preloader

Dağ Havasını Evinize Taşıyan Dekorasyon Fikirleri

01.01.2023
Dağ Havasını Evinize Taşıyan Dekorasyon Fikirleri

Yazı Boyutu:

Eve dağ havasını taşıyan sıcak senaryolar yaratmak için ilham pusulamızı Alp Dağları’ndaki chalet’lere, karlı coğrafyaların irtifası yüksek stillerine çeviriyoruz.

Soğuyan havalar yaşam alanlarında sıcak bir koza yaratma içgüdümüzü harekete geçiriyor. Norveç’te bir dağ evimiz veya Alpler’de bir chalet’miz olmayabilir ancak bu soğuk rotaların sıcak evlerinden ve stil sahibi dekorasyon anlayışlarından ilham alabilir; ham ahşaplar, kürkler ve yünlü dokularla evlerimize dağ evlerinin özgün havasını aşılayabiliriz. İşte 4 adımda evinizde dağ havasını soluyabilmenin yolları…

Keyif köşeleri kurgulayın

Dağ Havasını Evinize Taşıyan Dekorasyon Fikirleri

Danimarkalıların geçtiğimiz seneye damgasını vuran Hygge anlayışının izinde evde size mutluluk veren keyif köşeleri yaratabilirsiniz. Mekana ruhunu kazandıran başrol oyuncuları olarak aydınlatma elemanlarınızı tüm mekanı aydınlatan tavandan sarkıt aydınlatmalar yerine masa üstü lambaları veya lambaderler olarak tercih edin. Titrek mum ışıkları hatta tarçın veya karanfil aromalı mumlar, loş ışıkları ve kış esanslarıyla romantizmin dozunu yükseltecektir. Hiç kullanmadığınız veya bacası çekmeyen salondaki şöminenizi odunlarla doldurmak da mekanda dağ evlerinin rustik ve sıcak havasını hissetmenize yardımcı olacak formüllerden.Kış motiflerine sarmalanın

Dağ Havasını Evinize Taşıyan Dekorasyon Fikirleri

Bu motifler neler mi? İskoçların tartan denilen ekose karelileri, İzlandalıların Lopapeysa ismini verdikleri geleneksel yün kazaklarının desenleri, kar tanesi, geyik ve çam ağacı figürleri… Kaşmir battaniyeler, kürklü yastıklar, yünlü dokumalar ve koyun postlarıyla dağ evi kurgunuzu destekleyebilir; irtifası yüksek coğrafyaların samimi ve davetkar atmosferini, doku ve desenlerin gücüyle mekanınıza taşıyabilirsiniz. Unutmayın, rahatlığı merkezine alan tasarımlarla kurgulanmış bir dekorasyon, mekana dağ havasını taşıyan sıcak şifrelerdendir.


{4413}

Koyu tonlarla ahşabı buluşturun

Dağ Havasını Evinize Taşıyan Dekorasyon Fikirleri

Kış mevsimi bir tür içe dönüş yani eve dönüş zamanıdır. “Eviniz sizi kuşatan daha geniş bir bedendir,” diyor yazar Halil Cibran. Evde geçirilen zamanı verimli kılmanın yolu, içinde kendinizi rahat ve özgür hissedeceğiniz bir dekorasyon kurgusu yaratmaktan geçiyor. Kendinizi şımartan, keyif dozu yüksek bir dağ evi atmosfer için ahşap yüzeylerin sıcak dokularından yararlanın. Koyu tonların dramatik güzelliğini duvara asacağınız geyik figürleri, orta sehpasının üzerine yerleştireceğiniz mumlar ve kanepenizin çekiciliğini artıracak bir kürk throw ile destekleyebilirsiniz.


Uyku imparatorluğunuzu yaratın

Dağ Havasını Evinize Taşıyan Dekorasyon Fikirleri

Hayatımızın 1/3’ünü uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek yatak odalarımızın kıymetini bir kere daha anlayabiliriz belki. Uzmanlara göre kış aylarında güneş ışınları azalınca biyolojik saatimiz bozuluyor; duygu durumunu etkileyen mutluluk, canlılık ve zindelik hormonu olarak bilinen serotonin azalıyor. Vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlayan, uykuyu etkileyen melatonin hormonu seviyesi ise artış gösteriyor. Bu durumda kimilerinde fazla uyumaya eğilim yükseliyor. Dağ evlerinin sıcak renkleriyle kurgulanmış bir kış uykusu senaryosunda kaz tüyü yorganlar, popülasyonu artırılmış yastıklar, yataktan çıktığınızda ayaklarınızı okşayan post halılar başrol oynuyor.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları