ oluşturmak’ amacıyla yola çıkıldı. Tanabe Chikuunsai IV’ün büyüleyici enstalasyonu da benzer bir şekilde bu bağlantının üzerinde duruyor. Japonya’da Türk Kültür Yılı olarak ilan edilen 2019’da açılacak olan OMM, iki ülke arasında uzun yıllardır süregelen kültür alışverişini ve ilişkilerini kutluyor” diyor.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Tanabe Chikuunsai IV Installation (Fotoğraf: Kemal Seçkin)

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde açılış sergisi: “Vuslat”

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleştirilecek OMM’un açılış sergisinde Erol Tabanca Koleksiyonu’ndan özel bir seçki ziyaretçilere sunulacak. Sergide, 1950’lerden günümüze, farklı disiplinlere ait 60’ın üzerinde yerli ve yabancı sanatçıdan 100’e yakın eser yer alacak.

Ferruh Başağa (Fotoğraf: Ozan Çakmak)

Ramazan Bayrakoğlu (Fotoğraf: Ozan Çakmak)

Sergi küratörü Haldun Dostoğlu, sergi için “OMM’un ilk sergisi için çalışırken üç kavuşma sahnesinden ilham aldım. Bunlardan biri Eskişehir ilk kez bir özel modern sanat müzesine sahip oluyor; Erol Tabanca uzun yıllardır büyük emek ve özveri ile bir araya getirdiği sanat eserlerini müzede sergileyerek, koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturma hayalini gerçekleştiriyor ve son olarak ​ bugüne kadar sadece ​ sınırlı sayıda izleyiciye ulaşan eserler ilk defa halka açılıyor. Bu üç kavuşma sahnesi açılış sergimizin içeriğini oluşturmamıza yön verdi.” şeklinde konuştu.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açıyor

Odunpazarı Modern Müze (Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz)

Marshmallow Laser Feast’in teknoloji ve bilimi sanatla bir araya getiren çok algılı, üç boyutlu yerleştirmesi ilk defa OMM’da

Yaptıkları işlerle dünya çapında öne çıkan dijital sanat kolektifi Marshmallow Laser Feast, teknoloji ve bilimi sanatla bir araya getiren çok algılı, üç boyutlu yerleştirmesi ile 8 Eylül – 7 Aralık 2019 tarihleri arasında ilk defa OMM’da seyircisi ile buluşacak. İngiliz sanat kolektifi özellikle teknoloji, data, bilim ve sanatı bir araya getiren, sanal gerçekliğin sınırlarını zorlayan çalışmalarıyla biliniyor. Kolektifin Ağaca Övgü (​Treehugger) ​ ve Bir Hayvanın Gözlerinden (In The Eyes of the Animal) isimli iki farklı çalışması OMM’da yer alacak. Birden çok duyu organını eş zamanlı tetikleyen bu olağanüstü sanal gerçeklik deneyimi, Dijital İletişim Sponsoru Vodafone Red katkılarıyla ve Nec​, ​CJ ICM ve ​Asimetrik​’in desteğiyle gerçekleştirilecek.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları