preloader

Gelin Buketi Önerileri: Yunus Karma

25.11.2019
Gelin Buketi Önerileri: Yunus Karma

Yazı Boyutu:

Yarattığı çiçeklerle fark yaratmasının dışında profesyonel çiçekçilik eğitimleri de veren Yunus Karma, gelinler için çiçek önerilerini OGGUSTO ile paylaştı.

Gelin buketlerinin vazgeçilmez çiçeği nedir?

Tahtını asla bırakmayan şakayık 🙂

Yazın gelin çiçeği tasarlarken en çok hangi çiçekleri ve renkleri kullanıyorsunuz?

Mevsim dışı olmasına rağmen en çok beyaz lale kullandık. Tek renk ve tek tip çiçekten oluşan lale buketinde, yapraklarından temizlenmiş çıplak beyaz laleler asil ve saf görünüyorlar.

gelin buketi

Kışın gelin çiçeği tasarlarken en çok hangi çiçekleri ve renkleri kullanıyorsunuz?

Kışın hazırladığımız buketlerde tazeler dışında kuru çiçek ve envaiçeşit garnitür kullanmayı seviyoruz. Yeşilliklerden orman yeşilleri, yosunlar, ağaç kabuğu, kozalak, pamuk; meyvelerden ise nar, severek kullandığımız tamamlayıcılar olabiliyor. Kışa özel kullandığımız çiçekler için bir ayrım yapamıyoruz, o kadar çok ve güzeller ki… Yeri geliyor sadece Helleborus’lardan oluşan sarı-yeşil tonlarında bir buket hazırlıyoruz, bazen de bordo-kırmızı-yeşil ağırlıklı çiçeklerle dağınık buketlerimizi hazırlıyoruz.

Gelin Buketi Önerileri: Yunus Karma

Yaz gelinleri gelin çiçeğini seçerken neye dikkat etmeli?

Öncelikle kendilerini mutlu eden renkleri ve varsa sevdiği çiçekleri seçmelerini öneririz. İç ses önemli, buketi gördüklerinde ağlayan gelinlerimiz var. Sezonun çiçekleri tercih edilirse her sene o mevsimde aynı çiçekleri görmek hoş bir hatıra olacaktır, tabi ana sebep çiçeklerin orijinal sezonlarında en yüksek performansa sahip olmaları. Buket boyutunun kendi vücut proporsiyonları ile uyumlu olmasına önem vermeleri de bütünsellik ve konfor açısından önemli.

gelin buketi

Kış gelinleri gelin çiçeğini seçerken neye dikkat etmeli?

Gelinlik modeline, makyajına, saçına, mekanın dokusuna dikkat etmelerini, hepsinin bir bütünlük taşımasını öneririz.

Damat yaka çiçeği olarak tercih ettiğiniz çiçek türleri nelerdir?

Gelin buketi ile aynı renklerde, daha küçük formda çiçekler ve garnitürler kullanıyoruz. Sadece bir gül ve arkasında bir tamamlayıcı ile hazırlanan yaka çiçekleriyse özellikle yabancı damatların klasiğidir.

Gelin Buketi Önerileri: Yunus Karma

Son zamanlarda gelinler saklamak için yapay çiçek yaptırıyorlar. Bu popülerliğin sebebi sizce nedir, bununla ilgili nasıl bir çiçek önerirsiniz?

Yapay çiçek kalıcı olduğu için son dönemlerde çok popüler oldu, ama onlar çiçek değil, plastik bir materyal diyebiliriz, farklı bir sektör. Çiçek dünyasında ise şoklanmış gerçek çiçekler kalıcı oldukları için çok tercih edilmeye başlandı. Hollanda pazarının, kalıcı çiçek talebine karşı piyasaya sürdüğü teknik bir çözüm şoklama. Her gün ayrı bir renk ve çeşit şoklanmış çiçek karşımıza çıksa da hissiyat açısından canlı çiçeklerin yerini tutamaz. Ama diğer yandan farklı destinasyonlarda buketini kullanmak isteyen veya yıllarca buketini saklamak, evde dekor amaçlı kullanmak isteyen gelinler için de çok tatmin edici. Gelinlik modeli, rengi ile uyumlu, formunu ise çiçekçiniz ile kararlaştıracağınız bir buket öneririz.

Yunus Karma’dan gelin çiçeği modelleri

Gelin Buketi Önerileri: Yunus Karma

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları