preloader

Özgün Yaşam Alanlarının Yaratıcısı: Ham:m Design

Özgün Yaşam Alanlarının Yaratıcısı: Ham:m Design

Yazı Boyutu:

Doğadan ve sadelikten gücünü alan tasarım markası Ham:m Design’ın kurucusu Muhammet Taşlı ile markası ve tasarım dünyası üzerine sohbet ettik.

Özgün Yaşam Alanlarının Yaratıcısı: Ham:m Design

Muhammet Taşlı

Ham:m’ın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Ailemin zanaatkar bir aile olması, babamın meşhur bir usta ve antikacı olması sonucunda iç mimarlık okudum. Okurken mesleğimin aslında bir mekanı donatan her şey ile çok fazla ilgili olduğunu gördüm. Bu sayede üniversite yıllarından itibaren ürün tasarımına aşk duydum. Bu sayede yaptığım iç mimari projeler için ürünler tasarlama fikri oluştu. Bu nedenle Ham:m adını almadan önce birçok ürün birikmişti. 2010 yılına geldiğimde genç bir girişimci olarak İstanbul / Çağlayan’da 17 m2’lik ilk dükkanımı açtım ve neredeyse açmam ile kapatmam bir oldu. Bir başarısızlık hikayesi ile başlamış oldum. Sonrasında içimde kalan bu hayali gerçekleştirmek için İstanbul’da bulunan Dank! isimli mağazadan ürünlerimi konsinye olarak verip satmaya başladım. Sonrasında ise 2012 yılında bizim için her zaman dünyanın en güzel mağazası olarak kalacak olan Ham:m Tophane mağazasını açtık. İşte bu mağazamız ile hikayemiz de gerçekten vücut bulmuş oldu ve bugünlere geldik.

Ham:m’ın ürün yelpazesinde neler bulunuyor?

Ham:m; mobilya, aydınlatma, ev aksesuarı ve ev tekstili alanında faaliyet gösteriyor. Ürün yelpazemizde yüzlerce çeşit yerel tasarımcıların tasarladığı, yerel malzeme ve yerel üreticiyle ürettiğimiz ürünlerimiz bulunuyor. İlk günkü aşkla ‘’Kullanıp atılmaz, miras bırakılır’’ sloganıyla tasarım değeri olan, sağlam, sade ve kullanışlı ürünler tasarlıyoruz.

Özgün Yaşam Alanlarının Yaratıcısı: Ham:m Design

Koleksiyonlarınızdan bahseder misiniz? Nasıl bir ilhamla yaratılıyor?

Ham:m her yıl onlarca ürün ve koleksiyon yaratıyor. Bu seneyi özetlemem gerekirse Ham:m Tophane mağazamızın da bulunduğu Tomtom’da yer alan Fransız Yetimhanesi binasında KIRMIZI adında bir koleksiyon hazırladık ve bunun tüm tanıtımını yaptık. Bu sene pandemi nedeniyle insanlara vermek istediğimiz en büyük mesaj HAYATI SADELEŞTİRMEK ve DOĞAYA VE EVE DÖNÜŞ fikrini anlatmak oldu. Bu sayede önce ‘’Sade’’ adında bir koleksiyon çıkardık ve çok güzel bir ses getirdi. Sonrasında doğada yaptığımız çekimlerle Doğaya Dönüş’ü anlattık. Bu iki koleksiyon gerçekten hem bizi hem de insanları besledi. Farkındalık yarattığımıza ve bu sayede dönüştüğümüze inanıyorum. Şimdilerde ise yeni yıl konseptimizde tarçın ve bitki çayları ile yepyeni hakiki deri kanepelerimizi tanıtıyoruz. Şu anda evlere çekildiğimiz zamanları biz de en güzel şekilde hissetirmeye, daha iyi yaşam alanları yaratmaya çabalıyoruz.

{773187}

10. yılınızı kutluyoruz! 10. yıla özel ne gibi projeleriniz var?

10. yılımızı her açıdan kutluyoruz ancak pandemi yapacağımız güzel eğlenceleri engelledi. Bizler de bu zor şartlarda Ham:m’a öyle veya böyle katkısı olan tüm herkesle iletişimimizi arttırıyoruz. Sosyal medyada Ham:m olma hikayesi adı altında canlı yayınlara başlıyoruz. Bir dergi, bu hikayeyi hem dergisinde çok geniş bir şekilde yer vererek hem de uzun bir YoTtube videosu çekerek aktarmak istedi. Sosyal sorumluluğumuz gereği TEMA vakfına müşterilerimiz adına ağaç bağışları yapıyoruz. Bunun dışında bunu bir süreç olarak görüyor önümüzdeki seneye doğru uzanan birçok faaliyet planlıyoruz. Çünkü 10 yaşına kolay gelmedik ve bunu içselleştirerek çok farklı yaşamaya çalışıyoruz.

Özgün Yaşam Alanlarının Yaratıcısı: Ham:m Design

Ham:m çatısı altında oluşturulan yapılanma ve hizmetlerden bahseder misiniz?

Ham:m bilindiği üzere bir perakende mağazacılığı yapıyor. Bunun dışında kuvvetli e-ticaret alt yapısı sayesinde hem kendi sitesi hem de birçok e-ticaret platformunda yer alıyor. Bunlar bizi kitlelerle buluşturuyor. Ham:m’ın özünde iç mimarlık mesleği var ve bu sayede Ham:m Plus adını verdiğimiz hizmet ile kişilerin evlerine ücretsiz iç mimari danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu öylesi faydalı bir hizmet ki müşterilerimiz için vazgeçilmez oluyor ve her geçen gün bu hizmetten faydalananlar artıyor.

Bu hizmetlerin dışında markanın kurucusu olarak ekibimizin içerisinde çok değerli arkadaşlarımızla hem ham:m için hem de farklı girişimlerim için devamlı projeler yürütüyoruz. Çok yakında lanse edeceğimiz Ham:m’ın gayrimenkul geliştirme hayalini somutlaştıracağız. Bunun dışında Seyyaho markası ile insanlara ‘’Kendine dön, Doğaya dön’’ sloganıyla tiny house evler yapıyoruz ve outdoor yaşama dair fikirler, yaşam tarzları ve ürünler vadediyoruz. Bunların dışında yer alan tüm girişimlerimiz 2021 yılında iyice belirginleşecek ve takipçilerimiz haberdar olacaklar diye umuyorum.

Dekorasyon trendleri sizce nereye doğru gidiyor?

Trendler geçici şeyler. Bunu unutmamak lazım. Pandemi bize trendlerin dışında sağlam, hikayesi olan, hayatına anlam katan ürünleri hayatımıza dahil etmeyi sağladı. Günümüz tredlerinden bohem stiller, masif ahşaba dair gerçek materyallerle yapılan yaşam alanları ve tabii ki doğaya dönük yaşam trendi çok kuvvetli. Biz bunların hepsine sahip çıkıyor ve önde gitmeye çabalıyoruz.

Özgün Yaşam Alanlarının Yaratıcısı: Ham:m Design

Tasarım dünyasına baktığınız zaman, Türkiye’yi hangi konumda görüyorsunuz?

Türkiye kitlesel olarak olmasa da gerçek manada dünyaya ait bir tasarım diline sahip olmaya başladı. Bunu en çok elleriyle seramik yapan birçok sanatçısının ürünlerini getirdiği halden anlayabiliriz. Bizim gibi markalar da eğer yerel tasarımcıya ve onların dünyada kabul görecek ürünler yapmasına daha fazla önem verirse önümüzün çok açık olduğunu düşünüyorum. Türkiye salt mobilya sektöründe büyük bir üretim ülkesi ancak yeni yeni tasarıma verilen değer artıyor ve bu sayede dünyada karşılık bulacak birçok tasarım firması doğuyor veya olgunlaşıyor.

{773217}

Son olarak, dekorasyon ve tasarım alanındaki mottonuzu öğrenebilir miyiz?

Bu sene ki mottomuz ‘’Kullanıp atılmaz, miras bırakılır’’ oldu. Bu sene diyorum çünkü aslında markamızın daha yeni yeni ürünleri çıkarken bu markanın neler yapacağına dair mottolar hazırlamıştım. On dört tane olan bu ‘’Ham:m maddeler’’ den en sevdiğimiz olan ‘’Kullanıp atılmaz, miras bırakılır’’ mottomuzu lanse ediyoruz.

Özgün Yaşam Alanlarının Yaratıcısı: Ham:m Design

Muhammet Taşlı Kimdir?

1987 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Muhammet Taşlı, bir zanaatkar olan babasının atölyesinde doğal malzeme ile birebir iletişim kurarak büyüdü. Haliç Üniversitesi'nde aldığı iç mimarlık eğitiminin de katkısıyla tasarım ve zanaati bir araya getiren bir yaklaşımla üretime başladı. 2010'da Ham:m’ı kurdu. Günümüzde markanın kurucusu olarak CEO'luk görevini yürütürken bir yandan mtWorks markası ile iç mimari, ürün ve marka tasarımı işleri yürütmektedir.

Muhammet Taşlı tasarımı "fayda" kavramıyla nitelendiriyor. İyi düşünülmüş, sağlam, estetik ve fonksiyonel ürünler sunarak kullanıcıların yaşamlarına katkıda bulunmayı hedefliyor. Tasarımcı kimliğinin yanında girişimci olarak da başta Ham:m markası olmak üzere farklı girişimlerle adından söz ettirmektedir. Ham:m’ın kurulduğu günden bu yana onlarca ürün koleksiyonunda imzası bulunmasının yanı sıra şirketin yönetimini de kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Gelecekte bambaşka marka ve hikayeler yaratmanın peşinde olan Muhammet Taşlı, farklı firma veya kişilere profesyonel anlamda mentörlük ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları