preloader

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Betty Mazalto Photography

22.11.2018
En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Betty Mazalto Photography

Yazı Boyutu:

Betty Mazalto Photography’nin kurucusu Betty Mazalto, düğün fotoğrafçılığının sırlarını OGGUSTO için anlattı.

Reklamcılık mezunu olan Betty Mazalto, Mars Entertainment Group’ta uzun süre marka yöneticiliği görevinde çalıştıktan sonra tasarım ve güzelliğe olan hayranlığının üzerine giderek fotoğrafçılığa yöneldi. 2010 senesinde Muammer Yanmaz’a ait fotoğraf atölyesinde eğitim almaya başladı. Geleceğe iz bırakmak için fotoğraf çekmeyi çok sevdiğini belirten Mazalto, Betty Mazalto Photography ve BM Works olarak iki farklı alan da çalışmalarına devam ediyor.

Mutlaka çekilmesi gereken kare nedir?

Benim için mutlaka çekilmesi gereken an; duygunun yaşandığı an. Mutluluk, çok büyük bir gülümseme veya hüzün. Endişe bile olabilir yeter ki, yaşadığımız hissi de unutmamak. Sadece yaşadığımız günün, neşesini, mutluluğu değil. Fotoğraf anı ve duyguyu sonsuzlaştırıyor.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Betty Mazalto Photography

{771385}

Fotoğraf çekimine gitmeden önce çiftlerin ön hazırlık yapması gerekir mi?

Çiftlerin ön hazırlığa ihtiyacı yok inanın ki, aralarındaki bütün enerji fotoğraf çekimi sırasında ortaya çıkıyor zaten. Birbirlerine olan sıcaklığı ve samimiyetleri çekim sürecinde ortaya çıkıyor, fotoğrafa da o yansıyor. Benim için en önemli şey işin duygusu. Aileler içinde geçerli sadece evlenen çift içinde değil, anne veya babanın sarılması, bir öpücük bütün fotoğrafın enerjisini değiştiren, sanırım herkesin de görmeyi sevdiği şeyler.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Betty Mazalto PhotographyEn çok beğendiğiniz, ışığının mükemmel olduğunu düşündüğünüz dış çekim mekanları neresi?

Dış mekandan çekim yapmayı çok seviyorum gerçekten. Tertemiz havada mis gibi bir ışıkta fotoğraf çekimi yapmak bambaşka. Ağaçları ve yeşillikleri seviyorum ben, fotoğrafa renk katıyorlar, neresi olduğu fark etmez yeşilin olduğu yerler fotoğrafa ayrı bir renk ve doku veriyor.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Betty Mazalto Photography

{88434}

Çiftlere fotoğraf çekilirken asla yapmayın dediğiniz bir tavsiye var mı?

Çiftlere sanırım en çok söylediğim şey, ‘akışta olduğumuz’ doğal ve rahat davranmalarını söylüyorum ve bunun için elimden geleni yapıyorum. Güldürmeye çalışıyorum, onlarla ilgili sorular soruyorum, sohbet ediyorum. Çünkü düğün günlerinde en çok fotoğrafçı ile baş başalar, onun bazen çok stresli ortamlar da olabiliyor. Stres yükünü üstlerinden almaya çalışıyorum ki, rahatlasınlar. Her şeyin enerjinin iyi yönde olmasına özen gösteriyorum önce ben, sonrası onlarda tabii ki.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Betty Mazalto Photography

Son zamanlarda oldukça fazla düğün videoları görüyoruz. Bazıları neredeyse bir klip gibi oluyor. Bu tarz düğün videolarının konseptine nasıl karar veriyorsunuz?

Açıkçası gelin ve damat düğününü hayal ederken, kendi sevdikleri mekanlarında kendi sevdikleri tarzda düğünlerini dizayn ediyorlar, biz tabii ki evlenecekleri mekanlar hakkında bazı geri dönüşler ve tavsiyeler illa veriyoruz ama yine de son karar zaten onların oluyor. Ve bütün günlerine eşlik ediyoruz. Videoların görüntü kalitesi çok çok iyi ve film fragmanı veya bir müzik klibi gibi oluşan video klipler tamamen hangi görüntüleri arka arkaya montajladığınızla ilgili biraz da. Asıl o montaj işin sanatı diye düşünüyorum. Bazen olan mekanı ve düğünü bambaşka bir hava katarak çok güzelleştirdiğine ve işin duygusunu öne çıkarttığına hemfikirim. Çok ince detayları yakalayıp öne çıkartıyor ve bazen slowmotion, bazen de hızlı görüntülerle günün enerjisini ortaya koyuyor. Bence çok önemli video. Fotoğraf ne kadar anı durduruyorsa, video da bir o kadar yaşatıyor tekrar tekrar o günü. Kesinlikle kısa filmler daha çok olmalı.

{88349}

Başka hangi alanlarda çalışmalarınız var?

Betty Mazalto Photography ve BM Works olarak iki farklı alan da çalışmalarımız var. Betty Mazalto Photography ‘de davetleri, doğum günleri, düğünleri çekerken, Bm Works tarafında da markalara danışmanlık ve kısa film ve fotoğraf hizmeti veriyoruz. Reklamcılık ve marka yöneticiliği geçmişimin katkısı sonucunda, kendimi bulduğum alanlardan biri oldu benim için BM Works.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Betty Mazalto Photography

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları