preloader

Düsseldorf Boat Show 2017

17.01.2017
Düsseldorf Boat Show 2017

Yazı Boyutu:

Yat sektörünün ön önemli fuarlarından biri olan boot Düsseldorf için geri sayım başladı. Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenecek olan fuar 21-29 Ocak tarihleri arasında yat tutkunlarını ağırlayacak. İlk olarak 1969 yılında 116 firmayla kapılarını açan boot Düsseldorf bugün 1000’den fazla markayı ziyaretçilerle buluşturuyor. Bu yıl sergilenecek modellerden gözümüze çarpanları yakından incelemeye ne dersiniz?

Azimut 77S

1-Azimut-77s

Vitelli ailesi tarafından 1969 yılında kurulan İtalyan marka bugün motoryat segmentinde dünyanın en büyük isimlerinden biri olarak yerini alıyor. Her modeliyle sektörü yön veren Azimut’un 77S modelinin gövdesi markanın başyapıtlarından biri adeta. Hatlarının keskinliği performansını, pürüzsüzlüğü de zarafeti simgeler nitelikte. Denize yakın güneşlenmek isteyenler geniş yüzme platformunu, konforun zirvesine ulaşmak isteyenler de minderlerle donatılmış pruvayı tercih edebiliyor. Geniş camlar teknenin iç mekanını güneş ışıklarıyla dolduruyor. 23,60 metrelik motoryatta ikisi mürettebat için olmak üzere toplam altı kamara bulunuyor.

Bavaria R40 Coupe

2-Bavaria-R40-Coupe

Fuarın ev sahibi Almanya’nın en büyük tersanesi Bavaria, yeni modeli R40 Coupe’un dünya tanıtımını kendi evinde gerçekleştiriyor. Zarafeti ve birçok akılcı çözüm özelliğiyle kendine hayran bırakan Bavaria R40 Coupe, “Bolluğun tadını çıkarın” sloganıyla karşımıza çıkıyor. 12,52 metre boya sahip model son derece konforlu dümen mahalliyle kaptana rahat bir sürüş imkanı sunuyor. Salon ve mutfağı bir araya getiren iç mekan tasarımı, teknenin en önemli özelliği olan akılcı çözümlerin iyi bir örneği. Her biri kendi banyosuna sahip iki kamaralı R40 Coupe’un bir de flybridge’li versiyonu bulunuyor.

Ferretti 450

5-Ferretti-450

Mark Twain’in, “Bundan 20 yıl sonra yapmadıklarımızdan dolayı pişman olmamaya” çağıran sözlerine atıfta bulunan İtalya’nın en büyük yat üreticilerinden Ferretti, işte tam da bu yüzden deniz tutkunlarını Ferretti Yacht dünyasına davet ediyor. Markanın yeni modeli Ferretti 450 de, aklında deniz olmayanları bile maviliklere çağırıyor. İlk olarak 2016 Cannes Yachting Festival’da boy gösteren flybridge’li model, 14,20 metre boya sahip. İki ya da üç kamaralı olarak tercih edilebiliyor. 550 HP Cummins QSB 6.7 motorla 27 knot seyir, 31 knot en yüksek hıza ulaşıyor.

Sanlorenzo SD 126

8-Sanlorenzo-sd126

Yaklaşık 38 metrelik boyuyla son derece heybetli bir model SD 126. Tam da Sanlorenzo’dan beklendiği gibi. Tek bir cümleyle özetlemek gerekirse “hayat dolu” bir tekne Sanlorenzo SD 126. SD serisinin amiral gemisi olan modeli kısa bir metinde özetlemek son derece zor. Pruvasında bulunan jakuzisi, dev camları ve minimalist tarzıyla büyüleyici salonu, salondan denize açılan balkonu, biri açık diğeri kapalı iki güvertesiyle nefes kesiyor. Altısı mürettebat 16 kişiyi ağırlayabiliyor, 17 knot maksimum sürate ulaşıyor.

{77438}

Beneteau Oceanis Yacht 62

3-Beneteau-oceanis-yacht-62

Beneteau’nun Oceanis, Sense ve First’ün ardından yeni yelkenli serisi Oceanis Yacht’ın ilk ürünü Berret Racoupeau Yacht Design ve İtalyan stilist Pierrangelo Andreani’nin işbirliği sonucu doğdu. Denizde mükemmel vakit geçirme sanatının şifresini sunan yeni serinin bu ilk modeli, farklı bir çizgiye sahip. Etrafını çevreleyen camlarda deniz üzerinde son derece zarif bir duruş sergiliyor. Çeneli gövde yapısı, çift dümen palası ve merkeze titizlikle yerleştirilmiş yelken planı sayesinde son derece denizci bir tekne Beneteau Oceanis Yacht 62. Yüksek manevra kabiliyeti ve güven verici tasarımıyla dikkat çekiyor.

Dufour Grand Large 350

4-Dufour-grand-large-350

Uzun mesafeli seyirlere uygun tasarlanan Dufour Grand Large 350, 10,28 metrelik boyuna rağmen büyük kardeşlerinden kendisine miras kalan konfor ve yüksek performansı bir araya getiriyor. Geniş iç hacmiyle rahat bir yaşam alanı sunuyor. Toplam 55 metrekarelik yelken alanıyla da performansını vurguluyor. Başaltı ve kıç altındaki iki kişilik yatağa sahip geniş kamaralarıyla misafirlerini açık denizlere yelken açmaya davet ediyor.

Najad 450 cc

6-Najad-450-cc

Bu seferki güzelimiz bir kuzeyli. 46 yıllık İsveçli tersane Najad’ın sert denizlerden gelen mirasını yaşattığı 450 cc, kuzeyin soğuk ve hırçın sularının geleneğine uygun olarak center cockpit olarak tasarlanmış. Bastonu ve hafif rüzgarda Code 0 yelken basma imkanıyla yarışçılara meydan okuyabilecek nitelikte. Judel/Vrolijk tasarımı Najad 450 cc iki ya da üç kamaralı olarak tercih edilebiliyor.

{77311}

Oyster 675

7-Oyster-675

Maviliklerin en büyüleyici yatlarından Oyster, serisinin son güzeli 675 ile karşımızda. Yine zarif yine şık… Humphreys Yacht Design tasarımı bu zarif güzel, çift dümen palası, karbon direği ve donanımıyla aynı zamanda agresif bir ruha sahip. 21 metrelik Oyster 675 de markanın bir klasiği olarak center cockpit tasarımla karşımıza çıkıyor. Tüm ene yayılmış ana kamarası, çift kişilik yatağın bulunduğu iki misafir kamarasının yanında isteyenler için mürettebatın kalabileceği dördüncü bir kamara daha bulunuyor. Mutfak ise isteğe göre iki farklı şekilde konumlandırılabiliyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları