preloader

Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

07.09.2020
Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

Yazı Boyutu:

Çocukların hayal dünyasının bir eseri olarak özgüvenlerini ve zevklerini geliştirmek için tasarlanan Super Caravan ile tanışın!

Super Caravan; eğlenceli ve keyifli bir oyun süreciyle çocukların kazanımını arttırmak, kendilerini Montessori eğitimlerinde olduğu gibi özgür hissedecekleri, kişiliklerinin gelişme sürecinde onları desteklemek amacıyla ortaya çıkan bir oyun alanı. Bu eğlenceli fikrin ortaya çıkış sürecini, çocuklar için faydalarını ve daha pek çok şeyi Super Caravan’ın kurucusu Yasemin Kerimoğlu’na sorduk.

Super Caravan fikri nasıl ortaya çıktı?

Çoğumuzun çocukluk, gençlik ve yetişkinken bile hayalidir bir karavana binip dolaşmak, yeni yerler keşfetmek, istediğin yere park edip, oranın doğasının tadını çıkarmak. Super Caravan da aslında 6 yaşındaki Ateş’in hayal dünyasının bir eseri. Pandemi döneminde bu fikri evin içinde kendisi geliştirdi… Bir akşam kucağımda laptop ile oturmuş, kendi merakımdan karavanlara bakıyordum, Ateş yanıma gelip bu nedir diye sordu… Ve öğrendikten sonra kendi karavanını hayal etmeye başladı. Super Caravan ismini bulan, içindeki mobilyaları planlayan, bu mobilyaların ve karavanının rengini seçen, bizimle hayal dünyasını paylaşan, karavanının içinde neler yapmak istediğini bize anlatan Ateş…

{772903}

Hayata geçiş süreci nasıl oldu, nasıl bir yol izlediniz?

Her çocuk çok özeldir ve çocukların olağanüstü hayal dünyaları vardır. Çocuklarımızın sonsuz dünyalarının kapılarını aralamak, zihinsel güçlerini elimizden geldiğince desteklemek ise bize düşendir. Ateş’in hayal gücünde sürekli olarak var olmayan oyuncaklar ve oyun alanları dolaşırken, içlerinden bir tanesini hayata geçirebilmeyi ve kendisini desteklediğimizi görmesini çok istiyorduk. Ve Ateş’i dinledikçe, karavan fikri özellikle bu Pandemi döneminde, ona da farklı bir oyun alanı yaratacağı için bize “Neden olmasın?” dedirtti. Ateş ile beraber, fikrini çok yakın dostumuz olan iç mimar arkadaşımız Emre Evrenos ile paylaştık. Emre de bu fikre duyar duymaz bayıldı ve birlikte karavanımızı tasarladık.

Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

Çocuklar Super Caravan ile neler yapabilir? Super Caravan’ın çocuklara faydası nelerdir?

Çocukların gelişimine katkı sağlayan en önemli aktivite “oyun” dur. Severek ve eğlenerek yapılan aktiviteler çocuklarda algılamayı ve paylaşımları arttırır. Super Caravan da çocuklar için evin dışında kendi kendilerine oynayabilecekleri, kendilerine güvenecekleri, hareket ve faaliyetlerini özgürce arttırabilecekleri, onlara özel bir oyun dünyası. Super Caravan ile kendi ritimleri doğrultusunda her gün yeni bir ortamda kendilerini bulabilir, yaratıcı güçlerini kullanabilir ve dilediklerince hareket edebilirler. Hayal dünyalarında, gündüz Caravan’la bir deniz kenarına veya bir ormana gidebilir; akşam ise kamp yapabilir ya da Caravan’daki yataklarında kitap okuyabilirler. Aynı zamanda arkadaşlarını da bu alana davet ederek sosyalleşebilirler.

Eğlenerek öğrenme çocukların eğitimlerinde de en etkili ve kalıcı sonuçların alınmasını sağlıyormuş. Bir yandan çocuklara eğlenerek öğrenebilecekleri, online derslerine rahatlıkla katılabilecekleri, özgüvenli bir şekilde kendilerine ifade edebilecekleri uygun ortamı da sağlamış oluyor.

{772900}

Super Caravan’ın dünyasını bize anlatabilir misiniz?

Eğlenceli ve keyifli bir oyun süreci çocukların kazanımını arttırıyor. Super Caravan, çocuklarımıza kendilerini Montessori eğitimlerinde olduğu gibi özgür hissetmeleri, kişiliklerinin gelişmesinde yardımcı olmak ve onları desteklemek amacıyla ortaya çıkan bir oyun alanıdır. Ek olarak; Caravan’ın aynı zamanda anne babalar için de uygun bir kitap okuma, film izleme veya bir toplantıya katılma yerine rahatlıkla dönüşebildiğini de söyleyebiliriz.

Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

Super Caravan’ı görünce çocuklar ne hissediyor?

İçinden saatlerce çıkmıyorlar diyebilirim. Ateş’in arkadaşlarını gözlemlediğimizde, hepsinin içindeyken sohbet etmeye başladıklarını gördük. Kızlar karavanın içinde kitap okuyup, mutfak oyunlarına dalıyorlar, erkeklerin de kutu oyunu oynadıklarını, beraber kendi dünyalarına uygun hayal güçlerini kullanarak yeni oyunlar geliştirdiklerini söyleyebiliriz… Bir de karavanın tüm sorumluluğu çocuklara ait; içinin temiz tutulması, süpürülmesi, dekorasyonu… Bu sayede sorumluluk da alıyorlar.

Ateş kendi karavanında en çok ne yapmayı seviyor?

Ateş karavanda en çok arkadaşlarına gitar çalmayı seviyor, geceleri projeksiyonla beyaz perdeye film yansıtıp arkadaşlarıyla burada film izlemeyi çok seviyor. Karavan’dan balık tutmayı veya etrafa hamburger servisi yapmayı seviyor. Karavan’da yemek yemeyi ve yatağını da ayrıca çok seviyor, bahçede kendisine ait ikinci bir oda gibi düşünebilirsiniz. Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile beraber online derslerine de buradan katılıyor.

Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

Modellerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Çocuklar henüz daha kendi Super Caravan’larının siparişini verirken bile bağımsız olarak istedikleri modeli ve minderlerin renklerini sunulan opsiyonlar üzerinden seçebiliyorlar. Hatta isterlerse Caravan’larını kendilerine ham olarak teslim edebiliyoruz ve bu şekilde tamamen kendileri de boyayabiliyorlar. Buradaki amacımız ise, özgüvenlerini ve zevklerini geliştirmek, bir yandan eğlenirken bir yandan da yaratıcı yönlerini desteklemek.

Çocukları ve ebeveynleri düşünerek üç farklı konsept ve içi farklı iki model hazırladık. Bu konsept ve modeller hem kız hem erkek çocuklar için uyarlanabiliyor. Super Caravan’ın içinde; bir çocuğun odasında yer alan tüm mobilyalar var diyebiliriz; yatak, puf koltuklar, masa ve altında raflar, kitaplık, kanepe altı oyuncak depolama dolabı, raflı ayrı bir masa.

Yatak yerine L koltuk koyabiliyoruz, talep edilirse masayı kaldırabiliyoruz veya L masa yaparak mutfak hissi vermek için oyuncak bir lavabo yapabiliyoruz. Bir sipariş aldığımızda, konsepti ve renkleri karşılıklı görüştükten sonra yaratıcı ekibimiz Super Caravan’ın üzerine gelecek görselin taslağını paylaşıyor ve ardından üretime geçiliyor. Talebe göre ek aksesuarlar tasarlayabiliyoruz.

{771875}

Peki ya konseptleriniz neler?

Üç konseptimiz bulunuyor;

Jungle : Bitkisel desenler kullanarak bir nevi kamuflaj havası hakim olan modelimiz.

Retro: 70 lerin moda renklerini kullandığımız şeritlerle krem renkli gövdesi ve buna uygun seçilmiş iç döşeme renkleri ile tasarladığımız modelimiz.

Hippie: Hippie denince akla gelen görsel ve grafik imgelerin ve renklerin belli bir kompozisyon içerisinde kullanıldığı modelimiz.Yine iç döşemesinde gövdede kullanılmış renkler ile uyumlu kumaşlar seçiyoruz.

Özellikle kız veya erkek olarak ayırmak istemiyoruz modelleri. Klişe dayatmalara karşı bir duruşumuz var.

Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

Özel taleplere nasıl yaklaşıyorsunuz?

Olabildiğince esneğiz aslında, çok özel desen taleplerinde güzel sanatlar mezunu bir arkadaşımızla ilerleme opsiyonumuz da yer alıyor.

Nasıl malzemeler kullanıyorsunuz?

Dış hava şartlarına, masif ahşap veya mdf benzeri malzemelere göre çok daha dayanıklı kontrplak malzeme kullanıyoruz. Hafiflik ve dayanım anlamında oldukça tatmin edici bir malzemedir. Uyguladığımız boya da su yalıtımı özellikli ahşap koruyucu, su bazlı bir boya. Tabii ki kış mevsimi için bir branda yardımıyla korumasını da sağlıyoruz. Karavanın pencere bölümlerinde 4 mm saydam pleksiglass kullandık. İçerinin havalandırılması ve istenildiğinde kolaylıkla çıkartılabilmesi amaçlı oldukça kolay bir detay ile monte edilmiş durumda.

Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

Yaz-Kış kullanılabilir mi?

Super Caravan’ın en güzel özelliklerinden biri yaz kış kullanılabilir olması. Yağmura dayanıklı bir malzeme ile üretiliyor ve ayrıca yanında camları şeffaf, kapısı fermuarlı koruyucu bir branda hediye ediyoruz.

Super Caravan sahibi olmak için bir bahçenizin olması şart mı?

İç mimarımız Emre ile beraber talebe bağlı olarak bir ev içi modeli sunabiliyoruz.

{772961}

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kendi zihinleriyle baş başa kalabilecekleri, yaratıcı yönlerinin gelişmesi için serbest hissedecekleri Super Caravan’larımız inanın bizi de çocuklar kadar heyecanlandırıyor. Tüm modellerimiz ve detayları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir veya Super_Caravan sosyal medya hesabımızdan ya da E-mail ve whatsapp üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz.

Çocuklar İçin Yeni Bir Oyun Alanı: Super Caravan

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları