preloader

Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar

18.10.2023
Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar

Yazı Boyutu:

Dekorasyon radarımıza takılan en yeni halı ve kilim koleksiyonları, ilham veren marka ve tasarımcılar ile öne çıkan trendler…

Halılar bugünün tasarımcılarının elinde zeminleri süsleyen birer sanat eserine dönüşüyor. Geçmişin kadim güzelliklerini semboller ve zanaatkar teknikler aracılığıyla geleceğe taşıyan modeller, Anadolu köylerinin unutulmaya yüz tutmuş kilimleri, ilhamını geleneksel motiflerden alarak modernize edilmiş el dokumaları… Her biri ilmek ilmek özenle dokunulmuş hikayeleri yaşam alanlarına taşırken modernist mizansenlere özgün bir ruh da katıyor. Sizleri yaratıcı marka ve tasarımcıların son koleksiyonları, ilham veren halı ve kilim modelleri, tasarım dünyasında yıldızı parlayan yeni halı trendleri arasında keyifli bir keşif turuna davet ediyoruz!

Hakan Helvacıoğlu & Madder Rugs İş Birliği

Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar
Hakan Helvacıoğlu

Tasarımcı, iç mimar Hakan Helvacıoğlu Uzak doğu kaligrafisinden aldığı ilhamla Madder Rugs markası için eşsiz bir koleksiyona imza attı. Hand-tufted tekniği kullanılarak tasarlanan bu halılar siyah-beyaz ve kemik renklerinin birlikteliğinde buluşuyor. Halı kullanımının dekorasyonu bütünleyen ve zenginleştiren bir unsur olduğunun altını çizen tasarımcı, “Halılar, ülkelerin, yörelerin, geleneklerin derin, müthiş sembol ve hikayelerini geleceğe taşıma rolünü de üstlenirler.” diyor.

Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar
Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar
Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar

The Keep’in Tasarımcı İmzalı Kilimleri

Mimar Bilge Kalfa ve Senem Akçay tarafından kurulan The Keep, geleneksel dokumacılık alt yapısı üzerine, çağdaş tasarımcıların çalışmalarının işlendiği, sınırlı sayıda üretilmiş modernist kilimleriyle karşımıza çıkıyor. Uşak’ta 60 yıldır kilim üreten bir atölyenin babadan kıza aktarılan bilgi, birikim ve tecrübesi, yenilikçi tasarım ve üretim teknikleriyle The Keep tasarımlarında hayat buluyor.

Kilimlerde imzası bulunan isimler arasında sanatçı Esra Gülmen, illüstratör Joanna Winograd, mimar Avşar Karababa, sanatçı Vardal Caniş, illustratör Gizem Winter, illüstratör Martha Thumiger, mimar Sevince Bayrak, sanatçı Gaye Su Akyol, illüstratör Didem Çabukel, tasarımcı Işık Kaya, mimar Dilşad Aladağ, Burcu Serdar Köknar, Ceren Bingöl, İrem Cansu Yıldız, Monica Bold, İdil Girard ve Eylem Yılmaz Kumru bulunuyor.

Etik Üretim Prensiplerinin İzinde: Handan Loomworks

Handan Loomworks geleneksel el dokumasına özgün tasarımlarıyla yeniden hayat vererek eski bir zanaatı çağdaş yaşamlarımıza adapte eden Handan Özcan’ın markası. Seri üretim mantığının tek tip ürün anlayışından farklılaşarak zanaat ve tasarımı içeren yeni bir dekorasyon deneyimi yaşatan Handan Loomworks, doğaya olabildiğince zarar vermeden sürdürülebilir ve etik üretim prensiplerini benimsiyor. Yerel kadın zanaatkarlar tarafından el dokuma tezgahlarında tasarlanan tüm modellerde doğal elyaf kullanıyor ve aşırı tüketim döngüsünün bir parçası olmadan, yavaş modanın gücüne inanarak her üründen sınırlı sayıda üretiliyor.

Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar

Ani Studio’dan Zanaatkar Tasarımlar

Geleneksel Türk zanaat tekniklerini koruyup geliştirerek modernize eden Ani Studio 2021 yılında kurulmuş genç, yaratıcı ve yenilikçi bir marka. Amerika merkezli Oddbird markası ile gerçekleştirdiği iş birliğinden doğan Modern Wall/Floor Tapestries koleksiyonu Elle Decoration dergisinin 2023 EDIDA Tasarım ödüllerinde Sürdürülebilir Başarı kategorisinde yılın projesi seçildi.


Merak Rugs ile Vintage Halılar

Uzun yıllar moda ve tekstil sektöründe çalıştıktan sonra Merak Rugs markasını kuran Derin Dündar Anadolu’nun köylerinden özenle seçip toparladığı eski halılara yeniden hayat veriyor. Usta zanaatkarlar tarafından renove edilen bu halılar onların hikayelerini anlatan künyeleriyle birlikte satılıyor. Markanın Ancient Wisdom Koleksiyonu geçmişi onurlandırırcasına eskinin kadim bilgilerini geleceğe aktarırken zanaatkar el işçiliğini yüceltiyor.

Soho Antiq’ten Kültürel Miras Harikaları

Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar

Sahip olduğu güçlü temel ve köklü geçmişle Soho Antiq, meraklılarına değerli ve anlamlı halılar sunarak evlerine ve yaşam alanlarına sadece bir halı değil, aynı zamanda kültürel bir miras ve anlam yükleyen özel ürünlere imzasını atıyor. Doğal, sürdürülebilir malzeme ve boyalar kullanmaya özen gösteren markanın koleksiyonlarında türünün tek örneği olan el dokuması Anadolu ve İran halılarını bulmak mümkün.

Trend: Yuvarlak Halılar

Halı ve Kilim Alışverişi İçin İlham Veren Koleksiyonlar

Akışkan, organik, kıvrımlı ve dairesel çizgilerin kullanıldığı alana pozitif bir enerji kattığında hemfikir olan iç mekan tasarımcılarının yeni tercihi yuvarlak halılar. The Stylesmiths Tasarım Stüdyosu’nun kreatif direktörü Richard Misso, kıvrımlı formlara sahip mobilyaların mekanda yuvarlak halılarla bir arada kullanıldığında uyumlu bir bütün oluşturduğunun altını çiziyor. Houston merkezli Nina Magon Studio’nun kurucusu Nina Magon ise “Yuvarlak bir halı dairesel formuyla daha samimi bir ortam yaratırken mekanda dengeli bir harmoni hissini de pekiştirir.” diyor.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları