preloader

Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

10.11.2017
Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

Yazı Boyutu:

Sanat dünyası bu günlerde belki de yaşam boyu bir kez yaşayacağı bir heyecanın içinde. Önünde devamlı kuyruklar oluşan Paris’teki Louvre Müzesi, şimdi Abu Dhabi’deki Saadiyat Adası’nda da tarihin sınırlarını zorlamayı amaçlıyor.

Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

Arap dünyasında çok özel yatırımları ve iş birlikleri ile bilinen Abu Dhabi, bir hayalini daha gerçekleştiriyor ve bir mucizeye imza atıyor. Abu Dhabi şeyhliğinin Louvre Müzesi’ni kendi ülkelerine de taşıma kararı almasından sonra ilk imza 2007 senesinde atıldı. Bu amaçla dünyanın en ünlü mimarlarından Hala Wardé ve Jean Nouvel ile iş birliğine gittiler. Alışılmışın dışında olarak Saadiyat Adası’na, ulaşımın botlarla ve deniz uçaklarıyla mümkün olacağı bir mimari yapı gerçekleşti.

{77873}

Müzenin 10 yıl süren inşaatı sırasında; eski çağlardan kalma çok özel eserler sırasıyla bünyeye katıldı. Louvre Abu Dhabi, bütün dünyayı kapsayan muhteşem bir koleksiyondan ziyade, aynı zamanda Fransız müzelerinden kiralanmış 300’e yakın müthiş eserlerle bezenmiş durumda. Paris’ten gelecek eserler için Louvre’a 750 milyon dolar ödenecek.

Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

Galeri ziyaretçilere, orta çağdan kalma, Rönesans ve Modern Ortadoğu’nun tarihini ve bunların hepsinin evrensel dünyayla olan ilişkisini keşfetmesinin imkanını sunacak. Van Gogh’tan Gaugin, Leonardo Da Vinci ve Picasso’ya kadar birçok dünyaca ünlü sanatçının çalışmaları burada olacak. Müzenin bünyesinde 620’den daha fazla eski çağlarla ilgili önemli sanat işleri var. Abu Dhabi’nin kendi tarihine ait 235 eseri de görmek mümkün. Ziyaretçiler, galeriye ilk girdikleri zaman, altın ölüm maskesi, annelik figürleri, su depoları, yazı aletleri, değerli eşyaların saklandığı kutular, güneşle birlikte dekoratif modeller, dua edenlerin ve at binenlerin figürleri ile karşılaşacaklar.

Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

Kendisine tarih hırsızı da denilen İngiliz antropolog Jack Goody, Doğu’nun modern tarihini yeniden gösterebilmek adına, Afrika’dan, Amerika’dan, Asya’dan ve İslam tarihine ait ülkelerden,1500 yıllık eserleri özenle toplamış ve yeniden o tarihleri yansıtmayı hedeflemiş.

Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

Müzede ayrıca kitap dükkanları, yerel yemeklerin tadılabileceği kafelere ve kahvecilere de rastlamak mümkün.

Bu çok özel mimariye sahip binada ışıklandırma; kubbenin çöl güneşini içeri alacak şekilde dizayn edilmiş. Ağaç şeklinde ışıklar ise ortaya güzel ve farklı bir görüntü çıkarıyor.

Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları