preloader

Smokin Seçmenin İncelikleri

Smokin Seçmenin İncelikleri

Yazı Boyutu:

Düğün gecenizde giyeceğiniz smokini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Milimetric’in kurucusu Kağan Gökalp ile konuştuk.

Yaklaşık 12 senedir ustalıkla yürüttüğü kişiye özel dikim takım elbiseleri ile terziliğe yeni bir anlam kazandıran Milimetric’in kurucusu Kağan Gökalp, smokin seçmenin inceliklerini ve iyi bir smokinin nasıl olması gerektiğini OGGUSTO ile paylaştı.

İyi bir smokin sizce nasıl olmalı?

Milimetric’te özel hassasiyet gösterdiğimiz alandır smokin kalıbı. İyi bir smokinin kalıbı çok önemlidir. Sizin ölçülerinize göre dikilecek bir smokin demek, size özel kalıp çıkarılması demek ve vücudunuzun memnun olmadığınız kısımlarının mümkün olduğunca kamufle edilmesi demek. Materyal sofistikasyon da çok önemli. Genelde moher içerikli kumaşlar tercih ediliyor smokinde. Sebebi ise terletmemesi, neredeyse hiç kırışmaması ve smokinin kalıp gibi durmasını sağlaması ki bu fotoğraf çekimlerinde çok önemli.

Smokin Seçmenin İncelikleri

{771385}

Her düğün kendi stiline sahiptir. Peki hangi tip düğünlerde nasıl smokinler tercih edilmeli?

Milimetric olarak bizim tavsiyemiz şu yönde: Genellikle açık havada yapılan düğünlerde daha açık renklere gidilir. Takım elbisenin açık renk olması daha isabetli bir seçim olur. Düğünümde açık renk takım elbise giymem, diyenlerdenseniz en azından ceketiniz açık renk olabilir. Ekru, bej, kırık beyaz gibi. Altına da koyu renk pantolon giyebilirsiniz. Havuz başı ve kır düğünlerinde daha spor kesimlere de gidilebilir. Kravat veya papyon takmazsanız çok yadırganmaz. Yine de yaz şıklığına uygun tiril tiril bir tarzınızın olması önemli. Moherin yanında biraz parlaklık vermesi açısından az da olsa ipek içerikli kumaşlar da (moher ile birlikte) tercih edilebilir. Keten içerikli kumaşlar kırışabileceğinden pek tercih edilmez.

Kapalı mekanlarda yapılan düğünlerde ise zamansız siyah bir smokin (veya gece mavisi de olabilir) tercih edebilirsiniz. Kuşak, papyon detayları da şıklığınızı tamamlar.

Smokin Seçmenin İncelikleri

{88434}

Özel dikim smokinlerde trendleri mi takip etmeli yoksa okazyona göre mi bir çizgi belirlemeli?

Milimetric’te özel dikim smokinlerde trend ve okazyonları tabii ki dikkate alıyoruz. Ama en hassas olduğumuz konu kişinin vücut yapısı ve tarzı. Trendler geçicidir. Düğün fotoğraflarına 15 yıl sonra dönüp baktıklarında, modası geçen bir kostüm olmamasına dikkat ediyoruz. Sonuçta trendler geçicidir ama tarz kalıcıdır. Düğünün yapılacağı mekan, ülke, mevsim, hepsi dikkate alınıyor. Ancak günün sonunda zamansız bir damatlık en öncelikli hedefimiz.

Smokin Seçmenin İncelikleri

Damat adayları smokin diktirmeye geldiklerinde onlara ne öneriyorsunuz? Nasıl bir süreç iletişimi izliyorsunuz?

Milimetric’te smokin diktirmeye gelen damat adaylarına ilk sorduğumuz soru, nasıl bir mekanda ve hangi mevsimde düğünün olacağı. Bu iki soruya alacağımız cevap hem kumaş hem de renk seçiminde bizim için çok belirleyici. Siyah damatlık dışında bir smokin dikilecekse damadın ten rengi, vücut tipi gibi faktörler de dikkate alınıyor. Kumaş seçiminden sonra ölçüsü alınıyor, sonrasında da toplamda üç prova yapıp teslim ediyoruz damatlığı. Arzu edildiği takdirde düğün günü de düğünün yapıldığı mekana gidilip damat giydirilebiliyor. Genellikle her damatlığın içine iki gömlek yapılır. Yedek olarak dursun diye biri. Hatta after-party için daha spor üçüncü bir gömlek yaptıranlar da oluyor.

Smokin Seçmenin İncelikleri

Smokin kendi içinde çok fazla bileşene sahip bir kostüm. Siz gömlek, kuşak veya mendil gibi her ayrıntı konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Milimetric’te smokin haricinde, gömlek, kuşak, papyon, mendil, hatta damatlara özel iç çamaşırı ve çorap konusunda da yardımcı oluyoruz. Gömlek alanında da çok alternatif öneriyoruz. Düz beyaz klasik gömlekleri arzu edilirse pliselerle, taşlı düğmelerle zenginleştirebiliyoruz. Onlarca yaka modeli öneriyoruz papyon modeli kararlaştırıldıktan sonra.

{771122}

Smokin Seçmenin İncelikleri

Smokin söz konusu olduğunda klasiklere sadık kalanlardan mısınız, yoksa farklı renkte ve desenli kumaşlarla çalışmayı tercih ediyor musunuz?

Milimetric mağazalarının tümünde farklı renk ve desende yüzlerce damatlık kumaşımız mevcut. Şal desenli kumaşlardan puantiyeli kumaşlara, militer motifli kumaşlara kadar alternatifler var. En çok diktiğimiz renk siyah ve lacivert olmakla birlikte her renk damatlık artık tercih ediliyor.

Smokin Seçmenin İncelikleri

Düğün için smokin diktirmek ne kadarlık bir süreç? Düğünden ne kadar süre önce smokin dikimi için sizinle iletişime geçilmeli?

Milimetric takım elbise süreleri normalde 4 haftadır. Smokin için de bu süre geçerli. Ancak acil durumlarda 3 hatta 2 haftalık bir süreçte de teslim ettiğimiz oluyor.

Smokin Seçmenin İncelikleri

Özel dikim bir smokinin tüm bileşenleri ile ortalama maliyeti nedir?

Milimetric smokin fiyatlarımız kumaşına göre farklılık gösterir. 1.000 Euro ortalama smokin, gömlek ve papyon fiyatıdır. En çok da o fiyat skalası tercih edilir. Gömlek fiyatlarımız da kumaşına göre değişir. Ortalama 1.300-1.400 Euro’ya damatlık ile beraber gömlek, kuşak ve papyonunuzu diktirebilirsiniz. Papyonlarımız bağlamalı papyondur.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları