preloader

Banyo ve Mutfak Zeminleri İçin Seramik ve Porselen Trendleri

Banyo ve Mutfak Zeminleri İçin Seramik ve Porselen Trendleri

Yazı Boyutu:

Banyo ve mutfak zeminlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları ve trendleri inceledik.

Günün ilk aktivitesi hızlı bir duş, kişisel bakımlar, sonrasında sıkı bir kahvaltı ve gün sonunda tüm yorgunluğu bir kenara bıraktıracak rahatlatıcı sıcak bir banyo… Yaşam alanlarının en hareketi yüksek, gün içinde aktivitesi fazla alanlarından olan banyo ve mutfaklar, mimarisi ve dekorasyonu çalışılırken üzerinde düşünülmesi gereken yerlerden. Özellikle bu iki alanın zeminlerinde malzeme tercih ederken bazı kriterleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Dayanıklılık, suya ve neme karşı direnç, kolay temizlenebilme, pratik kullanım ve elbette iyi bir görünüm… Sık kullanıma maruz kalan banyo ve mutfak zeminlerinde ince eleyip sık dokumak gerek. Tüm bu özelliklere yanıt verecek ürünlerle doğru bir kullanım sağlamak ise mümkün.

Diğer yandan gelişen teknoloji ve yeni bir yılın başında belirlenen en yeni trendlerle evinizin ıslak alan kullanımlarında zemin tercihini hangi alternatiflerle yapabilirsiniz; onu konuşalım istedik.

Yılın Trendlerinde Seramik ve Porselen Dokunuşu

2023 yılının kendine has, kalıpların ya da alışıldık her detayın içinde duramayan, bilinçli ve farklı bir ruhu var. Şimdiden etkisini gösteren bu makul ve akılcı tavır, elbette dekorasyon trendlerini de sarıp sarmalıyor. Peki, tam olarak neden bahsediyoruz?

Rahatlığın ön planda olduğu, mümkünse fonksiyonel ama mutlaka kaliteli, farklı ve yaratıcı görünümlü tüm detaylar, dekorasyon dünyasında bu yılın ana konusu. Bu konuya banyo ve mutfaklarda da adapte olabilmenin yolu detayları takip etmekten geçiyor.

Dayanıklı bir seramik ya da porselen zemin tercihi, elbette sadece mutfak ve banyolarda karşımıza çıkmıyor. Antre ya da teras gibi alanlarda karolar, iyi tercihler arasında. Fakat konumuz iç mekânda yoğun kullanıma sahip banyo ve mutfakların zeminlerini seçmek ise en sevilen bu iki malzemenin bu yıl karşımıza nasıl çıkacağına bir bakalım.

Kolay Kullanım ve Uzun Ömürlü Malzeme

Seramik ve porselen malzemeler, önceki yıllara nazaran teknolojinin nimetlerinden bolca yararlanmış gibi görünüyor. Kullanımı ve temizlemesi kolay bu malzemenin artık mermer, ahşap gibi görünümlere sahip alternatifleri var. Bunun nasıl bir avantajı var sorusuna ise yanıtımız hazır!

Çok sevilen, kıymetli ve yüksek kalite yüzeylerden olan mermerlerin kullanımı oldukça zor ve hassas bir yapıda. Tercih ederken birkaç kez düşünmek yerine seramik ve porselen malzemede mermer görünümü kullanmak bu yılın yeni çözümlerinden biri. Bir yandan da ahşabın sıcak görünümünden vazgeçemeyenlere, ıslak veya nemli alanlardaki özgürlük vadeden kullanımı önermekte fayda var.

{22717}

Zeminlerde Desen Oyunları

Seramik ve porselen yüzeylerdeki doku ve derinlik hissinin güçlü olduğu yeni tasarımlar, beraberinde yaratıcı ve tasarım yönü yüksek desenleri de getiriyor. Alışılmışın dışına çıktığınız, küçük ya da büyük ölçekli alanların her birine uygun mutlaka birkaç desen bulduğunuz seramik ürünler, bazen dayanamayıp zeminlerden duvarlara uzanan bir yolculuğa bile çıkabiliyor.

Özellikle nostaljik desenlerde çini ya da geometrik tasarımlar, beton görünümler, hâlâ zamansız bir yerde durup yılın yeni gelen trendlerini karşılayabiliyor. Bu yıl seramiklerde desenlerin güçlü ve derinliği yüksek olanlarını, dikkat çekici renklerde tasarlananlarını ve mekânların enerjisini değiştirecek güçte olanları görüyor ve seviyoruz.

Farklı Ölçülerde Zemini Cesur Banyo ve Mutfaklar

Porselen bir zemin tercih edeceğiniz mekânın kaç metrekare olduğuna bakmadan her iki durumda da tercih edebileceğiniz yeni büyük ebatlar, ferah ve modern bir algıyı destekleyen yeniliklerden bir diğeri. Temizlik algısını daha iyi hissedebileceğiniz bu büyük ebatlı seramik zemin parçaları, kare ya da dikdörtgen formlarla kesintisiz bir görünüm vadediyor kuşkusuz.

Renk konusunda ise klasik ve damarlarındaki amorf geçişleri hissedebileceğiniz mermer görünümlere neredeyse sınırsız bir renk çeşitliliği dahil oldu bile! Alternatif, zengin ve tasarım odaklı bir alan tasarlamaya yakınsanız desen çeşitliliğinde olduğu kadar renk çeşitliliğinde de alışılmamışı tercih edebilirsiniz; bu yılın trendleri içinizdeki özgürlük ihtiyacını tetiklemeye pek niyetli!

{7857}

Gökçe Karaman Önemci
Gökçe Karaman Önemci Tüm Yazıları