preloader

Havuz Keyfinizi Artıracak Dekorasyon Çözümleri

09.07.2024
Havuz Keyfinizi Artıracak Dekorasyon Çözümleri

Yazı Boyutu:

Suyun terapisine kendinizi teslim edeceğiniz havuzlarınızı daha çekici kılacak dekorasyon çözümlerini inceleyin.

Bahçesinde havuzu olan şanslı çoğunluktansanız yaz bitmeden havuzunuzun keyfini sonuna kadar çıkarmalı, suyun dinlendirici ve tazeleyici etkilerinden yararlanmalısınız. Havuz kenarındaki dekorasyon kurgularının sadece şezlong ve şemsiyeden ibaret olmadığını kanıtlarken size ilham verecek fikir ve formülleri bir araya getirdik.

Dinlenmeye odaklanın

Havuz Keyfinizi Artıracak Dekorasyon Çözümleri

Tatil fantezileriniz arasında gerçek dünyadan uzaklaşmak, cenneti andıran huzurlu, sakin bir mekânda mavi sulara karşı demlenmek ve ruhunuzu şımartmak var ise ihtiyacınız olan şey havuza karşı yerleştireceğiniz ergonomik bir şezlong, keyifli bir koltuk veya dış mekanda kullanabileceğiniz konforlu bir daybed… Renk paleti seçimlerinizde içinde bulunduğunuz coğrafyanın natürel tonlarından ilham alın. Aynı şekilde tik ahşaplar, hasır örgüler veya rattan dokular havuz kenarı için mobilya tercihlerinizde uyumlu ve dengeli bir bütün yaratacaktır.

Serinlik saltanatınızı kurgulayın

Havuz Keyfinizi Artıracak Dekorasyon Çözümleri

Hiçbir şey sıcak bir yaz gününde kendinizi havuzun serin sularına teslim etmeniz kadar ferahlatıcı olamaz. Bakımının zor olduğunu düşünerek bahçesine havuz yaptırma fikrinden cayanlar için uzmanlar gerekli coğrafi ve mimari yapıya uyumlu kurgulanmış bir havuzun bakımının çok daha kolay olacağının altını çiziyorlar.

Örneğin eğer havuzunuzun cephesi rüzgâra açıksa bu çok fazla buharlaşma olacağı anlamına gelir. Buharlaşma sebebiyle havuzdaki su seviyesini ideal oranda korumak için çok daha sık havuz suyu eklemeniz gerekir. Bu sebeple havuzdan makul uzaklıkta bir bariyer yaptırmanız mantıklı bir çözümdür. Bunu sık ağaçlarla yapabileceğiniz gibi taş duvarlar veya çitlerle de elde edebilirsiniz.

Hamakların rahatlığından yararlanın

Havuz Keyfinizi Artıracak Dekorasyon Çözümleri

Hamaklar keyifle doğru orantılıdır. Uzmanlar sallanma eyleminin stres, kızgınlık ve huzursuzluk gibi kötü his ve düşüncelerden kurtulmak için bir deşarj yolu olduğunu söylüyorlar. Havuz kenarındaki ağaçlar arasına asacağınız makrame bir hamak veya suya yakın yerleştirebileceğiniz ayaklı bir hamakla eşsiz bir siesta köşesi yaratabilir, fazla ısındığınızda hamağınızdan havuzunuz serin sularına rahatça kendinizi bırakabilirsiniz. Hamağınızın üzerine yerleştireceğiniz yastık sayısını arttırdığınız sürece keyif katsayınız da bununla orantılı olarak yükselecektir.

Cumba Selection

Havuz tasarımına dikkat edin

Havuz Keyfinizi Artıracak Dekorasyon Çözümleri

Havuzun tasarım aritmetiğinde en klasik havuz formlarından olan dikdörtgen havuz ölçüleri 4,3×8,5 metre ile 6,1×12,2 metre arasında değişir. Bahçenizde alanınız kısıtlıysa en ideal seçim dikdörtgen formlu bir havuz olacaktır. Havuzun içinde seramik karolar veya doğal taşlar kullanabilirsiniz. Bugün dekorasyon duayenlerinin ağırlıklı olarak tercih ettiği doğal taşlar havuzunuza natürel bir görünüm verecek ve taşların tonuna göre havuzunuzun rengini değiştirecektir. Antislip yani kaymaz özellik taşıyan karolar ise çıplak ayakla gezilen ve kayma riski olan alanlar ile havuz çevresi zemini için hem güvenli hem de sürdürülebilir bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Açık hava odaları yaratın

Havuz Keyfinizi Artıracak Dekorasyon Çözümleri

Son yıllarda dekorasyonda içerisi ve dışarısı arasındaki sınırlar tümüyle ortadan kalktı. Bahçe ve havuz kenarı artık evin dışarıdaki bir uzantısı olarak değil, evle birlikte gelişip değişen bir sosyal yaşam merkezi olarak görülüyor.

Güneşle sürekli köşe kapmaca oynayanlardansanız güneşe ve suya dayanıklı, solmayan ve leke tutmayan kumaşlardan bir tente, güneş şemsiyesi veya tik ahşap gölgeliklerle tasarlanmış bir açık hava odası havuz keyfinizi artıracaktır. Güneşlikli daybed’lerin altında kitap okurken uykuya dalmanın tadını çıkarabilir, açık hava odanızda yer verdiğiniz dış mekan kanepeleri, minderler ve puflarla akşamüstü davetleriniz veya açık hava partileriniz için davetkar, samimi ve konforlu bir köşe yaratabilirsiniz.

Havuz başı dekorasyonunuz tamamsa şimdi eğlenceli partiler verme zamanı… Parti önerilerimiz için bu rehbere bakabilirsiniz.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları