preloader

Sanatla Anılan İş İnsanları

21.09.2023
Sanatla Anılan İş İnsanları

Yazı Boyutu:

Koleksiyoner iş insanları, sanatla olan ilk karşılaşmasını ve ilgisini OGGUSTO okurları ile paylaşıyor.

Emin Hitay
Hitay Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Hitay Vakfı Kurucusu

Sanatla Anılan İş İnsanları

“İlk eserimi 1986 yılında aldım. O zamanlar koleksiyonerlik gibi bir amacım yoktu, ancak zamanla gelişti. Sanatı takip etmek, araştırmak ve sanatı hayatıma dahil etmekten büyük bir keyif aldığımı fark ettim. Sanata karşı oluşan keyif ve ilgim zamanla bir tutkuya dönüştü. Kendi ilgime yönelerek, sanatçının üretimine, kavramsal boyutuna göre beni etkileyen eserleri alarak koleksiyonumu oluşturmaya başladım.”

Röportajı okumak için tıklayın.

Feride İkiz
PwC Danışmanlık Ortağı

Sanatla Anılan İş İnsanları

“Çocukluğumda, annem amatör olarak resimle uğraşır ve sergilere katılırdı. Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nin alt katındaki atölyeye sık sık gider, onu ve atölye arkadaşlarını, boyalarını, tualleri seyreder, sanat kitaplarını incelemeye bayılırdım. Orada düzenlenen sergileri kaçırmazdık. Ailemin sanatçı dostlarının davetiyle sergi açılışlarında zaman zaman piyano çalardım. Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme okurken, ilgim devam etmiş olmalı ki seçmeli ders olarak resim ve sanat tarihi aldım…”

Röportajı okumak için tıklayın.

Kerem Kanık
Jüpiter Reklam Ajansı Kurusucu

Sanatla Anılan İş İnsanları

“Sanata olan ilgim bundan 15 sene önce Alaçatı’da ufacık bir salonda denk geldiğim Mahmut Karatoprak sergisi ile başladı. Alaçatı’nın o dar sokaklarında yürüyerek akşam yemeği yiyeceğimiz mekana giderken gözüme bir anda bir sanat eseri çarptı. Gözümden çok kalbime çarptı da diyebilirim. Serginin olduğu salona girdim ve yemeğe gitmek yerine sergiyi gezdim. Sonradan koleksiyoneri olduğum ve çok da yakın bir dostluk kurduğum Mahmut Karatoprak’ın o sergisi için, hayatımın dönüm noktalarından biri oldu diyebilirim…”

Röportajı okumak için tıklayın.

Kına Demirel
Mimeda Genel Müdürü

Sanatla Anılan İş İnsanları

“Piyano, tiyatro ve koro çalışmaları hayatımın her evresinde oldu, tek olmayan ise plastik sanatlardı. Bunun en acı sebebi de küçüklüğümde resim hocamın sınıfın ortasında çizdiğim resimle dalga geçmesiydi. Bu anlamda resimle hiç ilgilenmedim. Ta ki üniversite yıllarımda, çok yakın bir arkadaşım beni bir sanat müzesinde saatlerce gezdirip, beni sanatla daha yakından tanıştırana kadar…”

Röportajı okumak için tıklayın.

Öner Kocabeyoğlu
Papko Art Collection Kurucu Ortağı ve Koleksiyoner

Sanatla Anılan İş İnsanları

“Sanata olan ilgim, yaklaşık 20 sene önce, bir arkadaşımın daveti üzerine katıldığım bir müzayede etkinliğiyle başladı. İlk kez o atmosferde bulunmak, sanatın büyüleyici dünyasına adım atmamı sağladı. O müzayede etkinliğinde aldığım küçük bir Selim Turan tablosu, sanat koleksiyonumun da başlangıcı oldu. O gün yaşadığım deneyim, beni sanata olan ilgimi daha da derinleştirmeye ve koleksiyonumu oluşturmaya teşvik etti…”

Röportajı okumak için tıklayın.

Reyhan Baylan
Applied Value Group Türkiye CEO

Sanatla Anılan İş İnsanları

“Sanata ilgim hep vardı ancak bu tutku aldığım sanat eğitimleri ve seyahatlerimle iyice derinleşti. Yaklaşık 10 sene boyunca arkadaşım Tansa Ekşioğlu’nun kurucusu olduğu ‘SPOT Project’ isimli güncel sanat ve kültür platformuna üye olup güncel sanat dersleri almaya başladım. Birlikte sergiler ve fuarlar gezip, sanatçı sohbetleri ve film derslerine katılıyorduk. Bir yandan da Venedik Bienali, Art Basel, Frieze, Scope, Volta gibi fuarları bireysel olarak gezmeye başladım…”

Röportajı okumak için tıklayın.

Sinan Temo
Bilgili Holding CEO

Sanatla Anılan İş İnsanları

“Küçük yaşlardan itibaren babam ve rahmetli dedem, her zaman bir koleksiyon yapmanın önemini ailemizin genç üyelerine anlatmaya çalıştılar. Dedemin henüz ben 10 yaşındayken, çok kıymet verdiğini bildiğim pul koleksiyonunu bana hediye etmesine çok sevinmiştim. Büyüdükçe ben de kıymetini daha çok anlıyorum. Sanıyorum bu hediye, hala koruduğum ilk koleksiyonumu (NBA kartları) oluşturmaya başlamamı da sağladı. Yaşım ilerledikçe koleksiyonerlik alanındaki ilgim tasarım objelerine, kitaplara, saatlere ve sanata yöneldi…”

Röportajı okumak için tıklayın.

Banu Seyhan
Banu Seyhan Tüm Yazıları