preloader

Küpe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Küpe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Küpe çiçeğine ne sıklıkla su verilmeli, çiçeğin bakımı nasıl yapılmalı? Küpe çiçeği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Küpe çiçeğinin özellikleri

Küpe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Anavatanı Amerika’nın tropikal bölgeleridir. Küpe çiçeklerinin otsu, çalı veya ağaççık formları bulunmaktadır. Balkonlarda tercih edilen formu ile 60 cm boylanabilen canlı göz alıcı çiçekleriyle otsu veya ağaççık formundakilerdir. Canlı ve göz alıcı çiçeklenmeleriyle, bahçe ve balkonlarda çok sevilen bir süs bitkisidir. Yaz aylarında uzun süre çiçekli kalırlar.

Yunan mitolojisinde ise Aşk Tanrıçası Afrodit’in babası Zeus, bir gün kızının güzelliğine güzellik katması için küpesini Fuchia çiçeğine dönüştürmüştür. Mitoloji de yerini aldıktan sonra Fuchia çiçeği aşk ile bağdaştırılmış ve küpe çiçeği adını almıştır. Yoğun olarak adından da geldiği üzere fuşya ve mor tonlarında küpe çiçeklerine daha çok rastlanır. Açık pembe, mor ve mavi türleri de bulunmaktadır. Bazı türlerinde taş yapraklar hafif olmasının yanında bazı türlerinde katmerli olarak görülmüştür.

Çok yıllık bir süs bitkisi olan küpe çiçeği, kuru olmayan, havadar ve yarı gölge alanlarda çok sağlıklı büyürler. Ülkemizde ne yazık ki doğal olarak yetişmemektedir. Bunun sebebi de aşırı sıcak bölgelerde yaşam şartlarının uygun olmamasından kaynaklanmasıdır.

Bakımı nasıl yapılır?

Küpe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Toprak olarak zengin karışımları tercih eden küpe çiçeği için; bahçe toprağına yaprak kompostu, funda toprağı ve iri taneli dere kumu karıştırılarak en uygun toprak hazırlanmış olur. Küpe çiçeğiniz nemli ve rüzgarlı ortamları tercih eder. Bunun için saksınızı devamlı nemli tutmalısınız. Yaz aylarında derecelerin yüksek olduğu zamanlarda mutlaka bitkinizin üzerine akşam serinliğinde su püskürterek bitkinizi ferahlatmanız ve rüzgar alan bir konumda bulundurmanız gerekecektir. Kışın ise suya olan gereksinimi azalacaktır. Küpe çiçeğinizi gövde çelikleriyle kolayca çoğaltabilirsiniz.

{773569}

Güneş ışığı bitkiye zarar verir mi?

Evet, küpe çiçekleri doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında, yapraklarda dökülme meydana gelir. Yer değişikliği yapılmadığı taktirde tomurcuklar çiçeklenmeden dökülmeye başlar. Bu bitkinizin sıcaktan bayıldığının ve yer değişikliği istediğinin belirtisidir. Saksı değişimi için köklerin bulundukları saksıyı tamamen doldurmuş olmaları gerekmektedir. Eğer saksısını tamamen doldurmadıysa değişim yapmanıza ihtiyaç yoktur. Saksıyı doldurmuşsa ilkbahara girişte mevcut saksının bir boy büyüğüne alarak bitki besini ile destekleyerek değişim yapabilirsiniz.

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları