preloader

Düsseldorf Yat Fuarı 2019

29.12.2018
Düsseldorf Yat Fuarı 2019

Yazı Boyutu:

Avrupa’da yat fuarı rüzgarı devam ediyor. Paris Boat Show’la Fransa’nın ardından Boot Düsseldorf’la Almanya, tekne tutkunlarını ağırlamaya hazırlanıyor

Bu yıl 50 yaşını dolduran Düsseldorf Yat Fuarı, 68 ülkeden 1.800 firmanın ürünlerini denizcilerle buluşturuyor. Fuarda sergilenenler arasında süperyatlar da var teknik ekipman da. 27 Ocak’a dek sürecek fuara gelenler ayrıca sörften tüplü dalışa kadar birçok su sporunu da deneyebilecek. Aralarında dünya prömiyerleri de yapılacak modellerin de bulunduğu 10 teknelik seçkimizle karşınızdayız.

Ferretti 670

Ferretti’nin 50’inci yılına özel üretttiği bir model 670. Dış tasarımı Filippo Salvetti’ye ait de ilk modeli. Hem iç hem de dış mekanlarda alanların mükemmel kullanılmış olmasıyla dikkat çeken modelin boyu 20 metre. Flybridge’li olarak da tercih edilebilen Ferretti 670’in standart tasarımında üç geniş kamara bulunuyor. İstenirse dördüncü kamara da eklenebiliyor. Pruvasında bulunan ve istendiğinde üzeri kapatılabilen güneşlenme minderleri teknenin en keyifli alanlarından biri.

Pershing 5X

İlk kez geçen yıl Cannes Yachting Festival’da dünyanın karşısına çıktı İtalyan markanın bu yeni modeli. 16,50 metre boyundaki modelin kokpitiyle havuzluğunu kayar bir kapı ayırıyor. Böylece istenildiğinde kokpitin bulunduğu salon özel bir alan haline getirilebiliyor. Kokpitin üzeri elektrikli bir sistemle istenildiğinde açılabiliyor. Birisi vasatın tümüne yayılmış diğeri baş altında olmak üzere, her ikisi de kendi banyosuna sahip iki adet geniş kamarası var. 42 knot hıza ulaşabilen Pershing 5X’in menzili ise 280 deniz mili.

Beneteau First 27

Hem pratik hem de çok keyifli bir sportif gezi teknesi Beneteau First 27. İlk kez Düsseldorf Fuarı’nda sergilenecek olan 11,50 boyundaki model aileyle keyifli seyirlerin yanı sıra açık deniz yarışlarına da uygun. Yelken yarışçısı Sam Manuard’ın deneyimlerinden ilham alarak tasarladığı First 27, dört kişilik mürettebatın kullanabileceği rahatlıkta. Ön kabinde geniş çift kişilik bir yatak yer alırken, iki yatak kokpit altında yer alıyor. First 47, manuel hidrolik krikosu sayesinde salması kaldırılarak kolaylıkla karaya alınabiliyor. Teknenin ağırlığı ise sadece 1.400 kilogram.

Düsseldorf Yat Fuarı 2019

{771558}

Bavaria C45

Holiday, Style ve Ambition olmak üzere üç versiyona sahip Bavaria C45, aydınlık salonu ve geniş kokpitiyle konforlu bir yelkenli. Üç, dört ya da beş kamara seçeneği sunan 14 metre boyundaki Bavaria C45’in kıç tarafında bir de bot garajı bulunuyor. 2,38 metre genişliğindeki XXL yüzme platformu ise teknedekilerin keyfine keyif katıyor. Bavaria C45 dünya prömiyerini Boot Düsseldorf’ta yapacak.

Lagoon 46

13,99 metre boyundaki Lagoon 46 ilk kez Düsseldorf Fuarı’nda dünyanın karşısına çıkacak. Modelin mimarisi VPLP’ye, dış tasarımı Patrick Le Quément, iç tasarımı ise Nauta Design’a ait. Üç ya da dört kamaralı tercih edilebilen katamaranın genişliği ise 7,96 metre. Daha kısa bumbası ve kendinden tramola sistemi sayesinde Lagoon 46’nın ana yelken arabası sadece bir düğmeyle kontrol edilebiliyor. Lagoon 46, bir katamaranın verdiği genişlik ve ferahlık hissini fazlasıyla sağlıyor.

{771394}

Hanse 458

Kullanım kolaylığıyla öne çıkan yeni Hanse 458, gövde ve güvertesine yerleştirilen, benzerlerinden çok daha fazla sayıda penceresiyle içerisi gün boyu doğal güneş ışığıyla aydınlanıyor. 14 metre boyundaki modelin 2018 British Yachting Award’da Yılın Cruising Yatı kategorisinde ödüle aday gösterildiğini ve sonuçların henüz açıklanmadığını hemen ekleyelim. Üç ya da dört kamaralı olarak tercih edilebilen Hanse 458’in dikkat çekici özellikleri arasında Code 0 yelken için çift çıpa kolu ve ergonomik plotter pod’lar yer alıyor.

Sanlorenzo SX88

27 metre boyundaki motoryat, serinin ilk gövdesi. GRP gövde ve karbon fiber yapıya sahip Sanlorenzo SX88’in, Hollanda’da yapılan deneme seyirlerinde 23 knot hıza ulaştığı belirtiliyor. Flybridge’deki dümen mahallinin üzeri istenirse kapatılabilarak klima eklenebiliyor. Hemzemin ana güverte tekne içinde güven sağlarken, birkaç basamakla inilen beach club’da bir bot saklanabiliyor. Havuzluk, geniş yemek masası, oturma grubu ve şezlonglarıyla başka bir dünya sunuyor misafirlerine Sanlorenzo SX88.

Bavaria R55

Düsseldorf Fuarı’nda dünyanın karşısına ilk kez çıkacak olan üç kamaralı Bavaria R55’in boyu 17 metre. Bıçak gibi keskin hatlara sahip pruvası tekneye daha sportif bir hava katıyor. Geniş havuzluk mutfak tezgahı aracılığıyla salonla birleşerek kesintisiz ve kocaman bir mekan sağlıyor. Ada tipi yatağın bulunduğu ana kamarası geniş pencereleri sayesinde son derece aydınlık. Güvenli basamaklarla havuzluktan flybridge’e çok rahat bir şekilde ulaşılabiliyor.

{771555}

Najad 505 CC

İsveç’in köklü markası Najad, gelenekselliği ve yeniliği bir araya getiren 505 CC’yi ilk kez Düsseldorf’ta dünyanın karşısına çıkarıyor. Kalite, performans, güvenlik, konfor ve denize elverişlilik anahtar kelimelerinden yola çıkılarak üretilen Judel/Vrolijk tasarımı model, 15,30 metre boyunda. Hem hafta sonu gezileri hem de okyanus geçişleri için uygun olan Najad 505 CC, dikkat çekici genişlikteki yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor.

Sunseeker Predator 74

Sunseeker Düsseldorf’ta dünya tanıtımını gerçekleştireceği Predator 74’ün özellikle iç tasarımıyla gurur duyuyor. 22 metre boyundaki teknenin son derece ferah ve aydınlık iç mekanları gerçekten de çok cezbedici. Denizle içiçe penceresiyle L şeklindeki mutfağı, kocaman camlarıyla geniş görüş mesafesi sunan dümenci mahalli, uzun kesintisiz camıyla mükemmel bir manzara sunan ana kamarasıyla dikkat çekiyor Predator 74. Üç kamaralı model 40 knot hıza ulaşıyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları