preloader

Şık Bir Sofra Kurmanın 6 Yolu

10.10.2022
Şık Bir Sofra Kurmanın 6 Yolu

Yazı Boyutu:

İşin uzmanları “Her sofranın bir hikayesi olmalı” diyor. İncelikle kurgulanmış detayların ve stil sahibi seçimlerin izinde şık bir sofra yaratmak için tüm ihtiyacınız olanlar…

İyi yemek, farklı sunum, etkili ve çarpıcı bir stil birbirinden ayrılmaması gereken parçalar. Her davetin ve her masanın ayrı bir hikayesi olmalı” diyor Table Tales markasının yaratıcılarından Yaprak Baltacı. Peki bu hikayeyi nasıl kurgulamalı? Hangi stillerle hangi renk ve dokuları kombinlemeli? Çiçek yerleştirmelerini nasıl yapmalı? Sofraya şık ve etkileyici bir hava katmak için ne tür detaylara öncelik vermeli? Tüm bu sorularınızın cevapları için okumaya devam edin!

Kahvaltı sofrasında doğal bir hava

Aile bireylerinin bir araya geldiği kahvaltı sofralarına, güne pozitif başlamak için esprili detaylar dahil edebilir, seçtiğiniz renklerle sofradakilerin enerjisini yükseltebilirsiniz. Hardal sarısı tonlarında tercih edeceğiniz bir masa örtüsü sofranıza mutluluk aşılayacaktır. Bunu ahşap dokulu tabaklar, beyaz porselenler, cam kadehlerle dengeleyebilir, hasır yemek sepeti ve hasır peçete halkaları kullanarak samimi ve doğal havayı güçlendirebilirsiniz.

Country stilinden ilham alan çay sofrası

Şık Bir Sofra Kurmanın 6 Yolu

İlhamını İngiliz Country stilinden alan bir çay sofrası kurgulamak için minik çiçek desenli porselenler, pastel tonların hakimiyetindeki bir renk paleti, dantelli bordürlü keten peçeteler alışveriş listenizin ilk sıralarında yer alması gerekenler. Galvaniz bir karaf içerisine yerleştireceğiniz taze çiçekler, gümüş servis tabakları, Toile de Jouy desenli runner ve sofra örtüleri sofranıza İngiliz asaletini taşıyacak diğer detaylardan.

Yaratıcı Brunch Sofrası

Şık Bir Sofra Kurmanın 6 Yolu

Ehlikeyf karakterlerin vazgeçilmezi olan brunch’lar için kurgulanacak sofralarda yaratıcılığın sınırı yok. Hazırladığınız renkli menüye göre sofra takımlarınızı daha sade tasarımlar arasından seçebilir, poğaça, börek gibi masanın ortasına yerleştireceğiniz paylaşımlı yiyecekler için ayaklı, katlı, ahşap veya sepet şeklinde servis tabakları kullanarak sofranızı hareketlendirebilirsiniz.

Zarif detaylarla sushi sofrası

Şık Bir Sofra Kurmanın 6 Yolu

Uzakdoğu lezzetlerine aşina olanlar bilirler bu kültürlerde sofra aksesuarları zanaatkar işçiliklerinin yanı sıra zarif detaylarla bezenmiştir. Minik sosluklar, chopstick yemek çubukları, bu çubukları koymak için tasarlanan seramik destekler, ayaklı servisler, sofra ortasına konan geniş döner tabaklar gibi masada kullanılan tüm aksesuarlar estetik bir yaklaşımın süzgecinden geçirilmiştir.

Samimi bir davet sofrası

Şık Bir Sofra Kurmanın 6 Yolu

Kim demiş limon ağacını sofraya koyamazsın diye? Yaratıcılığınızın sınırlarını genişletin! Yakın arkadaşlarınızla evde organize ettiğiniz bir akşam yemeği sofrasına renk katmak için ay çiçekleri de harika bir fikir. Balkondaki fesleğen, kekik veya biberiyelere de sofra da yer açabilir böylece taze taze saksısından kopararak yemeklerinize kolayca ekleyebilirsiniz.

Botanik desenli sofralar

Şık Bir Sofra Kurmanın 6 Yolu

Son yılların vazgeçilmezi olan botanik desenler, yaprak formlu aksesuarlar sofralardaki yerini de alıyor. Natüralist stilden hoşlanan ve doğal elemanları sofrasına dahil etmekten keyif alan biriyseniz jungle temalı yemek takımları tam size göre! Bahçeden topladığınız kır çiçeklerini cam bir vazo içerisinde sofranızın ortasına yerleştirebilir, palmiye yapraklarıyla tabaklarınızın altında çekici bir fon yaratabilirsiniz.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları