preloader

Loft Evlere Özgü Stil Kodları

09.03.2021
Loft Evlere Özgü Stil Kodları

Yazı Boyutu:

Büyükyalı Fişekhane’de yer alan loft dairelerden ilham alıyor ve loftların iç mekan tasarımında dekorasyon seçimlerinize yön verecek stil şifrelerini araştırıyoruz.

Sınırların olmadığı ve tüm yaşam alanlarının neredeyse iç içe kurgulandığı loft stilinde, özgür ve rahat bir yaşam hakimdir. Genleri 1960 ve 70’li yıllara dayanan bu stil, New York ve çevresinde sanatçıların atıl kalan endüstriyel yapıları bohem yaşantılarına adapte etmesiyle doğmuştur. Loftlar, yüksek tavanlı açık ve ferah mekanları, brüt beton zeminleri, tuğla duvarları ve mimarinin bir parçası haline gelen strüktürel elemanlarıyla özgün kimliğini ortaya koyarlar.

1881’de inşa edilen ve 180 metre uzunluğunda tasarlanan tarihi Fişekhane binası, Büyükyalı projesi dahilinde yapısı bozulmadan aslına uygun olarak restore edilerek iki katlı yaşam ve çalışma alanlarından oluşan 23 özel loft daireye dönüştürülmüş. Yemyeşil bir bahçeye açılan bu loftların ortak noktası, tarihi bir atmosferde geçmişi hissettirirken çağın ruhunu yakalayarak içinde yaşayanlara bugünün konforunu sunmaları. Tamamen fonksiyonel ihtiyaçlara göre tasarlanmış, her biri ayrı ayrı özel olarak detaylandırılan loft daireler, sakinlerine unutulmaya yüz tutmuş mahalle sıcaklığını, huzuru ve güvenli bir ortam keyfini sunuyor.

Yüksek Tavanlar ile Ferahlık Algısı

Loft Evlere Özgü Stil Kodları

Eski depolar, hangarlar, fabrikalar ve tarihi endüstriyel yapılardan dönüştürülmüş loft dairelerin en önemli mimari unsurlarından biri, mekanda ferahlık hissini pekiştiren yüksek tavanları… Loft mekan aritmetiğinde öne çıkan boşluk ve genişlik hissi, içinde yaşayanlara özgür bir yaşam imkanı sağlarken yüksek tavanlar, yaşam alanının cazibesini artıran mimari detaylar olarak öne çıkıyor.

Duvarlarda Tuğla ve Taş Dokusu

Loft Evlere Özgü Stil Kodları

Loft stilinde tasarlanan evler, ham olarak bırakılan yüzeyleriyle yaşanmışlık hissini mekana taşıyor. Doğal ışığın gün boyu içeri süzülmesine imkan tanıyan geniş pencereler, boyanmadan ham dokularıyla muhafaza edilmiş taş ve tuğla duvarlar, metal, ahşap ve beton gibi malzemeler loftların kimliğini belirliyor.

Mimarinin Strüktürel Elemanları

Loft Evlere Özgü Stil Kodları

Loftlarda yaşam alanları, birbirine açılacak şekilde iç içe kurgulanmış bir yapı şekline sahip oluyor. Kilitsiz, bölmesiz, perdesiz, yüksek tavanlı, açık, ferah bir mekanda demir konstrüksiyonlar, sütunlar, ahşap kirişler, kalorifer ve havalandırma boruları gibi mimarinin strüktürel elamanları gizlenmeden açıkta sergileniyor. Yapının endüstriyel stilini pekiştiren bu elemanlar, modern dekorasyon seçimleri ve çağdaş tasarımlarla bir araya geldiğinde ortaya cazibesi yüksek bir kurgu çıkıyor.

Konforu Artıran Geniş Mobilyalar

Loft Evlere Özgü Stil Kodları

Loftların dekorasyonunda geniş hacimli koltuklar, L kanepeler, dev sarkıt aydınlatmalar, büyük ebatlı yemek masaları gibi göz dolduran ve maksimum konfor vadeden tasarımlar genellikle tercih ediliyor. Duvarları süsleyen çağdaş sanat eserleri ve heykeller bu stilin anatomisindeki sanatsal ruhu desteklerken onları aydınlatan endüstriyel stildeki apliklerle uyumlu bir bütün yaratıyor.

Asma Kat İle Yaratılan Ekstra Çözümler

Loft Evlere Özgü Stil Kodları

Loftların yüksek tavanlı mekan kurgusu, asma katlar ile yaşam alanına ilave bölümler yaratmaya olanak tanıyor. Çatıya yerleştirilmiş pencerelerle asma katların da doğal ışıktan faydalanabildiği Büyükyalı loftlarında, asma katlar ebeveyn yatak odası, orta katlar salon, alt katlar ise çocuk ve hizmetli odaları olarak tasarlanmış. Ayrıca alt kattan otoparka erişimi mümkün olan dairelerin kendilerine ait bahçeleri de yer alıyor ve bütün loftların kapıları yeşil bir avluya açılıyor.

Bu içerik Büyükyalı sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları