preloader

Deniz Tunç ve Bir Tasarımcının Gözünden Zamansızlık Yaklaşımı

23.12.2017
Deniz Tunç ve Bir Tasarımcının Gözünden Zamansızlık Yaklaşımı

Yazı Boyutu:

Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Tasarımı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümleri’nde eğitimini tamamlayan Deniz Tunç‘un tasarımlarına zamansız bir dil ve evrensel bir yaklaşım hakim. O kendi tasarım felsefesini ve yarattıklarının ardında yatanları şöyle tanımlıyor:

Deniz Tunç ve Bir Tasarımcının Gözünden Zamansızlık Yaklaşımı

Tasarımlarım, hayatın rutinini bozmak ve farklı formları denemek isteğimle doğuyor. Kişiselliği vurgulayıp, özgünlüğü yüceltirken, bazen sadece bir dokuyu, bir geometrik formu, bazen bir gelenekseli oturtuyor eksenine… Felsefem bu iken, hedefim doğru malzeme ve mükemmel işçilikle gidilebilecek en yüksek seviyeye ulaşarak kendi tasarım çizgimde daha önce denenmemiş kulvarlarda ilerlemek…”

Yeni koleksiyonunuzda öne çıkanlar nelerdir?

“Kuvars” ismini taşıyan 2017 güz Deniz Tunç koleksiyonunda kristal dikdörtgen prizmalara yer verdim. Yansımalar, yansıtmalarla oynadım. Şeffaf, dümdüz kristal yüzeylerin ışığı farklı yansıtmalarına odaklandım. “Kuvars” koleksiyonundaki kristal prizma yerleştirmeleri, simetrik düzenin içinde objenin hareketli gibi gözükmesini sağladı.

Heykelsi tasarımlarınızın ardında yatan sanatsal yaklaşımdan bahseder misiniz?

‘Kendine özgü’lük beni heyecanlandırıyor. Bakılan formun Deniz Tunç tasarımı olduğunun hissedilmesi en büyük tatmin noktam. Tasarımlarımı ‘sanat objesi’ne dönüştüren, oturmuş stili. Sanatsal yaklaşımımı, tasarımlarımda ortaya çıkan özgün formlar, seçtiğim renkler, kattığım yorumlarla derinlere uzanan ‘zamansızlık’la tanımlayabilirim.

Deniz Tunç ve Bir Tasarımcının Gözünden Zamansızlık Yaklaşımı

Deniz Tunç imzalı Neo Dizilimler Koleksiyonu 2014

İlham kaynaklarınız?

Beni besleyen güncel dışı olanlardır.. Bambaşka konular ve görseller… Takıldığım konuların sözel anlamlarını sonra görsel çağrışımlarını araştırırım. Takip ettiğim konular böylece farklılaşır ve derinleşir. Her şeyin bir sebebi vardır! En çok görünen rengin, en çok tercih edilen formun, en çok gidilen mekanların arkasındaki anlamı bulmaya çalışırım. Ve onları farklı yorumlamaya… Alternatiflerini bulmak için araştırma yaparken ilgimi çeken her şey takibime girer…

Deniz Tunç ve Bir Tasarımcının Gözünden Zamansızlık Yaklaşımı

Deniz Tunç tasarımı Big Elverdi sehpalar

Sizin için ev dekorasyonunun olmazsa olmazları nelerdir?

Ev, kişiselliğin odak noktasıdır. İçinde kimin yaşadığının ipuçlarını bulmalıyım. İçinde yaşayacak kişinin tercih ettiği renkleri, nesneleri, hatıralarını ve çağrıştırdığı duyguları tetikleyecek her şeyi belli bir uyum ve stil içinde harmanlamak en sevdiğimdir.

Deniz Tunç ve Bir Tasarımcının Gözünden Zamansızlık Yaklaşımı

Deniz Tunç imzalı Metaline Koleksiyonu

2018 evlerinde bizi neler bekliyor? Hangi renk, doku ve stilleri daha çok göreceğiz?

Benim hedefim yıllar içinde değişen değil, daha çok kişiselleşen form ve dokulara odaklanmak. Çok çabuk değişen moda olgusunun sunduklarından bazılarını seçerek kişiselleştiririm. Zamansızlığı yakalamaya çalışıyorum. Arayışım ‘her zaman tercih edileceklerin’ ipuçlarını bulmaya odaklı..

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları