preloader

Yeni Nesil Evler ve İnovatif Tasarım Çözümleri

23.01.2021
Yeni Nesil Evler ve İnovatif Tasarım Çözümleri

Yazı Boyutu:

Akıllı teknolojilerle evinizin konforunu artırmak artık çok kolay! Büyükyalı konutlarından örneklerle yenilikçi tasarım fikirlerini bir araya getirdik.

Uzmanlar küresel akıllı ev piyasasının 2023 yılında 138 milyar değerinde olacağına ve bu teknolojilerden yararlanmak isteyen tüketicilerin sayısının hızla artacağına işaret ediyorlar. Günlük yaşamımızda bize maksimum konfor yaratırken zaman ve enerjiden tasarruf etmemizi sağlayan akıllı ev sistemleri beyaz eşyalardan, güvenlik ve ısıtma ünitelerine kadar evin farklı alanlarında karşımıza çıkıyor.

Büyükyalı'nın üstün kalite anlayışı ile tasarlanan konutları, nefes aldıran ferah meydanları, seçkin restoran ve kafeleri, prestijli markalara ev sahipliği yapan çarşısı, kentin nabzını tutan kültür-sanat ve performans merkezleri, alternatif spor alanları, doğal yaşam olanakları, deniz bağlantısı ve daha birçok değeriyle hem keyifli hem de huzur dolu iyi bir yaşamın kapılarını aralıyor. Toplam 111 dönümlük arazide yer alan Büyükyalı’da farklı yaşam tarzlarına hitap eden konutlar bulunuyor. 1+1’den 5+1 plus’a, penthouse veya müstakil Loft evlerden Fendi Casa ile tasarlanan bloğa kadar çok farklı konseptte 1.500 konut yer alıyor. Yaşam alanlarındaki malzeme kalitesinden tasarıma, sosyalleşmeden ulaşıma kadar her şey, insanın konforu, güvenliği, mutluluğu ve rahatı için bütünsel olarak ele alınmış. Tarihe ve kültürel mirasa saygılı, İstanbul’un dokusuna uyumlu bir proje olan Büyükyalı, geleneksel mimariyle çağdaş çizgilerin sentezlendiği yenilikçi bir ruhun yansıması niteliğinde.

Büyükyalı konutlarının, salon, yatak odası, mutfak ve suit odalarında kullanılan akıllı otomasyon sistemleri çağımızın başarılı kurgulanmış akıllı evlerine vereceğimiz en güzel örneklerden biri. Akıllı telefon veya bir otomasyon anahtarı aracılığıyla evinizdeki aydınlatmaları ve perdeleri açıp kapayabiliyor yine aynı şekilde ısıtma ayarlarını yapabiliyorsunuz. Dilediğinizde daire girişindeki touch panel üzerinden sitedeki açık spor sahaları ve çocuk oyun parkı gibi genel kullanım alanlarını izleyebiliyor ve otomasyona bağlı tüm bu sistemleri evinizden uzaktayken akıllı telefonlarınızdan yönetebiliyorsunuz. Ütüyü prizde unuttum veya çocuklar ışığı açık bıraktılar gibi dertleriniz artık ortadan kalkıyor. Isıtma tasarrufu yapmak ama soğuk havalarda eve geldiğinizde sıcak bir salona girmek istiyorsanız Büyükyalı konutlarının akıllı ev teknolojileri ısıtma sistemlerinizi otomasyon aracılığıyla uzaktan kontrol etmenize de imkan tanıyor. Ayrıca konutlarda yer alan akıllı klozet sistemlerinin yanı sıra arıtma, soda ve sıcak su yapma özelliğe sahip evye bataryaları da Büyükyalı'yı ayrıcalıklı kılan diğer akıllı çözümlerden…

Akıllı Oda Termostatı

Yeni Nesil Evler ve İnovatif Tasarım Çözümleri

Kombinizle uyumlu akıllı termostat kitleri evinizin derecesini uzaktan ayarlamanıza imkan tanıyor. Yaşam alanınız istediğiniz sıcaklıkta olmasına rağmen standart bir kombi, petek suyunu üzerinde ayarlı dereceye getirene kadar çalışır ve bu da daha fazla gaz ve elektrik harcamanıza neden olur. Yeni nesil akıllı oda termostatları kolay kurulum özellikleriyle maksimum tasarruf yapmanıza yardımcı oluyor. Somfy, Cosa, General Life, Bosh, Buderus, Warmhaus, Netatmo gibi markalar arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

Akıllı Klozet

Yeni Nesil Evler ve İnovatif Tasarım Çözümleri

Banyolarda üstün hijyen sağlayan akıllı klozet modelleri hayatındaki konfor dozunu yükseltmek isteyenlerin tercihi. Ayarlanabilir taharet borusu ve su sıcaklığı ile farklı yıkama seçenekleri sunan modeller aynı zamanda sağlıklı bir yaşamın kapılarını da aralıyor. Artık tuvalet fırçasıyla temizlik yapmanıza gerek kalmıyor çünkü bu akıllı tuvaletler kendi kendilerini temizliyorlar. Otomatik koku emme teknolojileriyle kötü kokuların da önüne geçen sistemlerle donatılmış akıllı tuvalet modelleri klozet kapağı yine açık mı kalmış veya sizden önceki sifonu çekmemiş mi sorunlara da geliştirilmiş sensör teknolojileriyle çözüm getiriyor. Grohe Sensia Arena, Vitra V-Care, Geberit Aqua Clean gibi modeller arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

{773233}

Akıllı Evye Bataryaları

Yeni Nesil Evler ve İnovatif Tasarım Çözümleri

Uzmanlar akıllı evye bataryaları ile mutfak musluğundan akan suyu filtreleyerek içme suyu için daha çevreci ve ucuz yöntemler geliştiriyorlar. Çirkin ve sağlıksız plastik damacanalarda içme suyunuzu satın almak yerine lavabonuzun altına monte edebileceğiniz bu yeni teknolojilerle taze, lezzetli ve filtrelenmiş bir içme suyu elde edebilirsiniz. Akıllı evye bataryalarından Grohe Blue Professional, içme suyunun yanı sıra orta sodalı veya sodalı su elde etmenize de imkan yaratan harika bir ürün. Wlan uyumlu yani akıllı telefonlar ve tabletlerle bağlantı kurabileceğiniz bu tasarım sürdürülebilir bir gelecek vadediyor.

Akıllı Güvenlik Sistemleri

Yeni Nesil Evler ve İnovatif Tasarım Çözümleri

Yeni nesil akıllı güvenlik sistemlerinin artırılmış sensör sayıları sayesinde kapınızı kedi mi tırmalıyor yoksa gerçekten güvenliği ihlal edici bir durum mu var ayırt edebiliyorsunuz ve şüpheli durumlarda alarmınız gereksiz yere çalarak komşuları rahatsız etmiyor. Evinizin güvenliğini sadece hırsızlık açısından düşünmeyin bu akıllı sistemler gaz kaçağı veya su baskını gibi durumlarda da devreye giriyor, gerektiğinde emniyet güçleri ve itfaiye ile sizin için irtibata geçiyor. Pronet, Xiaomi, Somfy, Simplisafe gibi markalardan birini tercih edebilirsiniz.

{773374}

Akıllı Beyaz Eşyalar

Yeni Nesil Evler ve İnovatif Tasarım Çözümleri

Beyaz eşya sektörünün duayen markaları akıllı teknolojileri ürünlerine entegre etmekte gecikmediler. Akıllı beyaz eşyalar, makine ayarları, özellik seçimi, çalıştırma-kapama, otomatik bildirimler, enerji ve su tüketimi bilgisi ve program süresi gibi farklı fonksiyonları uzaktan akıllı telefon, tablet veya akıllı tv'ler üzerinden kontrol etmenize imkan tanıyor. Ayrıca birbiriyle internet üzerinden iletişimde olan bu ürünler tüketiciler için en iyi çözümü bulmaya odaklanıyor. Örneğin çamaşır makinesi kumaşın cinsine göre en uygun yıkama programını seçtikten sonra kurutma makinesine en doğru kurutma seçeneğini öneriyor. Akıllı beyaz eşyalara bir diğer başarılı örnek ise Samsung tarafından Family Hub adıyla üretilen buzdolabı. IoT teknolojisinin kusursuz bir örneği olarak gösterilebilen bu buzdolabı dolaba yerleştirilen bütün besinleri miktarlarıyla birlikte kaydediyor ve alışverişe gittiğiniz zaman hangi besinin az olduğunu akıllı telefonunuzdan size gösteriyor ve istendiğinde alışveriş uygulamalarıyla otomatik olarak senkronizasyon da sağlıyor.

Bu içerik Büyükyalı sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları